Stabilizovaný superzoom do každé kapsy - digitální fotoaparát Panasonic DMC-TZ1

Praha, 14. února 2006 - Společnost Panasonic představuje nový digitální fotoaparát. Panasonic Lumix DMC-TZ1 je nejmenší fotoaparát na světě s 10x optickým zoomem a optickou stabilizací obrazu. Přístroj je osazen CCD snímačem s rozlišením 6 megapixelů a jako všechny nové fotoaparáty Panasonic má menu v češtině. K základním rysům nového modelu dále patří rychlý start (0,95 s), bleskové ostření a speciální motivové programy pro fotografování na cestách.
Stabilizovaný superzoom do každé kapsy - digitální fotoaparát Panasonic DMC-TZ1

Objektiv Leica DC VARIO-ELMARIT s unikátní konstrukcí se plně zatáhne do těla fotoaparátu – fotograf má výkonný superzoom v kompaktním provedení! Funkce Extra Optical Zoom navíc prodlouží 10x optický zoom na hodnotu 12,5x při fotografování s rozlišením 3 megapixely. V tomto režimu fotoaparát používá pouze střední část CCD snímače.

U fotoaparátů Panasonic je optická stabilizace obrazu MEGA O.I.S dnes již samozřejmostí. Díky optickému stabilizátoru nafotí kompakty Panasonic dokonale ostré snímky i tam, kde by jiné fotoaparáty zachytily jen rozmazanou siluetu. Nejčastěji se problém s roztřesením ruky projevuje při fotografování za slabého světla, například ve špatně osvětlených místnostech, a při velkých zvětšeních. Ve srovnání s běžnými fotoaparáty umožňuje TZ1 nastavit až o 3 kroky delší expoziční časy.

Panasonic DMC-TZ1 disponuje novou technologií zpracování obrazu Venus Engine III, která odděleně detekuje jasový a barevný šum. Díky separaci barevného šumu, jenž  snižuje kvalitu snímků, lze fotit v plném rozlišení i při nastavení citlivosti na 800 ISO. Přístroj disponuje také funkcí Vysoké citlivosti, při které lze fotit s citlivostí až 1600 ISO. Nový procesor Venus Engine III má také o 20 % nižší spotřebu energie než předchozí generace Venus Engine II. Na jedno nabití akumulátoru je možné pořídit až 250 snímků (CIPA).

Nový model je vybaven velkým LCD panelem s úhlopříčkou 2,5 palce s vysokým rozlišením 207 000 pixelů. K dispozici je funkce High Angle LCD, která vylepšuje viditelnost displeje z ostrého spodního úhlu, například když fotograf drží přístroj nad hlavou a fotí přes okolostojící dav lidí. Tuto funkci lze aktivovat stisknutím samostatného tlačítka. Při venkovním focení za jasného slunečného počasí přijde vhod funkce POWER LCD, která skokově zvyšuje podsvětlení LCD panelu o 40 %.

Při velkém počtu fotografií uložených na paměťové kartě usnadňují orientaci náhledy miniatur po 9, 16 a 25 snímcích. V režimu Kalendář se snímky zobrazí podle data, takže fotograf může vyhledat konkrétní snímek velmi rychle.
Fotoaparát rovněž umožňuje zvolit poměr stran tak, aby co nejlépe odpovídal kompozici snímku nebo typu zobrazovače, který fotograf používá k prezentaci snímků - k dispozici jsou formáty 16:9, 4:3 a běžný formát papírové fotografie 3:2. Vestavěná 13,4MB paměť umožňuje fotit i bez SD karty anebo po vyčerpání její kapacity.

Digitální fotoaparát Panasonic DMC-TZ1 potěší především aktivní rodinné fotografy, kteří rádi a často cestují. Nabízí totiž celkem 18 motivových režimů, z nichž jsou některé určeny speciálně pro cestovatele. Pro fotografování v ostrém slunečním světle na mořském pobřeží je určen režim Pláž a pokud rádi fotíte z okénka letadla, pak určitě využijete režim Vzduch. Krásné snímky podmořské flóry a fauny můžete pořídit v režimu Pod vodou. K fotografování pod vodou lze dokoupit speciální vodotěsné pouzdro, které je certifikováno pro použití až do 40metrové hloubky. Praktická funkce Světový čas umožňuje nastavit místní čas až pro 74 různých destinací.

V České republice se fotoaparát Panasonic Lumix DMC-TZ1 objeví na začátku dubna. Jeho cena  se bude pohybovat kolem 13 000 Kč.

Témata článku: Lumix, Panasonic Lumix, Leica, Vario, Venus, Velká úhlopříčka, Sluneční světlo, Stabilizace, Plné nabití, Sluneční energie, Režim, Engine, Panasonic

Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje