S&T Services: platy specialistů v oblasti

PRAHA, 29. listopadu 2006 – Podle analýzy tuzemské technologické společnosti S&T Services, která je součástí nadnárodní skupiny S&T, jenž nabízí široké portfolio služeb v oblasti informačních technologií, platy v této oblasti ekonomiky rostly letos v průměru o pět procent. Některé specializované profese si však na platech přilepšily více.
S&T Services: platy specialistů v oblasti

Největší poptávka je po specializovaných vývojářích softwaru, analyticích a certifikovaných specialistech, kterým platy letos v průměru vyrostly až o 10 procent. Stále větší roli v ohodnocení zaměstnanců však sehrávají firemní benefity, které představují důležitou součást platu a motivují zaměstnance k dlouhodobé loajalitě. Plat IT zaměstnance se pohybuje podle jeho zaměření a kvalifikace v rozmezí 30 až 80 tisíc korun měsíčně.

„Úzce specializovaní odborníci, kterých je nedostatek – například vývojáři softwaru, systémoví inženýři a analytici – si meziročně na platech polepšili více jak o pět procent v závislosti na jejich odborné úrovni,“ řekla Olga Svobodová, ředitelka lidských zdrojů technologické společnosti S&T Services. Podobně růst platů odhadl i analytik Oldřich Neužil ze společnosti HayGroup, která se zabývá řízením lidských zdrojů: „V průměru se drží meziroční mzdový nárůst ve specializovaných IT profesích na českém trhu mezi pěti a deseti procenty.“

 

Podle analýzy technologické společnosti S&T Services a její dceřiné společnosti GCC Services, platy rostou nejméně hardwarovým specialistům, kterých je na trhu relativní dostatek. Toto samozřejmě neplatí u odborníků úzce zaměřených na hardware. „Naopak největší poptávka je po zkušených vývojářích softwaru, jakými jsou například specialisté technologií JAVA, nebo po systémových inženýrech se specializovanými certifikacemi Cisco či Microsoft a po konzultantech s hlubokými odbornými znalostmi,“ dodala ředitelka lidských zdrojů S&T Services Olga Svobodová.

 

Fluktuace odborníků mezi společnostmi působícími na IT trhu představuje pro ředitele lidských zdrojů značný problém. Úzce zaměřených odborníků bývá nedostatek zejména v okamžiku, kdy v Česku začnou zakládat pobočky velká nadnárodní technologická centra. „Zahraniční IT společnosti totiž odměňují své zaměstnance v průměru o 5 až 20 procent více než ryze české firmy. Především menší české společnosti se tak potýkají s vyšší fluktuací IT specialistů,“ řekl analytik Oldřich Neužil z personální poradenské společnosti HayGroup.

 

Firmy napříč IT trhem si proto udržují loajalitu zaměstnanců i prostřednictvím nadstandardních firemních benefitů. Běžné výhody, jako týden dovolené navíc, notebook, mobilní telefon a služební automobil, jsou totiž IT specialisty brané jako samozřejmost. Firemní benefity jsou pro zaměstnance navíc výhodné i z daňového pohledu, protože z částky, kterou získají formou benefitů, nemusí odvádět daň.

 

„Kromě běžných firemních výhod nabízíme zaměstnancům odborná školení, certifikace a zahraniční stáže, které jsou šité na míru a zohledňují individuální rozvojový plán zaměstnance. Vzdělávací programy, výuka jazyků, sport, kultura, zaměstnanecké půjčky a penzijní připojištění představují významnou finanční částku, z které zaměstnanci těží nad rámec platu,“ řekla ředitelka lidských zdrojů S&T Services Olga Svobodová.

 

Rozpětí výše platů je v oblasti IT velmi široké

 

Nedostatek odborníků řeší IT firmy různě – kromě tradičního externího výběrového řízení čím dál častěji firmy sahají do vnitřních zdrojů nebo zakládají vlastní tréninkové programy. „Mnohdy je pro nás jednodušší přijmout juniora a patřičně si ho interně vyškolit na požadovanou úroveň. Pokud je najímání těchto pracovníků plánováno v dlouhodobém horizontu, je to spolehlivější cesta k rozšíření týmu o kvalifikovaného odborníka než klasické výběrové řízení. To se hodí spíše pro uspokojení okamžité poptávky po určitém specialistovi,“ upřesnila ředitelka lidských zdrojů technologické společnosti S&T Services Olga Svobodová.

 

Platy IT zaměstnanců na juniorských pozicích mohou být až o 30 procent nižší než plat seniora. Juniorovi trvá zhruba 3 až 5 let, než dosáhne seniorské pozice, a to v závislosti na náročnosti dané profese. Obvyklý plat IT zaměstnance se podle S&T Services pohybuje podle jeho zaměření a kvalifikace v rozmezí 30 tisíc korun u juniorských pozic až po 80 tisíc korun měsíčně u vysoce kvalifikovaných odborníků. „Konkrétní výši platu také značně ovlivňuje úspěšnost projektů, která se v platu odráží formou bonusů. Podle zaměření pracovníků tvoří bonusová složka u IT specialistů 10 až 30 procent platu a u obchodníků to může být dokonce až polovina,“ dodala Olga Svobodová.

 

Dostupnost kvalitních odborníků se liší podle regionů

 

Dlouhodobě největší nedostatek zaznamenává podle zkušeností S&T Services Praha a Brno, kde se koncentrují velké technologické a telekomunikační korporace. „Situace je však mnohem lepší například v Plzni a Liberci, kde se nám daří úspěšně doplňovat naše týmy odborníků. Regionální vysoké školy produkují dostatek schopných absolventů, kteří nechtějí opustit region a později se z nich stávají zkušení specialisté,“ řekla Olga Svobodová.

 

Trendem je i migrace IT odborníků ze Slovenska. Přestože Slováci představují zhruba 10 procent uchazečů o práci v S&T Services, uspěje jich nakonec velmi málo. Nástup zaměstnanců původem ze Slovenska komplikují problémy související s relokací a stěhováním. „Mnohdy se také stává, že jsou přehnaně sebevědomí a ucházejí se o posty, na které nestačí. Každopádně ti slovenští kolegové, které jsme přijali, se velmi osvědčili. Po odborné stránce se bez problémů vyrovnají ostatním spolupracovníkům,“ uzavřela ředitelka lidských zdrojů technologické společnosti S&T Services Olga Svobodová.

 

 

TABULKA: Jaké existují IT profese a jaká je po nich na trhu poptávka

(zdroj: S&T Services a GCC Services)

 

PROFESE

POPIS

PŘEVIS POPTÁVKY

(žádný, střední, vysoký)

Softwaroví vývojáři – programátoři

Vývoj softwaru na zakázku a jeho úpravy. Existuje mnoho specialistů na různé platformy.

Vysoký

Obchodník

 

Získávání nových obchodních příležitostí a jejich realizace. Musí se dobře orientovat v oboru.

Vysoký

Analytik

 

Zjišťuje potřeby a požadavky klientů na informační systém a formuluje koncepční návrh řešení.

Střední až vysoký – podle požadované odbornosti

Systémový specialista

Zajišťuje systémovou podporu, realizuje instalace a revize systému.

Střední až vysoký

Konzultant

 

Podobně jako analytik spolupracuje s klienty při změnách systému, zjišťuje jejich potřeby a dlouhodobě komunikuje se zákazníkem o průběhu projektu.

Střední

Projektový manažer

 

Zajišťuje vedení projektu a koordinaci jednotlivých týmů – analytiků, konzultantů a programátorů.

Střední

Dokumentaristé

 

Vytvářejí nápovědu a pracovní postupy pro používání softwaru. Musí srozumitelně popsat ovládání jakéhokoli sytému pro případné nové uživatele.

Střední

Školitelé

Školení uživatelů systémů vyvinutých IT firmou. Školení je obvykle součástí zakázky stejně jako patřičná dokumentace.

Střední

Tester

Ověřuje, zda byly všechny definované požadavky naplněny, a snaží se najít případné chyby v softwaru.

Střední

Operátor podpory uživatelů (help desk)

Reaguje na okamžité požadavky uživatelů, ať už verbální radou, přímým zásahem (vzdálená správa) nebo zajištěním odborníka, který situaci dále řeší.

Žádný

Hardwarový technik

Instalace a péče o veškeré hardwarové vybavení včetně realizace rozsáhlých projektů IT infrastruktury.

Žádný

 

__________________________________________________________________________________________

Pro více informací kontaktujte:

Jan Hlaváč, mediální zástupce S&T Services, tel: (+420) 777 076 760, jan.hlavac@rhmc.cz

Otta Matoušek, marketingový ředitel S&T Services, otta.matousek@snt-services.cz

__________________________________________________________________________________________

 

O společnosti S&T Services Česká republika, s. r. o.

 

S&T Services je jedním z deseti největších systémových integrátorů v České republice. Společnost je součástí nadnárodní skupiny S&T AG, předního evropského dodavatele IT řešení a služeb, která je zastoupena v 19 evropských státech. S&T Services v Česku disponuje týmem 280 odborníků a má pobočky v osmi městech: Praze, Brně, Liberci, Plzni, Českých Budějovicích, Pardubicích, Teplicích a Ostravě. Centrála nadnárodní skupiny S&T sídlí v Rakousku ve Vídni.

 

Firma v Česku v minulosti vystupovala také pod jmény ICL a Fujitsu Services. Na jaře 2006 S&T Services významně posílila akvizicí renomovaného systémového integrátora Grall. S&T má v České republice spolu s IBM vůbec nejdelší tradici v celém oboru informačních technologií. Trvá nepřetržitě již od roku 1967, kdy zde firma působila pod názvem ICL.

 

S&T navrhuje, dodává a provozuje informační systémy a poskytuje služby v oblasti informačních technologií. Zaměřuje se zejména na výrobní podniky a utility, finanční instituce, obchodní organizace a veřejnou správu. Mezi dlouhodobé klíčové zákazníky společnosti patří například Škoda Auto, Komerční banka, Česká spořitelna, Citibank, RWE, PriceWaterhouseCoopers, MPSV, MMR a další.

http://www.snt-services.cz/

 

Témata článku: Microsoft, Mobilní telefony element, Olga, Citibank, Profese, Benefit, Otto, Plat, Lidský zaměstnanec, Lidský zdroj, Škoda Element, Level, MMR, Junior, Mobilní telefony české budějovice, Tréninkové centrum, Požadovaná částka, Mobilní telefony liberec, Lidská profese, Lidské zdroje, Otta

Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje