Srování Windows 7 se staršími OS

Srování Windows 7 se staršími OS

Windows 7 je zcela nový operační systém od firmy Microsoft, který nahradí Windows Vista. V podnikové sféře se očekává masivní nástup nových instalací nahrazujících široce nasazené Windows XP. Na nich za posledních cca 7 let stojí většina enterprise klientských prostředí, stanic i notebooků. Ondřej Ševeček z Počítačové školy Gopas v následujícím textu porovnává nové Windows 7 se staršími systémy a rozebírá jeho hlavní výhody.

Hlavním důvodem vydání nového systému je již v dubnu ukončená mainstream podpora Windows XP. Standardním ukončením podpory tohoto staršího systému dva roky po vydání Windows Vista byly Windows XP převedeny do fáze Extended Support Period. Jedná se o jakýsi důchod operačních systémů, při němž již nejsou vydávány nové funkce, a Microsoft udržuje zdrojový kód pouze kvůli bezpečnostním záplatám.

Firmě Microsoft se tak vydáním druhého operačního systému z nové generace Windows Vista/7 uvolnily ruce k plné podpoře mnoha moderních technologií. Vzájemná kompatibilita Windows Vista a Windows 7 je na podstatně vyšší úrovni, než tomu bylo v dobách Windows Vista vs. Windows XP. To je zřetelně vidět i na pěkné marketingové kličce s číslováním verzí. Zatímco Windows Vista je verze Windows NT 6.0 (tedy o celé číslo verze větší než Windows XP, které jsou verze 5.1), Windows 7 i přes svůj zavádějící název jsou jen verze 6.1.

Pro podnikové prostředí tato generace přináší významné sjednocení a zjednodušení deploymentu a distribuce software na stanice, centrální správy, mobility i zálohování dat. IT specialisté se mohou konečně plně opřít do přechodu na nové bezpečnostní technologie, které jsou dostupné na obou verzích Windows Vista i 7. Jedná se o šifrování celých disků, přihlašování čipovými kartami nebo otisky prstů.

Uživatelům Microsoft nabízí definitivně doladěný komfort uživatelského rozhraní. Odstraněním zbytečných textů na tlačítkách hlavního panelu došlo k zpřehlednění práce. Náhledy oken, plochy a blesková navigace je pro mnohé profesionály bez konkurence. Dvacítka nových klávesových zkratek potěší nejednoho nadšence. Záruku bezpečnosti na takto vysoké úrovni ocení jistě i mnohý muž dbající na soukromí svých něžnějších známých. Luxusní vzhled vyšperkovaného Aero rozhraní naopak nezradí image majitelky mininotebooku a učiní z něho výjimečný šperk.

Témata článku: Nový systém, Podniková verze, Nové přihlašování, Nová verze, Vista, Luxusní verze, Podnikový notebook

Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje