SR Telecom rozvíjí technologii WiMax

Praha 31. srpna 2005 – Kanadská firma SR Telecom, jejíž zařízení Angel slouží k bezdrátovému přenosu internetového provozu a hlasových služeb v již 17 českých městech, získala od společnosti Frost & Sullivan prestižní Cenu za technologickou inovaci pro rok 2005 ve WiMax technologii. WiMax je nový standard, který přináší vyšší kvalitu bezdrátového připojení k internetu. Distributorem zařízení SR Telecom je v České republice pražská společnost Gesto Communications.
SR Telecom rozvíjí technologii WiMax

SR Telecom získal ocenění Frost & Sullivan’s Award for Technology Innovation za vývoj a realizaci WiMax řešení. Analytici Frost & Sullivan konstatovali, že firma je schopna rozvinout novou technologii tak, aby mohla být masově využita. Velký pokrok byl zaznamenán v BWA technologii (Broadband Wireless Access) – zatímco dnešní technologie umožňuje asi 1000 “podepsaných” uživatelů sítě, v budoucnu se má jednat o milióny.

 

Technologie WiMax nabízí provozovatelům a uživatelům bezdrátových přenosů lepší přenosovou rychlost, kvalitu a výkon za velmi nízkou cenu. Nejdůležitější je, že nabízí robustní spojení s velkým přenosem dat na velkou vzdálenost.

 

Firma SR Telecom připravila ucelené řešení, které obsahuje vybavení pro plánování sítě, projekt management, instalaci a údržbu. Kromě nich nabízí i další WiMax produkty, včetně bezdrátových lokálních smyček a lokálních multipointů distribujících služby.

 

Vedení firmy předvídá technologii WiMax velkou budoucnost. Její rozmach přirovnává k vývoji, jaký byl viděn při zavádění bezdrátových přenosů v malých a středních firmách a na rezidenčních trzích. Novinkou, kterou SR Telecom pro tyto zákazníky chystá, jsou venkovní a interiérové samoinstalační terminály pro účastníky sítě.

 

SR Telecom představila nový klient-server řešení síťového managementu. Obsahuje mimo jiné rozsáhlé monitorování výkonu, management alarmů, management downloadu softwaru a nástroje pro kontrolu přístupů a využívání sítě.

 

O technologii WiMax

Worldwide Interoperability for Microwave Access, zkratkou WiMax, je nová bezdrátová technologie, která umožňuje bezdrátové přenosy nové generace s výrazným snížením nákladů na technická zařízení. Je určená v prvé řadě providerům (tedy ne přímo zákazníkům jako WiFi). Internetoví provideři s ní překlenou poslední míli a dokonale pokryjí území, kde nabídnou vysokorychlostní služby v mimořádné kvalitě a kapacitě.

 

WiMax není závislý na konkrétním frekvenčním pásmu, funguje libovolně mezi 2 a 11 GHz. Provideři tedy mohou využít právě ty frekvence, které budou mít v místě vysílání k dispozici.

 

WiMax v první fázi nasazení účinně doplní sítě používající technologii WiFi a zajistí tak dokonalé pokrytí území. Bude využit například k propojení hotspotů k internetu, kde se jednotliví uživatelé budou k hotspotu připojovat přes WiFi. Podobně bude využíván k rychlému propojení domácností na internet.

 

O Frost & Sullivan’s Award for Technology Innovation

Analytici společnosti Frost & Sullivan hledají inovace na klíčových hi-tech trzích. Sledují nejen kvalitativní a kvantitativní parametry hodnocených produktů. Zkoumají i rychlost výzkumu a možnosti zapojení technologie do průmyslu.

 

O SR Telecom

Firma SR Telecom je hlavním světovým dodavatelem širokopásmových (broadband) systémů Point-to Multipoint (pásma 10.5, 26 a 28GHz). Jejími celosvětovými partnery jsou firmy Lucent a Motorola.

 

České radiokomunikace využívají její zařízení Angel, které zajišťuje vysokorychlostní datové služby s flexibilní šířkou pásma a s garantovanou kvalitou hlasu. Je konstruované pro providery datových služeb v pásmech 1.9, 2.3 a 3.5GHz.

Témata článku: Frost, Celosvětové pokrytí, Střední vzdálenost, Velký rozmach