Spolupráce IBM a ČVUT formou studentských výzkumných projektů pokračuje

Praha, 28. května 2007 - Společnost IBM Česká republika odměnila nejlepší výzkumné projekty studentů pražského Českého vysokého učení technického. Projekty vznikly v rámci soutěže uspořádané pro studenty katedry počítačů Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.
Spolupráce IBM a ČVUT formou studentských výzkumných projektů pokračuje

Program studentských výzkumných projektů navazuje na obdobné projekty z předchozích let. Studenti mají možnost si vybrat pro další zpracování v rámci bakalářských a semestrálních prací jedno z vypsaných témat. Témata projektů jsou formulována na základě konkrétních potřeb a zájmů výzkumných pracovišť na katedře počítačů Fakulty elektrotechnické ČVUT a české pobočky IBM, oddělení Voice Technologies and Systems. Oblasti rozpoznávání řeči a  vizualizace převládají, ale najdeme zde témata i z jiných oborů. V letošním roce budou v rámci samostatné kategorie vyhlášeny i ceny IBM udělované za nejlepší studentské práce realizované na architektuře Cell. Pro práce v této kategorii studenti využívali dvou linuxových serverů sestavených z herních konzolí Playstation 3. Při definování, analýze a zpracovávání zadání pomáhají studentům jak jejich pedagogové, tak odborníci z IBM. Jedním z cílů programu je naučit studenty řešit komplexní úlohy a svou práci dokumentovat a prezentovat.

Nejcennější pro studenty bude kromě jiného skutečnost, že autoři nejlepších z celkem asi 50 prací budou mít příležitost své projekty dále rozvíjet s podporou IBM. Součástí cen určených pro výherce je kromě finančních odměn v celkové výši 110 000 Kč také možnost pracovat na částečný úvazek v IBM. Těm nejtalentovanějším nabízí IBM příležitost pro další vědecký růst a možnost využití interních stipendií. Společnost IBM také předpokládá, že seznámení se blíže s praktickým chodem a problematikou technologické společnosti bude pro účastníky letošní soutěže atraktivní a povede některé z nich k tomu, že spojí s IBM svoji profesní budoucnost, tak jako se to děje na základě minulých ročníků.

„Někteří z vítězů uplynulých ročníků u nás dokončují svou diplomovou či doktorskou práci a máme už i jednoho kolegu, který k nám na základě úspěchu v soutěži a následné spolupráce i nastoupil,“ říká Jan Šedivý, manažer oddělení IBM Voice Technologies and Systems, v němž více než dvacet odborníků pracuje na vývoji systémů pro rozpoznávání řeči.

Témata článku: IBM, Voice, Linuxová konzole, Studenti, Cell, Rozpoznávání

Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji