Společnost McAfee informuje o trendech v online krádežích identity

Společnost McAfee, Inc., (NYSE: MFE) zveřejnila studii odborníků z laboratoří McAfee® Avert® Labs, která je zaměřena na celosvětové trendy v oblasti krádeže identity. Ve studii je zahrnut také výrazný nárůst krádeží identity, ke kterým dochází online, respektive za použití počítačů.
Společnost McAfee informuje o trendech v online krádežích identity

Podle této studie množství škodlivých kódů typu keylogger (programy, které sledují stisk kláves, aby tímto způsobem získaly uživatelovo heslo či jiné důvěrné informace) vzrostlo mezi lednem roku 2004 a květnem roku 2006 o 250 %. Další zjištění studie ukazují, že počet výstražných zpráv týkajících se phishingu od skupiny Anti-Phishing Working Group, vzrostl během stejného období až stonásobně. Studie rovněž poskytuje praktické návody minimalizující nebezpečí krádeže identity; uživatelům, kteří se se studií seznámí, tak pomáhá ve vlastní ochraně a slouží jako prevence před narůstající kriminální činností. Studii nazvanou Identity Theft (Krádež identity) lze stáhnout na adrese http://www.mcafee.com/us/threat_center/white_paper.html.

Zpráva společnosti McAfee ukazuje, že krádeže identity způsobují národním ekonomikám po celém světě velké škody. Podle americké Federální komise pro obchod (Federal Trade Commission) jen roční hodnota těchto škod pro jednotlivce a podniky v USA dosahuje výše 50 miliard dolarů.   Britské ministerstvo vnitra vypočítalo, že britská ekonomika zaplatila za krádeže identity v uplynulých třech letech cenu okolo 3,2 miliard dolarů . Odhady australského Centra pro politický výzkum (Centre for Policing Research) vyčíslují každoroční škody způsobené krádeží identity na částku 3 miliard dolarů .

Studie společnosti McAfee poskytuje přehled o technikách používaných při krádeži identity, a to od postupů nevyužívajících moderní technologie, jako je například prohledávání popelnic (dumpster diving), až po sofistikované programy typu keylogger, které monitorují stisk kláves, a kradou tak online uživatelská jména a hesla. Zpráva poskytuje podrobný průřez jednotlivými příklady krádeže identity z různých zemí po celém světě spolu s přehledem typů pachatelů této trestné činnosti a organizací, které se touto činností zabývají z důvodů zisku nebo v rámci podpory teroristických činů.

Závěrečná část studie laboratoří McAfee Avert Labs obsahuje praktické návody sloužící jako prevence krádeže identity, jež minimalizují riziko, že se uživatel stane její obětí. Hlavní rady pro uživatele počítačů zahrnují následující doporučení:

  1. Dejte si pozor na podvody typu phishingu – podvodné e-maily a webové stránky, které předstírají legální obchodní aktivity, aby tak od uživatelů vylákaly důvěrné informace.
  2. Neotvírejte odkazy v e-mailových zprávách a raději do webového prohlížeče ručně zadejte skutečnou adresu webu firmy.
  3. Nainstalujte si komplexní software nebo služby zajišťující zabezpečení počítače, včetně antiviru, antispywaru a ochranné brány firewall, a pravidelně je aktualizujte.
  4. Nastavte si, aby se při otevírání e-mailové přílohy zobrazovala varovná zpráva, a to bez ohledu na to, kdo je odesilatelem e-mailu.
  5. Nesdílejte své e-mailové adresy s nikým dalším.
  6. Před odstraněním starého počítače vždy smažte obsah pevných disků.
  7. Před návštěvou webových stránek a především před poskytnutím osobních informací si ověřte jejich zabezpečení.
  8. Používejte silná hesla.
  9. Buďte opatrní při komunikaci pomocí programů typu instant messaging.

Studie obsahuje také doporučení pro firmy, která by jim měla pomoci ochránit své zaměstnance. Další informace o hrozbách souvisejících s použitím počítačů, které mohou vést ke krádežím identity, najdete na McAfee Threat Center, stránce společnosti McAfee zaměřené na tuto problematiku:
http://www.mcafee.com/us/threat_center/default.asp.

Váš názor Další článek: 37 milionů webových útoků v roce 2006

Témata článku: Instant Messaging, Working, Britský obchod, Celá studie

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší