Společnost Lenovo dokončila akvizici divize osobních počítačů IBM

Peking, Čína a Armonk, stát New York – 1. května 2005 – Společnosti Lenovo Group Limited a IBM dnes oznámily uzavření akvizice divize osobních počítačů IBM společností Lenovo. Vznikl tak nový silný hráč v oblasti IT a třetí největší výrobce osobních počítačů na světě.
Společnost Lenovo dokončila akvizici divize osobních počítačů IBM

• Vznik nové přední světové firmy zaměřující se na výrobu osobních počítačů
• Jmenováni nových členů představenstva společnosti Lenovo
• Transakce proběhla úspěšně a oproti původnímu plánu s předstihem
• Novinky se na trhu objeví v horizontu týdnů.

„Uzavření této transakce je pro Lenovo historickou událostí a milníkem nové éry pro celý světový počítačový průmysl,“ prohlásil Yuanqing Yang, předseda správní rady Lenova. „Nová strategie vytyčená společností Lenovo vychází z toho, co naši klienti žádají: vysoce kvalitní produkty a špičkové služby. S plným nasazením usilujeme o to, abychom svým zákazníkům poskytli nové, originální a vysoce kvalitní počítačové produkty i služby, zajistili nejlepší pracovní prostředí pro své zaměstnance a pro akcionáře vytvořili zisk.“

„Společnost Lenovo má na trhu velmi dobré postavení. Její značka je silná, má globální dosah a výkonnost, která ji řadí na vedoucí pozici v odvětví,“ prohlásil Stephen M. Ward Jr, generální ředitel společnosti Lenovo. „Naše špičkové oddělení pro výzkum a vývoj a zkušený management nám díky spojení s globální distribuční sítí IBM poskytují na globálních trzích značnou výhodu oproti konkurenci. V horizontu několika týdnů uvedeme na trh nové produkty pod značkou Lenovo.“

Mezi silné stránky nové společnosti patří globální povědomí o značce, dosažené díky kombinaci světově proslulých notebooků řady „Think“ a velice silnému postavení, kterému se značka Lenovo těší v Číně. Dalšími plusy je široká škála služeb a podpory pro zákazníky i korporátní klienty, stejně jako pozice na spotřebitelském trhu v Číně, který představuje nejdynamičtěji rostoucí trh v oblasti IT. Společnost Lenovo má na čínském trhu třicetiprocentní podíl a je silně zastoupena i na světovém trhu.

Shrnutí transakce

Podle akviziční smlouvy zaplatilo Lenovo společnosti IBM 1,25 miliardy amerických dolarů. Z toho zhruba 650 milionů amerických dolarů v hotovosti a zbývajících 600 milionů v akciích skupiny Lenovo, přičemž cena akcií vycházela z jejich ceny na burze v poslední obchodní den před ohlášením transakce v prosinci 2004. Po dokončení akvizice vlastní společnost IBM 18,9procentní podíl ve společnosti Lenovo. Kromě toho Lenovo převezme čistá pasiva IBM v hodnotě zhruba 500 milionů amerických dolarů.

IBM získá z prodeje zhruba jednu miliardu amerických dolarů před zdaněním. Čistý zisk bude zveřejněn společně s výsledky hospodaření za druhý kvartál roku 2005.

Dosažení dohody o akvizici bylo oznámeno 8. prosince 2004. Akcionáři společnosti Lenovo transakci schválili 27. ledna 2005. Dokončení transakce představuje splnění všech klíčových bodů konečné smlouvy.

V transakci ohlášené 31. března 2005 společnost Lenovo souhlasila s podmínkami strategické investice 350 milionů amerických dolarů od předních soukromých investičních společností Texas Pacific Group, General Atlantic Group a Newbridge Capital Group. Podle této smlouvy společnost Lenovo vydá směnitelné akcie v hodnotě 350 milionů USD a neregistrované záruky, které lze vyměnit za akcie společnosti Lenovo. Valná hromada akcionářů společnosti Lenovo, která má tuto investici schválit, je plánována na 13. května.

Transakci ještě musí schválit hongkongská burza, regulační úřady a akcionáři společnosti Lenovo na svém hlasování. Konečný zisk společnosti IBM by tak mohl být zhruba 800 milionů amerických dolarů v peněžních prostředcích a 450 milionů v akciích skupiny Lenovo, čehož by podle aktuální dohody bylo dosaženo odkupem akcií Lenova od IBM.

Management a představenstvo společnosti Lenovo

Nový tým manažerů společnosti Lenovo bude složen ze špičkových odborníků z obou společností. Předsedou správní rady Lenova byl jmenován s okamžitou platností Yuanqing Yang, který nahradil zakladatele firmy Liu Chuanzi, který přešel na post předsedy představenstva bez výkonných pravomocí. Generálním ředitelem společnosti Lenovo byl jmenován Stephen M. Ward Jr, někdejší vice prezident IBM a generální ředitel divize Personal Systems Group, který byl též s okamžitou platností jmenován členem představenstva.

Synergie a úspora nákladů

Podle prohlášení společnosti Lenovo proběhla transakce ještě dříve, než bylo plánováno. Integrační aktivity i uzavření transakce proběhlo hladce. Společnost Lenovo pevně věří, že klientský servis ani dostupnost produktů nebudou nikterak narušeny.

Předpokládaný zisk nové společnosti Lenovo z prodeje osobních počítačů by se měl pohybovat na úrovni kolem 13 miliard amerických dolarů; firma očekává, že v letošním roce prodá 14 milionů počítačů. „Předpokládáme, že pozitivní synergický efekt se začne projevovat okamžitě tím, že začneme s využitím vysoce výkonných operativních platforem společnosti Lenovo propojovat vzájemně se nepřekrývající klientské základny obou původních společností, jejich produktové nabídky i rozdílné geografické pokrytí,“ prohlásil Stephen M. Ward Jr.

Společnosti IBM a Lenovo budou spolupracovat na rozvinutí společného marketingu a služeb. Osobní počítače Lenovo tak budou nabízeny prostřednictvím silné globální distribuční a prodejní sítě IBM. Nové Lenovo bude preferovaným dodavatelem osobních počítačů pro IBM, které bude i nadále poskytovat plnou škálu vysoce integrovaných IT řešení korporátním klientům i menším firmám. IBM pak bude preferovaným poskytovatelem technických a finančních služeb společnosti Lenovo.

O společnosti Lenovo

Lenovo Group Limited (HKSE: 992; ADR; LNVGY) je inovativní mezinárodní technologická společnost, která vznikla akvizicí divize osobních počítačů IBM společností Lenovo. Lenovo

vyvíjí, vyrábí a prodává nejspolehlivější, nejbezpečnější a nejsnadněji použitelné technologické produkty.

V globálním měřítku společnost nabízí svým klientům vysoce ceněné notebooky ThinkPad a stolní počítače ThinkCentre, vybavené softwarovými nástroji ThinkVantage. Dále nabízí monitory ThinkVision a širokou škálu doplňků k osobním počítačům.

V Číně společnost Lenovo ovládá zhruba třicet procent trhu s osobními počítači, přičemž pokrývá všechny segmenty trhu. Špičkové počítače vyvíjené společností Lenovo jsou velmi oceňované zejména díky snadnému ovládání, designu šitému na míru a řešením upravovaným se zřetelem k potřebám jednotlivých klientů. Lenovo je již osmý rok v řadě největším prodejcem osobních počítačů v Číně a též nejúspěšnější počítačovou firmou v oblasti Asie a Tichomoří (s výjimkou Japonska). Společnost Lenovo má široké produktové portfolio, které zahrnuje mobilní telefony, servery, periferní zařízení k počítačům a produkty digitální zábavy. Všechny tyto produkty jsou určeny pro čínský trh.

V roce 1994 společnost Lenovo vstoupila na hongkongskou burzu a v současnosti je ustavujícím členem Hang Seng Index a MSCI China Free Index. Její americké vkladní stvrzenky jsou volně obchodovány ve Spojených státech. V březnu 2004 se společnost Lenovo připojila k Olympijskému partnerskému programu organizovaném Mezinárodním olympijským výborem a stala se tak jako první čínská firma oficiálním partnerem MOV v oblasti technologií na dobu od roku 2005 do roku 2008.

Pro vice informací navštivte http://www.lenovo.com.

Váš názor Další článek: Seznam nabízí ke stažení reklamní spot s Aloisem

Témata článku: Notebooky, IBM, Původní zakladatel, Okamžitý odkup, Nový klient, Americký dolar, Pacific, Transakce, Čínský trh, Atlantic, Původní značka, Historický telefon, Původní klient


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 44

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 34

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 99


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky