Společnost ICZ se bude podílet na vývoji a realizaci projektu AGS

Společnost ICZ se bude podílet na vývoji a realizaci projektu AGS

Společnost ICZ potvrdila svou pozici významného dodavatele integrovaných softwarových a síťových řešení s mimořádným důrazem na jejich bezpečnostní aspekty a bude jako jediný dodavatel z České republiky z této oblasti spolupracovat na realizaci programu aliančního systému NATO pro sledování pozemních cílů AGS (Alliance Ground Surveillance). „Nepochybuji, že ICZ v tomto náročném projektu zúročí své bohaté zkušenosti ve všech svěřených oblastech. Konkrétně se jedná o řízení sítí, podporu informační bezpečnosti a vývoj nástrojů pro tréninkové simulátory,“ říká Bohuslav Cempírek, generální ředitel ICZ.

Na květnovém summitu Severoatlantické aliance v Chicagu podepsala agentura NATO AGS Management(NAGSMA)dodavatelskou smlouvu se společností Northrop Grumman ISS International Inc. na vývoj a realizaci programu pro sledování pozemních cílů AGS.Součástí tohoto programu je i problematika mobilního pozemního segmentu. Její řešení se v rámci evropských firem uskuteční pod vedením společnosti EADS Deutschland GmbH zastoupené svou divizí Cassidian. V oblasti softwaru a informační bezpečnosti se jejím výhradním dodavatelem za Českou republiku stala společnost ICZ.

„Účast ICZ ve zmíněném projektu NATO je velkým úspěchem a potvrzením naší vysoké odbornosti a specializace, kterou prověřil výjimečně dlouhý, téměř osmiletý proces příprav předcházející podpisu smlouvy,“ říká Bohuslav Cempírek. Na realizaci projektu se totiž mohou podílet pouze firmy, které splnily všechna přísná kvalifikační kritéria náročného výběrového řízení.

Klepněte pro větší obrázek

Průzkumný systém AGS má v rámci NATO vysokou prioritu. Jeho klíčovou úlohou je vedení nepřetržitého průzkumu rozsáhlých pozemních oblastí z bezpilotních letounů ve vysoké nadmořské výšce. Díky tomu dokáže průběžně pořizovat radarové snímky nebo sledovat a rozpoznávat jakékoli stacionární i pohyblivé cíle ve sledovaných oblastech včetně stanovení jejich souřadnic. Pořízená data jsou prakticky v reálném čase přenášena do pozemního segmentu na podrobný rozbor a dále šířena v rámci interoperabilních systémů NATO a národních systémů C4ISR.

Účast České republiky na projektu AGS je velkým uznáním, které napomáhá k upevnění postavení naší země v rámci NATO a posiluje její důvěryhodnost a spolehlivost. Do budoucna navíc nelze vyloučit využití systému AGS rovněž pro civilní účely, například na podporu integrovaného záchranného systému ČR při řešení následků rozsáhlých přírodních katastrof či nehod průmyslového charakteru.

K dalším 12 zemím, které se kromě ČR na tomto projektu podílejí, patří: Bulharsko, Estonsko, Německo, Itálie, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Norsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a Spojené státy americké. Samotného využití programu AGS se však bude účastnit všech 28 členských států Severoatlantické aliance.

Další článek: Jak nejlépe pečovat o baterie v létě

Témata článku: Rámec, Klíčový snímek, Deutschland, Slovinsko, Chicago, Dlouhý snímek, Bezpilotní systém, Letoun, Reálné využití, Vysoká bezpečnost


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 31

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 67

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky