Společnost ICZ se bude podílet na vývoji a realizaci projektu AGS

Společnost ICZ se bude podílet na vývoji a realizaci projektu AGS

Společnost ICZ potvrdila svou pozici významného dodavatele integrovaných softwarových a síťových řešení s mimořádným důrazem na jejich bezpečnostní aspekty a bude jako jediný dodavatel z České republiky z této oblasti spolupracovat na realizaci programu aliančního systému NATO pro sledování pozemních cílů AGS (Alliance Ground Surveillance). „Nepochybuji, že ICZ v tomto náročném projektu zúročí své bohaté zkušenosti ve všech svěřených oblastech. Konkrétně se jedná o řízení sítí, podporu informační bezpečnosti a vývoj nástrojů pro tréninkové simulátory,“ říká Bohuslav Cempírek, generální ředitel ICZ.

Na květnovém summitu Severoatlantické aliance v Chicagu podepsala agentura NATO AGS Management(NAGSMA)dodavatelskou smlouvu se společností Northrop Grumman ISS International Inc. na vývoj a realizaci programu pro sledování pozemních cílů AGS.Součástí tohoto programu je i problematika mobilního pozemního segmentu. Její řešení se v rámci evropských firem uskuteční pod vedením společnosti EADS Deutschland GmbH zastoupené svou divizí Cassidian. V oblasti softwaru a informační bezpečnosti se jejím výhradním dodavatelem za Českou republiku stala společnost ICZ.

„Účast ICZ ve zmíněném projektu NATO je velkým úspěchem a potvrzením naší vysoké odbornosti a specializace, kterou prověřil výjimečně dlouhý, téměř osmiletý proces příprav předcházející podpisu smlouvy,“ říká Bohuslav Cempírek. Na realizaci projektu se totiž mohou podílet pouze firmy, které splnily všechna přísná kvalifikační kritéria náročného výběrového řízení.

Klepněte pro větší obrázek

Průzkumný systém AGS má v rámci NATO vysokou prioritu. Jeho klíčovou úlohou je vedení nepřetržitého průzkumu rozsáhlých pozemních oblastí z bezpilotních letounů ve vysoké nadmořské výšce. Díky tomu dokáže průběžně pořizovat radarové snímky nebo sledovat a rozpoznávat jakékoli stacionární i pohyblivé cíle ve sledovaných oblastech včetně stanovení jejich souřadnic. Pořízená data jsou prakticky v reálném čase přenášena do pozemního segmentu na podrobný rozbor a dále šířena v rámci interoperabilních systémů NATO a národních systémů C4ISR.

Účast České republiky na projektu AGS je velkým uznáním, které napomáhá k upevnění postavení naší země v rámci NATO a posiluje její důvěryhodnost a spolehlivost. Do budoucna navíc nelze vyloučit využití systému AGS rovněž pro civilní účely, například na podporu integrovaného záchranného systému ČR při řešení následků rozsáhlých přírodních katastrof či nehod průmyslového charakteru.

K dalším 12 zemím, které se kromě ČR na tomto projektu podílejí, patří: Bulharsko, Estonsko, Německo, Itálie, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Norsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a Spojené státy americké. Samotného využití programu AGS se však bude účastnit všech 28 členských států Severoatlantické aliance.

Témata článku: Reálné využití, Chicago, Vysoká bezpečnost, Klíčový snímek, Letoun, Dlouhý snímek, Rámec, Slovinsko, Bezpilotní systém, Deutschland

Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje