Společnost GRISOFT s.r.o. ohlásila za rok 2005 nárůst tržeb o 40 %

Česká softwarová společnost GRISOFT s.r.o., tradiční výrobce antivirového systému AVG, ohlásila za finanční rok 2005 rekordní zvýšení hospodářských výsledků.
Společnost GRISOFT s.r.o. ohlásila za rok 2005 nárůst tržeb o 40 %

Firma loni utržila 450,7 milionu korun, což znamenalo proti předchozímu období nárůst o více než 40%. Konsolidované tržby za celou skupinu, kterou tvoří mateřská společnost GRISOFT International BV a tři dcery - GRISOFT, Inc., GRISOFT, Ltd a GRISOFT s.r.o. stouply o 94% na 650 milionů Kč.

„To je dáno zejména výrazným úspěchem GRISOFTu na zahraničních trzích,“ vysvětlil finanční ředitel podniku Tomáš Hawerland. Více než 40% tržeb totiž podle něj skupina realizuje v USA, výrazné je také zastoupení na trzích v Kanadě, Velké Británii, Austrálii a Jihoafrické republice, tedy v zemích, kde se hovoří anglicky.

Antivirový systém AVG má velký úspěch v zahraničí

Angličtina byla v minulosti prvním zahraničním jazykem nyní již populárního AVGéčka. Dnes už je tento program navíc k dispozici ve 12 jazycích a pro Asii se připravuje také japonská a čínská verze. Rozšiřování jazykových verzí odpovídá také postupný nárůst prodejů v dalších neanglicky hovořících zemích. Velmi slibný je podle Hawerlanda výsledek prodeje například v Itálii, která se již stala šestým nejúspěšnějším teritoriem z hlediska tržeb.

GRISOFT se výrazně rozšiřuje a věnuje se vývoji i základnímu výzkumu

GRISOFT s.r.o., kde se nadále soustředí téměř všechny výzkumné kapacity firmy, nyní zaměstnává 150 lidí, což znamená dvojnásobek oproti předchozímu období. Pro letošní rok počítá společnost s přijetím dalších zhruba 70 pracovníků. Svou atraktivitu pro nové zaměstnance firma zvyšuje mimo jiné dlouhodobým programem podpory brněnských vysokých škol. Jen loni vložila do tohoto projektu bezmála půl milionu korun. Předmětem spolupráce je odborná a finanční podpora vybraných výzkumných projektů na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického v Brně. Jedná se konkrétně o problematiku šíření škodlivého kódu v P2P sítích, bezpečného e-mail serveru a bezpečnosti souborových systémů v OS Linux. „Tyto projekty lze označit spíše za výzkum základní, než za aplikovaný,“ upozornil šéf vývoje Karel Obluk. Do projektu byly také zahrnuty další oblasti spojené s počítačovou bezpečností – anonymizující systémy, verifikace konfigurací firewallů nebo bezpečnost bezdrátových sítí. Průběžný kontakt se zkušenými specialisty umožní studentům využívat jejich poznatků.

V roce 2005 vstoupili do GRISOFTu zahraniční investoři

V roce 2005 zaznamenala firma také dosud nejvýznamnější změnu ve vlastnické struktuře od svého vzniku v roce 1991. Za téměř 1,25 miliardy korun koupili zahraniční investoři Enterprise Investors a Intel Capital majoritní podíl v mateřské firmě od dosavadního 100% vlastníka, firmy Benson Oak.

Zářijová transakce byla pravděpodobně loňskou největší domácí akvizicí v oboru. Noví majoritní vlastníci tehdy prohlásili, že jejich cílem je podpořit GRISOFT v expanzi na nové trhy, například v Indii nebo Číně a upevnění pozice v USA, ČR a Evropě. Zároveň chce firma rozšiřovat portfolio produktů, aby byla schopna čelit stále nebezpečnějším počítačovým virům a dalšímu škodlivému software.
Enterprise Investors sídlí v Polsku a od roku 1990 obhospodařuje investiční fondy s kapitálem přes 1,1 miliardy dolarů. Do stovky firem v Polsku a dalších zemích regionu investovaly fondy EI kolem 950 milionů USD.
Pro Intel Capital, člena skupiny světového výrobce počítačových čipů Intel, bylo získání podílu v GRISOFTu vůbec největší investicí ve střední a východní Evropě. Společnost jen od roku  1991 investovala ve třech desítkách zemí více než čtyři miliardy dolarů. V tuzemsku se jednalo například o Centrum.cz nebo středoevropskou telekomunikační firmu eTel.
GRISOFT existuje patnáctým rokem a je předním tuzemským poskytovatelem bezpečnostního software pro individuální klienty a malé firmy. Jeho nejznámějšími produkty jsou antivirový program a firewall AVG, který využívá kolem 30 milionů uživatelů na celém světě.

Váš názor Další článek: Podívejte se na virtuální průlety nad turistitckými trasami

Témata článku: Software, Bezpečnost, Populární čip, Velká expanze, Vybraný specialista, Mateřská firma, Základní struktura, Antivirová firma, Vysoký nárůst, Vysoký podíl, Vysoká bezpečnost, Miliarda korun

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší