Špičky internetové komunity se setkají příští týden v Praze

Špičky internetové komunity se setkají příští týden v Praze

Od 24. do 29. června bude Praha hostit mezinárodní setkání organizace ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers), nejvyšší celosvětové autority pro internetové záležitosti. Jedním z hlavních témat mítinku budou mimo jiné nové generické domény nejvyššího řádu (gTLD). Již tento pátek bude v pražském hotelu Hilton veřejnosti představen také nový šéf ICANNu, který nahradí současného výkonného ředitele Roba Beckstroma, jemuž letos končí tříleté funkční období. Hostitelem 44. setkání ICANN je sdružení CZ.NIC, správce české internetové domény .CZ. Konferenci oficiálně zahájí ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba spolu s výkonným ředitelem CZ.NIC Ondřejem Filipem a zástupci organizace ICANN.

Konference organizace ICANN je nejvýznamnější akcí z oblasti internetu a pražské setkání je teprve druhou takovou akcí na území bývalého východního bloku. Těší nás, že se můžeme podílet na takto významné události a zvýšit v České republice povědomí o aktuálních trendech, příležitostech a výzvách v oblasti internetu. Zároveň jsme hrdí na to, že na konferenci budeme prezentovat dosavadní výsledky práce našeho týmu,“ uvedl Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.

Sdružení CZ.NIC bude v rámci pražské konference prezentovat vlastní výsledky práce, mezi něž patří například DNS server Knot DNS nebo open source registrační systém FRED. Zajímavým bodem programu bude jistě i report z pracovní skupiny DANE (DNS-based Authentication of Named Entities), které předsedá zástupce CZ.NIC společně s reprezentantem Googlu. Cílem této iniciativy je standardizace nové technologie umožňující ověřování certifikačních autorit na bázi DNS. Sdruženítaké uspořádá speciální workshop o registračním systému FRED. O něj projevili zájem zástupci doménových registrů na posledním ICANN mítinku k Kostarice. Registrační systém FRED je úspěšně nasazen v řadě zemí - Angola, Estonsko, Faerské Ostrovy, Kostarika, Tanzanie a Česká republika.

Pražské setkání špiček světového internetu je veřejně dostupné. Zájemci o další informace najdou více, včetně registračního formuláře, na stránkách http://prague44.icann.org/.

O organizaci ICANN

Posláním organizace ICANN je chránit stabilní, bezpečný a jednotný internet na celém světě. Chcete-li někoho kontaktovat prostřednictvím internetu, musíte do počítače zadat jeho adresu - jméno nebo číslo. Adresa musí být unikátní, aby se počítače byly schopny vzájemně najít. ICANN má na starosti koordinaci těchto jedinečných identifikátorů po celém světě. Bez této koordinace bychom neměli jeden globální internet. Organizace ICANN byla založena v roce 1998. Jedná se o neziskovou veřejnou organizaci. Její členové pocházející ze všech koutů světa a jejich cílem je bezpečný, stabilní a interoperabilní internet. Organizace podporuje hospodářskou soutěž a rozvíjí zásady používání unikátních identifikátorů na internetu. ICANN nekontroluje obsah internetu. Neumí zastavit spam a nezabývá se přístupem na internet. Avšak díky své koordinační úloze v rámci systému přidělování internetových jmen hraje důležitou roli při expanzi a vývoji internetu. Více informací naleznete na www.icann.org.

Témata článku: Angola, Fred, Hilton, Knot, Výkonný ředitel, Dosavadní informace, Jedinečný identifikátor, Ondřej Filip, Organizace

Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí