Soutěž Microsoftu o nejlepší open source projekt má prvního vítěze

Soutěž Microsoftu o nejlepší open source projekt má prvního vítěze

První kolo soutěže o nejlepší open source projekty má svého vítěze. Cenu za nejinovativnější nápad vyhráli Tomáš Gavlas a David Beinhauer s projektem FlexiCap – Flexible Capacity. Na dalších místech skončily projekty Žákajda a 3D File Manager.Odměnou za neinovativnější nápad je cesta do centrály společnosti Microsoft v americkém Redmondu.

FlexiCap představuje prostředí pro vývojáře a správce aplikací běžících ve Windows Azure. Tento open source projekt umožní zlepšit nejenom odezvu aplikací, u kterých dochází k větším výkyvům v požadovaném výkonu, ale také optimalizovat finanční náklady na provoz v cloudu.

Klepněte pro větší obrázek

„Při vstupu do soutěže mě motivovala zejména soutěživost a víra, že jsme schopni dodat originální nápad,“ říká Tomáš Gavlas. „Je pravdou, že Microsoft již dnes dodává celou řadu svých frameworků včetně zdrojových kódů, což umožňuje lépe pochopit záměry tvůrců aplikací. Microsoft také nabízí dobré zázemí pro začínající projekty, a to formou propagace, dostupnosti nástrojů a podpůrných programů,“ dodává David Beinhauer.

Druhý ročník soutěže o nejlepší open source projekty stále pokračuje a zájemci mohou své aplikace přihlašovat až do konce srpna na www.microsoft­.com/cze/open­source. V září 2010 pak proběhne závěrečné vyhodnocení ve třech kategoriích, kterými jsou nejstahovanější projekt, nejlepší webová aplikace a cena novinářů.

Nejlepší projekty budou oceněny zajímavými cenami. Výherce v kategorii o nejstahovanější aplikaci získá nejmodernější notebook TOSHIBA Satellite s dotykovým displejem. Vítěz nejlepší webové aplikace si odnese poukaz na letenku a ubytování dle vlastního výběru v ceně 15 tisíc korun. Výherce ceny novinářů dostane dárkovou poukázku v hodnotě 15 tisíc korun do obchodu s počítačovým zbožím Alza podle svého výběru.

Více informací o soutěži najdete na stránkách www.microsoft.com/cze/opensource.

Rozhovor s vítězi kategorie o nejinovativnější návrh, Tomášem Gavlasem a Davidem Beinhauerem

Řekněte nám něco o sobé, čím se zabýváte ve svém profesionálním životě?

Tomáš Gavlas: Momentálně pracuji jako manažer v IT firmě, který si snaží uchovat i kontakt s novými technologiemi a vývojem. V minulosti jsem si prošel role vývojáře i architekta v různých technologiích. Nyní u mne převažují produkty Microsoftu.

David Beinhauer: S Tomášem působím ve stejné firmě. Nyní jsem na pozici .Net vývojáře. Před tím jsem tři roky působil jako J2EE vývojář, takže k Open Source jsem měl a mám docela blízko. Kromě toho jsem spolutvůrce webu o Silverlightu a WPF(aglight.cz) a působím jako Microsoft Student Partner.

Co vás vedlo k přihlášení do soutěže? Všimli jsme si, že jste se přihlásili na poslední chvili

Soutěživost a víra, že jsme schopni dodat originální nápad. Nápadů bylo více a do poslední chvíle jsme váhali, co přihlásit.

Co chcete projektem dosáhnout, jaký je cíl?

Pro nás je hlavním cílem si více „osahat“ platformu Azure, něco se přiučit. Pochopitelně, pokud se bude dařit, hodláme framework použít i na jiných projektech.

Pro koho bude výsledek vašeho projektu určen?

Jak už je uvedeno v popisu projektu, framework je určen pro vývojáře a správce aplikací běžících v Azure. Chceme umožnit snadnější a efektivnější škálování výkonu. Nasazení frameworku bude zřejmě vždy vyžadovat programátory, ale u již běžících aplikací bude možné měnit parametry pomocí webového GUI.

Proč OpenSource?

OpenSource je určitě dobrý zdroj kvalitních programů a informací a myslíme si, že asi každý vývojář někdy nějaký použil a byl za něj vděčný. Zatím jsme nikdy vědomě open source netvořili a pokud z tohoto projektu bude něco rozumného, zažijeme hřejivý pocit, že jsme této sympatické komunitě něco vrátili.

V čem pro Vás vidíte výhodu spojení open source software a Microsoftu?

Určitě by bylo pěkné, kdyby Microsoft měl jednou všechny své produkty jako open sourceJ Než k tomu ale dojde, budeme určitě vděční za jakoukoliv jinou podporu. Je fakt, že již dnes Microsoft dodává celou řadu svých frameworků včetně zdrojových kódů, což umožňuje se mnohému přiučit a lépe pochopit záměry tvůrce. Microsoft také nabízí solidní zázemí pro začínající projekty, ať už je to formou propagace či dostupnými nástroji a podpůrnými programy.

Témata článku: Soutěž, David, Framework, Microsoft Silverlight, Open, Source, Nejlepší program, Projekt, Dárkový poukaz, Azure

19 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Montr 14. 7. 2010 14:15:40
    spis vy se do toho zamotavate a jak uz jste psal mate asi malo...
  • Pety 13. 7. 2010 9:34:06
    Tak teď jste to zamotal ještě víc. Bavíme se o účasti nebo núčasti?...
  • Montr 12. 7. 2010 20:29:10
    Nevim jestli by neucati uzivatele uzivatel2 vznikla svetu nenakraditelna...
Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí