Soudci a státní zastupitelé využívají automatický přepis řeči do textu

Soudci a státní zastupitelé využívají automatický přepis řeči do textu

Na jaře letošního roku uzavřelo Ministerstvo spravedlnosti smlouvu na dodávku technologie automatického přepisu řeči do textu s úspěšným dodavatelem - společností NEWTON Technologies a.s.

Nabídka školení na nejnovější verzi přepisovacího softwaru NEWTON Dictate 3, který byl redakcí časopisu Computerworld vybrán do finále soutěže IT produkt roku 2013, se setkala s velkým zájmem ze strany soudců i státních zástupců. Během prvních dvou měsíců bylo proškoleno přes 500 uživatelů ze všech českých a moravských soudů a státních zastupitelství.

Na krajských soudech probíhají každý den prezentace a školení, kde si účastníci mohou vyzkoušet diktování do počítače a dovědět se také základní informace o vývoji hlasových technologií. Díky tomuto projektu, který je spolufinancován Evropskou unií, získá justice 2500 licencí přepisovacího systému NEWTON Dictate 3, 200 notebooků, 20 výkonných serverů, 100 digitálních záznamníků, 150 nožních pedálů pro práci soudních zapisovatelek a 200 headsetů se směrovým mikrofonem.

Záměrem Ministerstva spravedlnosti je urychlení soudních řízení a zvýšení efektivity práce. „Již během pilotního projektu se prokázalo, že významná část soudců má o tuto moderní metodu práce zájem a že její zavedení skutečně přispívá k rychlejšímu zpracování dokumentů. Díky dostatečnému počtu licencí, které naše společnost na soudy dodává, má každý zájemce z řad soudců, státních zástupců a administrativních pracovníků možnost program NEWTON Dictate 3 využívat,“ říkáIng. Petr Herian, generální ředitel společnosti NEWTON Technologies, a.s.

První verzi programu pro přepis řeči do textu určenou pro justici představila společnost NEWTON Technologies, a.s. již v roce 2008. V tomto roce proběhla první fáze testovacího provozu na vybraných českých soudech. Tehdejší slovník ještě neodpovídal nárokům pro praktické využití při soudních řízení. Aktuální justiční slovník disponuje více než 350 000 nejčastěji využívanými slovy a výrazy z oblasti justice, které pokrývají 98% užívané spisovné terminologie. Slovník je pravidelně aktualizován nazákladě zpětné vazby od samotných uživatelů. Systém NEWTON Dictate byl vyvinut společností NEWTON Technologies,a.s. ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci.

Témata článku: Justice, Newton, První dodávka, Dostatečný zájem, První zájemce

Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí