SOS a GARDE-EPS podaly žalobu proti Českým aeroliniím

Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) spolu s právníky programu GARDE-EPS se dnes společně obrátili na Obvodní soud v Praze 6 s žalobou na zdržení se protiprávního jednání Českých aerolinií (ČSA). ČSA v přímém rozporu se zákonem znemožňují svým zákazníkům vyměnit dárkové poukázky, prodávané v rámci akce "Vánoce 2005 - darujte certifikát na zážitky", za letenky, po 30. 6. 2006.
SOS a GARDE-EPS podaly žalobu proti Českým aeroliniím

SOS  a právníci GARDE - programu Globální odpovědnosti EPS (GARDE - EPS) prozkoumali v rámci  programu Transition Facilities financovaného Evropskou unií obchodní podmínky společností, nabízejících dárkové poukazy, vouchery, certifikáty na nákup zboží atp. ČSA v rámci rozsáhlé mediální kampaně v závěru loňského roku nabízely k prodeji tzv. "certifikáty na zážitky" aneb "zážitkové vánoční dárky", jejichž podstatou bylo předplacení si slevy na letenku. ČSA povolují uplatnit tuto slevu jen do 30. 6. 2006, poté platnost certifikátu zaniká a jeho držiteli není povoleno nárokovat refundaci jeho ceny. "V těchto podmínkách se dostaly ČSA do přímého rozporu s ustanoveními občanského zákoníku, které neumožňují sjednat zánik práva pro případ, že nebude ve smluvené době uplatněno. Kdyby to bylo možné, došlo by de facto k legalizaci bezdůvodného obohacení," uvádí právník programu GARDE-EPS Filip Gregor.

V této souvislosti oslovilo 12. 12. 2005 České aerolinie a.s. výzvou na zdržení se protiprávního jednání, adresovanou tehdejšímu předsedovi představenstva ČSA Ing. Jaroslavu Tvrdíkovi, a upozornilo je na nelegálnost obchodních podmínek jejich dárkového certifikátu "Vánoce 2005 - darujte certifikát na zážitky."

Martin Reisinger z SOS k tomu dodává: „Ze strany ČSA jsme dosud  nedostali žádnou oficiální reakci, a to ani po opětovném připomenutí výzvy ze dne 20.1.2006. Vzhledem k tomu se SOS a EPS rozhodly podat žalobu na základě § 25 odst.2 zákona o ochraně spotřebitele. Účelem této žaloby je změna příslušných obchodních podmínek vánoční akce ČSA a zveřejnění této změny, která může mít dopad i na chování ostatních podnikatelů nabízejících za obdobných nelegálních obchodních podmínek vlastní dárkové poukazy.“


Stanovisko ČSA

České aerolinie (ČSA) se důrazně ohrazují proti napadení ze strany Sdružení obrany spotřebitelů (SOS), podloženým účelově vyhotoveným a právně zpochybnitelným stanoviskem, podle něhož jsou obchodní podmínky Vánoční akce ČSA – Darujte certifikát na zážitky, stejně jako obchodní podmínky „drtivé většiny podnikatelů“ při poskytování dárkových poukazů protizákonné.

České aerolinie postupovaly a postupují v souladu s platnými právními předpisy České republiky. Průběh vánoční akce ČSA doprovázela masivní informační kampaň s důrazem na obchodní podmínky využití vánočních certifikátů a pravidla refundace. Vánoční voucher ČSA je standardní přepravní IATA doklad (IATA – Mezinárodní asociace leteckých dopravců) se všemi náležitostmi běžnými v oblasti letecké přepravy, který se řídí platnými publikovanými tarifními pravidly. Všichni zákazníci, kteří si zakoupili dárkový certifikát, byli s podmínkami využití certifikátu dostatečně seznámeni.

Dárkové certifikáty ČSA, které byly zakoupeny během vánočních svátků, je možné směnit za letenku v celé síti ČSA do 30. 6. 2006; lety je pak možné realizovat v průběhu celého roku 2006.

Jitka Novotná
Tisková mluvčí ČSA

Témata článku: Dárkový poukaz, ČSA, Protiprávní účel, Voucher

Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje