Sophos jako první zavádí funkcionalitu komplexního šifrování souborů

Sophos jako první zavádí funkcionalitu komplexního šifrování souborů

Společnost Sophos, celosvětový lídr v oblasti ochrany sítí a koncových bodů, představila Sophos SafeGuard Encryption 8, nové synchronizované šifrovací řešení, které chrání data před malware, útočníky i náhodnými úniky. Nyní se tak všechny organizace mohou rozhodnout pro nasazení nejvýhodnějšího komplexního a neustálého šifrování souborů jako prostředku pro ochranu dat, ke kterým uživatelé přistupují z mobilních zařízení, notebooků, desktopů, tradičních sítí i z cloudových aplikací. Sophos je první společností, která přichází s trvalým, transparentním a proaktivním šifrováním, které již při standardním nasazení chrání soubory napříč platformami Windows, Macintosh, iOS i Android.

Až dosud bylo nasazení a správa šifrování vnímáno jako příliš složitý a rozporuplně přijímaný bezpečnostní nástroj. Podle průzkumu společnosti Sophos s názvem The State of Encryption Today[1] jen 29 procent IT manažerů uvedlo, že ve firmě šifrují chytré telefony. A pokud jde o počítače Macintosh, k jejich šifrování se přihlásilo pouze 43 procent respondentů. Vysokému riziku je tak vystavená celá organizace.

„Šifrování celého disku chrání data pouze v případě krádeže nebo ztráty počítače, notebooku nebo mobilního zařízení. Ale data putují různě a jejich ochrana je vzhledem k širokému sdílení a zpracování na různých zařízeních i v prostředí cloudů extrémně náročná,“ říká Dan Schiappa, senior viceprezident a ředitel skupiny Enduser Security Group společnosti Sophos. „SafeGuard Encryption 8 jsme proto od základů přepracovali tak, aby umožnil šifrování každého jednotlivého souboru a průběžně ověřoval uživatele, aplikace i zařízení. Podporujeme například i ochranu souborů za využití hesel a uživatelé tak mohou snadno sdílet šifrované soubory s externími spolupracovníky. Důležité je, že vše probíhá velmi jednoduše a pro uživatele transparentně,“ dodává Schiappa.

Komplexní a spravovatelné šifrování by mělo být jednou z priorit všech IT lídrů, zejména pak v souvislosti s přehodnocením strategie ochrany dat související s nutností naplnit nové legislativní požadavky. Všeobecné nařízení Evropské unie o ochraně osobních údajů (General Data Protection Regulation, GDPR) vstoupí v platnost 25. května 2018. Od tohoto data mohou všechny firmy uchovávající údaje o zákaznících nebo zaměstnancích z řad občanů Evropské unie čelit v případě úniku těchto dat významné finanční pokutě ve výši až 4 procent svých ročních celosvětových příjmů. Jde přitom i o společnosti, které nesídlí v Evropské unii – rozhodující je, zda uchovávají data o občanech EU.

„Legislativa na ochranu osobních údajů se prosazuje po celém světě a organizace všech velikostí by se měly zaměřit na ověření míry ochrany svých dat a vyhnout se tak závažným následkům. A šifrování je považováno za nejlepší opatření, které dnes máme k dispozici. Sophos SafeGuard Encryption je přitom řešením, které umožní šifrování i jeho snadnou správu libovolné nadnárodní společnosti, která potřebuje chránit citlivá data a důvěrné informace v souladu s právními předpisy,“ dodává Schiappa.

Jako součást strategie společnosti Sophos pro synchronizovanou ochranu může řešení Sophos SafeGuard Encryption automaticky reagovat na bezpečnostní incidenty koncových bodů zařazených do společné ochrany. Během aktivní infekce může Sophos SafeGuard Encryption dočasně zneplatnit šifrovací klíče a opětovně je automaticky uživatelům přidělit po vyřešení incidentu. Sophos SafeGuard Encryption navíc klíče synchronizuje s řešením Sophos Mobile Control, které velmi snadno chrání přístupy k souborům na chytrých telefonech a tabletech. A díky vlastnosti Secure Work Space lze bezpečně přistupovat dokonce i k šifrovaným dokumentům.

„Je hned několik důvodů, proč by se firmy měly zajímat o šifrování,“ upřesňuje Duncan Brown, ředitel pro výzkum bezpečnostních postupů v Evropě ze společnosti IDC. „Mezi ty nejdůležitější patří ochrana citlivých dat před útoky hackerů a proti neúmyslnému úniku. Do problémů se můžeme dostat velmi snadno, stačí zapomenout tablet nebo třeba USB klíčenku v taxíku a k neveřejným datům se tak možná dostane někdo nepovolaný. A vedle snadnějšího splnění legislativních požadavků je dobrým důvodem i větší ochrana souborů využívaných v prostředí cloudů. Aby bylo šifrování v těchto případech účinné, musí být pro administrátory snadno spravovatelné a pro uživatele transparentní a použitelné na různorodých platformách nad různými typy souborů. Sophos SafeGuard Encryption je platformou, která všechny tyto požadavky splňuje.”

Podrobnosti jsou k dispozici v technologickém materiálu Sophos Next Generation Encryption nebo je možné shlédnout webinář na téma šifrování, ve kterém Duncan Brown, ředitel pro výzkum bezpečnostních postupů v Evropě ze společnosti IDC, a Dan Schiappa, hlavní viceprezident a ředitel skupiny Enduser Security Group společnosti Sophos, vysvětlí výhody Sophos SafeGuard Encryption 8 a popíší technologické pozadí tohoto řešení.


[1] V rámci tohoto průzkumu Sophos oslovil osoby s rozhodující pravomocí pro oblast informačních technologií ze segmentu středně velkých firem na území Spojených států amerických, Kanady, Indie, Austrálie, Japonska a Malajsie. Zaměřil se přitom na otázky, které se týkají jejich zvyklostí a obav souvisejících se šifrováním.

Další článek: Mozilla má plán: V příštích šesti měsících čekejte zcela předělaný Firefox

Témata článku: Osobní klíč, Brown, Citlivý uživatel, Složité heslo, Náhodné prostředí, Únik, Tablety s androidem na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 116

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 107

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 28

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky