Sony představuje nový Vegas Pro 10

28. září 2010
Superpočítačová honba za výkonem
Sony představuje nový Vegas Pro 10

Sony Creative Software, přední výrobce profesionálních video a audio editačních aplikací, dnes oznámil uvedení programu Sony Vegas™ Pro 10. Nejnovější verze vítězného nelineárního editoru (NLE) pro zpracování HD videa a zvuku poskytuje profesionálním tvůrcům širokou audio a video podporu pro příjem, editaci a výrobu multimédií.

Nové funkce v obou verzích, nativní 32- i 64-bitové, programu Vegas Pro 10 zahrnují výkonné editační nástroje pro stereoskopické 3D, zdokonalené funkce pro closed captioning (skryté titulky), rozšířenou podporu video efektů a nové audio efekty na úrovni eventů, ale také zdokonalené workflow a lepší uživatelské rozhraní. Tyto novinky umožňují tvůrcům rychle vytvořit a dodat podmanivý obsah pro televizní a širokopásmové vysílání, divadelní představení či YouTube™ 3D a připravit obsah pro DVD a 3D Blu-ray™ tituly.

„Sony se, jakožto vůdce trhu ve vývoji 3D technologií, zaměřuje na dodávání integrovaných profesionálních 3D hardwarových a softwarových produktů určených pro každého, od inovativních reportérů po nápadité filmaře,“ řekl Dave Chaimson, víceprezident celosvětového marketingu Sony Creative Software. „Díky připravovanému uvedení Vegas Pro 10, teď Sony poskytuje jednu z nejintuitivnějších aplikací pro nativní editaci 3D v oboru. Kromě nástrojů usnadňujících tvorbu profesionálního 3D, pokračuje Vegas Pro 10 v inovaci unikátních řešení pro closed captioning (skryté titulky), prostorový zvuk 5.1 a všeobecnou podporu distribuce obsahu, s cílem nabídnout nejintuitivnější a nejprogresivnější workflow pro mediální tvorbu.“

Hlavní přednosti Vegas Pro 10

 • Editace stereoskopického 3D: Vegas Pro 10 usnadňuje tvorbu 3D projektů tím, že lze importovat, upravovat, editovat, nahlížet a exportovat stereoskopické 3D projekty nativně bez použití jakýchkoli dodatečných nástrojů nebo plug-inů. Tyto nové funkce a modernizované workflow dělají práci s 3D tak bezproblémovou, jako je práce v 2D. Plná kompatibilita s nejnovější technologií 3D obrazovek a také podpora anaglyfního promítání umožňují prohlížet 3D na jakémkoli monitoru.
 • Zdokonalené closed captioning: Lepší podpora skrytých titulků nabízí náhled textu v oknech Preview a Trimmer pro větší přesnost a jednodušší editaci. Mezi další vylepšení patří větší podpora pro line 21 closed captions, HD SDI closed captions, více typů souborů se skrytými titulky a možnost exportovat skryté titulky pro Sony DVD Architect™, YouTube™, RealPlayer®, QuickTime™ a Windows Media Player®.
 • Workflow nástroje a vylepšení: Sony představuje také následující aktualizace ve Vegas Pro 10:
  • Rozšířena funkce multicam: Aktualizované funkce vícekamerového nahrávání poskytují robustnější editaci i náhled. Je možné prohlížet současně zdrojové vícekamerové klipy a výstup programu editovaný na plné obrazovce.
  • Zdokonalená podpora pro DSLR video: Vylepšený výkon zrychluje a usnadňuje editaci videa z populárních DSLR kamer.
  • Seskupování stop: Tato funkce nabízí rychlý a jednoduchý způsob, jak uspořádat a organizačně zvládnout složité projekty pomocí seskupení souvisejících částí videa/audia a udržovat tak čistší pracovní prostředí.
  • Pokročilé ovladače přesunu: Úpravy uživatelského rozhraní poskytují lepší přístup k důležitým editačním nástrojům, čímž je práce ještě intuitivnější a zroveň se zvyšuje celková produktivita.
 • Stabilizace obrazu: Nové stabilizační nástroje výrazně redukují nejisté nebo „roztřesené“ video, které bývá výsledkem natáčení z ruky.
 • Video plug-in SDK: architektura video efektových pluginů: Vegas Pro 10 nyní nabízí zcela novou architekturu plug-inových video efektů podle standardu Open Effects Association. Tento oborový standard byl vytvořen na základě zkušeností předních firem z oboru vizuálních efektů. Nová architektura je přístupná přes nový software development kit (SDK), což znamená nižší pracnost pro vývojáře, protože integrace uživatelského rozhraní je automatizována. Střihačům a editorům se tím značně rozšiřuje dostupnost video efektů, které jsou jako pluginy pro Vegas Pro 10 k dispozici.
 • Zdokonalené audio nástroje: Kromě již existujících možností produkce prostorového zvuku 5.1 Dolby Digital Professional™ ve Vegas Pro, přichází nová verze 10 s následujícími novinkami:
  • Audio Event FX: Pro přesnější kontrolu nad umísťováním audio efektů umožňuje Vegas Pro 10 přiřazovat zvukové efekty na master output, na úroveň sběrnice, na úroveň stopy a nyní také na úroveň eventu (objektu), což při práci s vícestopými projekty dává větší volnost tvorby.
  • Vstupní sběrnice: Sběrnice na vstupu umožňují nahrávat, míchat a monitorovat audio z externích hardwarových zařízení.
  • VU metry: Mixážní konzole Vegas Pro se stává ještě výkonnější díky přidaným novým VU (volume unit) měřičům.
  • Počítadla stopy: Track metry poskytují přímou zpětnou vazbu a rychlejší editační práci napříč celým procesem nahrávání, úprav a míchání.
 • Renderování AVC akcelerované procesorem grafické karty: Uživatelé s video kartami NVIDIA® a aktivovaným CUDA mohou nyní kódovat do formátu Sony AVC s vyšším renderovacím výkonem i rychlostí.
 • Podpora zařízení: S každou novou verzí Sony přidává a rozšiřuje podporu zařízení, nyní jsou to např. HD-SDI adaptéry, kamery Sony NXCAM a širší podpora pro optické vypalovačky DVD a Blu-ray.

Jakmile je projekt hotov, nabízí Vegas Pro 10 širokou podporu hlavních oborových formátů. Od authoringu DVD či Blu-ray disku, přes integrovanou pásku, soubor až po možnosti SDI I/O. S programem Vegas Pro je snadné kódovat a předávat díla v široké škále oblíbených formátů.

„Vegas Pro 10 nabízí výkonné funkce, které jsou pro editaci 3D zásadní,“ řekl filmař Jacques Mantello, režisér OceanWorld 3D. „Výroba kvalitních 3D projektů může být náročnou výzvou, ale Vegas Pro představuje řešení, které střihačům dovoluje pracovat se záznamem intuitivně a dosáhnout výsledků, které vtáhnou diváky přímo do akce, ať už na zemi, ve vzduchu nebo pod mořem.“

Cena a dostupnost

Vegas Pro 10 bude v prodeji od 11. října 2010, výrobcem doporučená cena bude $699.95 USD. Majitelé předchozích verzí Vegas Pro budou moci upgradovat za $249.95 USD (výrobcem doporučená cena). K dispozici bude také cenově zvýhodněný přechod z domácí řady Vegas Movie Studio. Vše lze objednat u českého zastoupení Sony Creative Software, firmy ERPEA s.r.o. na www.erpea.cz. Zákazníci, kteří si zakoupí Sony Vegas Pro 9 s datem nákupu 1.9.2010 a později, budou mít nárok na upgrade na Vegas Pro 10 zdarma (platí jen pro nákup na www.erpea.cz).

Další článek: Superpočítačová honba za výkonem

Témata článku: Sony, Vylepšený editor, Efekt, Aktualizace ovladače grafické karty, Audio, Nová verze, Editační funkce, Hardwarová podpora, Nová funkce, Doporučená verze, Natáčení videí, Plná možnost, Nový projekt, Sony Vegas, Prostorový zvuk, Video Editor, Vegas, Unity 3D, Profesionální verze, Editace videa, Podpora, Audio ovladač dolby, Workflow, Plug, Editace, Dslr na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 34

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 28

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 109

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 34

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 108


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky