Solid Edge V20 testovali uživatelé

Solid Edge V20 testovali uživatelé

Divize UGS PLM Software pozvala uživatele do Alabamy, aby si zde otestovali novou verzi rozšířeného nástroje UGS Solid Edge.

Solid Edge se těší dominantnímu postavení na trhu s projekčním a modelovacím sytémem a jeho postavení nepochybně ještě posiluje nová verze, na jejíž testování divize UGS PLM Software společnosti Siemens A&D přizvala do Huntsville ve státě Alabama uživatele z celého světa.

Jedním z nich byl i ing. Tomáš Kopecký, konstruktér opavské společnosti Ostroj. Právě Ostroj před rokem a půl zakoupil na třicet licencí Solid Edge se záměrem přejít od softwarů IDEAS a AutoCAD na Solid Edge a sjednotit kreslící programy pro konstruktéry. Pan Kopecký pracuje se Solid Edge od svého nástupu do firmy a podle jeho slov je se Solid Edge spokojený: „Naučit se pořádně pracovat se Solid Edge bylo sice zpočátku trochu náročnější – a musím přiznat, že systém stále ještě neznám dokonale – nicméně mohu říct, že se mi s ním pracuje velice dobře. Věřím, že Solid Edge má velký potenciál, který bude UGS PLM Software dále rozvíjet“.

I za účelem dalšího rozvoje byli konstruktéři pozváni do Spojených států, aby si novou verzi Solid Edge vyzkoušeli a mohli přispět svými připomínkami – ing. Kopecký jako jeden z problémů uvádí práci s velkými sestavami, kdy konstruktér často naráží na hardwarové nároky sestav a rychlost.

Město Huntsville nebylo vybráno náhodou. Jak upozorňuje pan Kopecký, toto dvoutisícové městečko je sídlem vývojového centra UGS PLM Software specializujícího se na Solid Edge. Kromě toho tu sídlí centrum vývoje amerického raketového programu a svá výzkumná střediska zde má i řada technologických a průmyslových firem.

„Při testování jsme byli rozděleni do několika skupin. V každé skupině bylo kolem pěti lidí z různě zaměřených společností, buď přímo konstruktéři nebo prodejci. Po dvojicích jsme usedali k počítačům v místnostech, přičemž každý dostal k dispozici jednoho asistenta, který se staral o jeho potřeby – například domlouval schůzky s vývojáři, řešil problémy se softwarem atd.“ Problémy či nejasnosti zjištěné během testování byly okamžitě ukládány na server a diskutovány s vývojáři. „Bylo-li to možné, opravy byly okamžitě provedeny a nainstalovány. Měli jsme tak jedinečnou příležitost ovlivnit konečnou podobu verze 20 ještě před jejím vydáním,“ zdůrazňuje Tomáš Kopecký.

Na konci týdne se účastníci testování sešli s vedoucími vývojových týmů a na závěrečné schůzce byly detailně prodiskutovány zjištěné obtíže. Účastníci se rovněž  mohli vyjádřit k tomu, co se jim na Solid Edge nelíbí a co by naopak v tomto systému viděli rádi do budoucna. Všichni účastníci dostali nejnovější dostupnou verzi, aby v testování mohli pokračovat i doma.

 „Vývojáři se v Solid Edge verze 20 zaměřili na lepší práci se sestavami. Podstatnou změnou je i to, že Solid Edge V20 funguje na 64bitových procesorech, což s sebou přinese možnost používat více paměti RAM,“ vypočítává pan Kopecký hlavní znaky nové verze a zdůrazňuje vysoký potenciál funkce inženýrského diáře, která se v Solid Edge objevuje nově.

„Dále jsem ocenil, že nová verze obsahuje grafickou interpretaci hloubky závitu, možnost provádět sražení na ohnutém plechu přímo v modulu plech, seskupování prvků do skupin (což nepochybně přinese zpřehlednění stromové struktury), možnost otevírání výkresů pouze pro prohlížení (což zvýší rychlost hlavně u výkresů velkých sestav, uchytávání kót, poznámek atd.),“ dodává Tomáš Kopecký.

Funkci inženýrského diáře, jež jej zaujala nejvíce, pan Kopecký popisuje: „Díky této funkci si uživatel může vytvořit skicu nějaké aplikace, doplnit o výpočty a dál nechávat propočítávat některé proměnné ze skici, což výrazně zrychluje práci při opakujících se výpočtech a návrzích.“

Pan Kopecký je přesvědčen, že Solid Edge má obrovský potenciál. „Nepochybně si to uvědomují i samotní vývojáři, s nimiž jsem měl možnost mluvit. Dozvěděl jsem se, že do budoucna se připravují další zajímavé funkce, jako je například asociativní zrcadlení v sestavách apod. Vývojáři rovněž chtějí reagovat na podněty zákazníků, které jsou často velice zajímavé, neboť američtí konstruktéři často využívají jiných postupů než konstruktéři evropští.

Určitě se vyplatí Solid Edge maximálně připomínkovat, neboť toto je jedinečný způsob jak ovlivnit budoucí tvář systému s nímž pracujeme,“ oceňuje ing. Tomáš Kopecký možnost vyzkoušet si systém v testovací verzi.

Témata článku: Software, Alabama, Diáře, Zajímavá funkce, Velká skupina, Velký potenciál, Vývojová divize

Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí