Sdružení NIX.CZ spustilo projekt, díky němuž bude český Internet bezpečnější

ACTIVE 24, CESNET, CZ.NIC, Dial Telecom, Seznam.cz a Telefónica ČR – tyto společnosti se jako první přidaly k projektu s názvem Bezpečná VLAN. Jeho cílem je lépe čelit útokům typu DoS a DDoS, které míří na internetové služby populární v České republice. Projekt Bezpečná VLAN vznikl na půdě sdružení NIX.CZ, českého propojovacího uzlu, a je reakcí především na intenzivní DoS útoky z března minulého roku. Společnosti zapojené do projektu Bezpečná VLAN svým vstupem jasně ukazují, že mají zájem na zvýšení síťové bezpečnosti v této zemi a tedy i na větším bezpečí svých zákazníků. Na vstup do projektu se již nyní připravují další subjekty.

„Pro významné množství společností sdružených v NIX.CZ jsou pochopitelně klíčoví čeští uživatelé, kteří mohou díky útokům přijít o možnost připojit se k důležitým internetovým službám. V případě, že dojde k takovémuto útoku, může člen projektu upřednostňovat propojování prostřednictvím Bezpečné VLAN a svým zákazníkům nabízet dostupnost služeb díky ostatním subjektům sdruženým právě v Bezpečné VLAN. Toto je základní princip celého projektu,“ přibližuje Martin Semrád, ředitel sdružení NIX.CZ.

Účast v projektu Bezpečná VLAN je spojená s řadou podmínek, které jsou zakotveny v pravidlech. Účastník musí být například určitou dobu připojený do uzlu NIX.CZ, musí být dostatečně důvěryhodný nebo se musí aktivně účastnit pracovních skupin.

"Členy Bezpečné VLAN se mohou stát pouze společnosti na vysoké technologické úrovni. Zájemce o vstup do projektu musí splnit celou řadu bezpečnostních podmínek a provést úpravy své sítě, jako je například obrana proti IP spoofingu. Ten je jednou z nejčastějších metod skrytí skutečného původce DoS útoku,“ dodává Adam Golecký, technický ředitel českého peeringového uzlu.

Bezpečnou VLAN řídí sami její členové. Ti jsou nezávislí na NIX.CZ a mají naprostou autonomii v tom, jak se rozhodují. Projekt vznikal v průběhu minulého roku a zástupci sdružení NIX.CZ o něm se svými členy diskutovali na řadě pracovních skupin a setkání.

„Pevně věřím, že členství v tomto projektu bude důležité pro společnosti, které poskytují připojení významným službám a potřebují zabezpečit jejich provoz i v těch nejkritičtějších situacích. Pro řadu z nich bude tento krok znamenat finanční investice, které by se jim ale měly vrátit například v podobě marketingovém potenciálu, jenž toto členství představuje,“ uvádí Martin Semrád.

Další článek: Za internet lze zaplatit kryptoměnou, Netbox zavedl platbu bitcoiny