SAZKA ARENA sbírá architektonická a stavbařská ocenění

Hala pro Mistrovství světa 2004 v ledním hokeji byla projektována pomocí CAD řešení společnosti Autodesk
SAZKA ARENA sbírá architektonická a stavbařská ocenění

PRAHA, Česká republika, 26. dubna 2004 — Mistrovství světa v ledním hokeji, které v dubnu a květnu 2004 hostí Česká republika, se v Praze odehrává v moderní víceúčelové hale SAZKA ARENA, která byla naprojektována a postavena právě pro tuto sportovní událost. Hlavní projektant akce, společnost HELIKA, zvolil pro co nejefektivnější průběh projekčních prací CAD řešení založené na produktech společnosti Autodesk: AutoCAD, Autodesk MAP, Autodesk Architectural Desktop a nadstavbě CADKON, aplikaci firmy AB Studio spol. s r.o., autorizovaného systémového centra Autodesku.

„Je pro nás zavazující, že návrhové technologie Autodesku hrají klíčovou roli u nejrozsáhlejších investičních projektů, k nimž projekt haly SAZKA ARENA bezesporu patří. Projekční práce probíhaly v Helice za silného časového tlaku, bylo potřeba komunikovat se stovkami dodavatelů, to vše při těch nejvyšších požadavcích na kvalitu odvedené práce. Věřím, že návštěvníci Mistrovství světa v ledním hokeji ocení špičkové parametry tohoto díla, vždyť podobnou moderní multifunkční arénu budete jen velmi stěží hledat kdekoli jinde“, říká David PALAS, ředitel pražské kanceláře společnosti Autodesk.

Autodesk Architectural Desktop je aplikace pro architekty a stavební projektanty založená na platformě AutoCADu, umožňující na základě modelu stavby efektivně vytvářet výkresovou dokumentaci. Jeho prostředí je uzpůsobeno potřebám architektů a projektantů. Obsahuje plně funkční AutoCAD a navíc inteligentní stavební objekty (stěny, dveře, prvky fasád, schodiště…), knihovny těchto stavebních prvků a samozřejmě možnost jejich vyhodnocení do výkazů. K dispozici je rovněž obecný modelář pro koncepční model stavby, terén a detaily. Od verze 2004 je součástí dodávky také velmi kvalitní VIZ Render, pro vytváření fotorealistických pohledů a animací.

Vysoce ceněná střecha

Díky originální koncepci střechy získala SAZKA ARENA hlavní Cenu profesora Františka Faltuse a první místo v soutěži O nejlepší realizovanou stavbu s ocelovou konstrukcí v České a Slovenské republice v období 2000–2003.

Střecha je tvořena kopulí tvaru kulového vrchlíku o průměru 135 metrů a vzepětí 9,3 metrů. Nosná konstrukce střechy je navržena v radiálním systému vazníků s táhlem (celkově 36 paprsků), které se v centrální části stýkají na středním kruhovém tubusu. Vnější průměr tubusu je 18 metrů s výškou 12,3 metrů. Obloukové příhradové vazníky jsou vysoké přibližně 4 metry. Prostor mezi táhly a vazníky je využit pro mosty a lávky divadelní techniky.

Systém nosné konstrukce vedl k odlehčení celé střechy při zachování variabilního způsobu zavěšování těžkých břemen při různých programech. Střešní plášť je kompletován ze speciálních Dart panelů s výbornými izolačními a statickými vlastnostmi. Dalším výjimečným prvkem konstrukce haly je obvodový plášť tvořený hliníkovou konstrukcí se skleněnou výplní.

Efektivní týmová komunikace

Ve společnosti HELIKA na projektu Sazka Areny pracovalo 20 lidí, každý člen týmu zodpovídal za určitou oblast stavby. Před započetím projekčních prací byly stanoveny činnosti a zodpovědnost jednotlivých členů týmu včetně kontrolních mechanismů. Data byla a jsou uložena na společném serveru, ke kterému mají přístup i subdodavatelé, existuje striktně daný postup vkládání nových dat a povinnost informovat vedoucí tým o změnách. Formáty pro přenos dat jsou .dwg, .doc a .xls. Výborná komunikace a informovanost je nutnou podmínkou úspěšné spolupráce. Řídící tým všech 20 lidí se proto scházel pravidelně 1x týdně i podle potřeby. 

Je evidentní, že formát .dwg je v současnosti standardem v CAD technologiích využívaných pro stavebnictví. Data ve formátu .dvg byla předávána na stavbu. Vzhledem k velmi složitému půdorysu haly se jednalo o zásadní úsporu v čase.”, říká ing. Petr JILEČEK, vedoucí projektu SAZKA ARENA, HELIKA, a.s.

Realizace projektu byla permanentní a velmi usilovnou činností. Pracovníci HELIKY byli denně přítomni na stavbě. Denně vydávali dílčí projektovou dokumentaci na základě požadavků investora, popř. dodavatelů. Obvykle bylo cca 10 lidí přítomno přímo na stavbě a 10 zaměstnanců v HELICE kreslilo nutné podklady. Denně také HELIKA staveniště fotila a vytvářela tak podrobný dokumentační archiv.

 

Přínos řešení Autodesku

Díky použití CAD systémů společnosti Autodesk bylo možné:

• navrhnout netradiční technické a konstrukční řešení,

• zpracovat návrh projektu obrovského rozsahu a průběžně jej aktualizovat v daném čase,

• efektivně komunikovat s účastníky projektu a v mimořádně krátkém termínu dokončit projektovou dokumentaci,

• efektivně komunikovat se subdodavateli.

Hlavní údaje

Obestavěný prostor: 935.260 m3

Celková užitná plocha: 35.000 m2

Rozloha výstavní plochy: 10.600 m2

Plocha restauračních zařízení: 8.900 m2

Kapacita: 18.000 míst pro návštěvníky rockových koncertů, 17.000 míst pro diváky hokejových utkání a 11.000 míst pro diváky atletických závodů

Autorem urbanisticko-architektonického řešení je architektonický ateliér ATIP, hlavním projektantem je společnost HELIKA.

 

O společnosti Helika

Architektonická, projektová a inženýrská společnost HELIKA, a. s., založená v roce 1990, poskytuje na českém trhu investiční výstavby komplexní služby od přípravné fáze (investičního záměru) přes poradenství, zpracování projektové dokumentace, zajištění nezbytných povolení a návrh organizace výstavby až po autorské dozory, předání dokončeného projektu a jeho uvedení do provozu. Od svého založení se HELIKA zaměřuje na realizaci technicky složitých projektů velkého rozsahu. V průběhu celého procesu přípravy investice vystupuje společnost jako architekt – projektant, odborný garant, koordinátor a poradce investora.

K nejvýznamnějším realizovaným projektům patří rekonstrukce budov ústředí České národní banky v Praze Na Příkopech, výstavba chirurgického pavilonu Vojenské nemocnice v Praze-Střešovicích či rekonstrukce Okresní nemocnice v Jičíně.

O společnosti Autodesk

Autodesk je vedoucí světový dodavatel softwaru pro navrhování a tvorbu digitálního obsahu. Nabízí zákazníkům progresivní podniková řešení tvořená výkonnými technologickými produkty a službami. Autodesk pomáhá zákazníkům v oblasti stavebnictví, výroby, infrastruktury, digitálních médií a bezdrátových datových služeb zvyšovat hodnotu jejich digitálních návrhových dat a dosahovat vyšší účinnosti při řízení projektových cyklů.

# # #

 

Autodesk, AutoCAD, Autodesk Map a Autodesk Architectural Desktop jsou registrované ochranné známky společnosti Autodesk, Inc., ve Spojených státech a některých dalších zemích.

 

Všechna ostatní jména značek, produktů nebo ochranných známek náleží příslušným majitelům.

ã Copyright 2004 Autodesk, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.   

 

Váš názor Další článek: Netsky.AA a Netsky.AB jdou ve šlépějích Netsky.Z

Témata článku: Usilovná práce, Tlak investorů, Střecha, Halo, Dokončené dílo, Krátká animace, Stavba, Vojenský prostor, DART, Dílčí dodavatel, Arena


Určitě si přečtěte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 112

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 120

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 60Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu