Satelitní navigace má pozitivní vliv na řízení a na bezpečnost silničního provozu

Amsterdam, 14. února 2007 – TNO, vedoucí holandský výzkumný ústav, dnes oznamuje výsledky výzkumu, který prokázal pozitivní vliv satelitní navigace na řízení a na bezpečnost silničního provozu. Studie byla objednána společnostmi Aon, Athlon Car Lease, Delta Lloyd (část Aviva Plc) a TomTom.
Satelitní navigace má pozitivní vliv na řízení a na bezpečnost silničního provozu

Klíčové objevy:

  • Použití satelitního navigačního zařízení má dobrý vliv na chování řidičů během cesty neznámou oblastí na neznámé místo;  
  • Použití satelitního navigačního systému zvyšuje řidičovu ostražitost a snižuje stres;
  • Řidiči, kteří nepoužívají satelitní navigační řešení, nahlásili o 12% více poškození vozidel; 
  • S použitím TomTom satelitního navigačního řešení se počet najetých kilometrů snižuje o 16%; 
  • S použitím TomTom satelitního navigačního řešení je čas strávený projížděním neznámou oblastí na neznámé místo kratší o 18%;
  • S použitím satelitní navigace TomTom se snižuje úsilí řidiče vynaložené při cestování neznámou oblastí na neznámé místo. 

“Vždy jsme při navrhování našich produktů kladli obrovský důraz na bezpečnost. Všechny naše testy dokázaly, že naše produkty opravdu slouží jako pomůcka při řízení a výzkum společnosti TNO nyní prokazuje totéž. Řidiči vlastnící navigaci TomTom se lépe soustředí na řízení a díky navigacím se sníží namáhavost řízení a množství stresu při něm, délka cesty do místa určení je celkově kratší, což má kladný vliv na kvalitu životního prostředí a přináší i ekonomické výhody. To vše znamená, že nabízíme řidičům lepší koncentraci na řízení a aby se dostali z bodu A do bodu B tak bezpečně a efektivně, jak je jen potřeba”, řekl  Alexander Ribbink, CEO společnost TomTom.

Výzkum dokazuje, že pokud řidič použije satelitní navigaci, zastaví o 25% méněkrát a o 35% méněkrát bude stát. S použitím satelitního navigačního řešení je počet nutných otáčení nižší než při použití tradičních navigačních pomůcek, jako jsou papírové mapy či online plánovače tras. Výzkum také dokazuje, že uživatelé řídí způsobněji a snižuje se počet nevhodných činností, jako je například ignorování dopravních značení. Řidič se více soustředí na řízení než na hledání správné cesty.

Výzkum dokazuje, že satelitní navigační řešení zvyšuje ostražitost řidičů, jejich pozornost a redukuje stres. 78% uživatelů má pocit, že s použitím satelitní navigace mají vše pod kontrolou. Jsou více ostražití za volantem a více si uvědomují dopravní situaci.

Výzkum dokazuje, že při použití navigačního řešení se vynakládá o 20% méně úsilí během řízení a je celkově méně namáhavé. Řízení s použitím tradičních navigačních pomůcek, jako jsou mapy a digitální internetový plánovač tras, vyžaduje více vynaložené energie.

Výzkum dokazuje, že počet najetých kilometrů s použitím TomTom satelitních navigačních řešení je snížen o 16% a čas strávený cestováním o 18%. Sníží-li se počet najetých kilometrů, šetří se benzínem, což přináší výhody jak pro řidiče, tak i pro životní prostředí.

Výzkum dokazuje, že nájemci vozů, kteří nemají satelitní navigaci, způsobí o 12% více škod na automobilech než nájemci vozů využívající satelitní navigaci.

Váš názor | Čtenář varuje před phishingem, tentokát PayPal

Témata článku: Bezpečnost, Volanty, Alexander, Stres, TomTom, Řidič, Řízení

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší