Sampo přebírá Grundig - nový začátek na nových trzích

21. ledna 2003
FM vysílač pro iPod
Budoucnost německé firmy Grundig je zabezpečena. 8. ledna 2003 taiwanská firma Sampo koupila většinu akcií firmy z Nurembergu. Smluvní strany se dohodly, že výše kupní ceny zůstane v tajnosti.
Sampo přebírá Grundig - nový začátek na nových trzích

Firmy dohodu intenzivně připravovaly několik týdnů. Podle dohody se Sampo stane většinovým vlastníkem firmy Grundig a proto převezme i jeho řízení. To se především projeví v oblastech domácích spotřebičů, autoelektroniky, kancelářských přístrojů, profesionálních satelitních systémů a výrobků hotelové komunikace. Další významnou části dohody je oblast výzkumu a vývoje - nyní v sídle Grundigu v Nurembergu pracuje přes 400 vývojových  inženýrů.

 

"Jsem potěšen, že jsme jako partnera pro Grundig našli právě společnost Sampo, která není jen finanční investorskou skupinou a ale partnerem, jehož zaměření a chápání trhu, je velmi blízké tradici firmy Grundig," uvedl bývalý hlavní akcionář Grundig Anton Kathrein při podpisu smlouvy.

 

"Dohoda navíc zajišťuje, že Grundig získá prostor pro zavádění nových myšlenek a inovací do výrobků, stejně jako při přístupu k trhu. A jsem především rád, že byl schopen zajistit pro Grundig bezpečnou budoucnost, jak jsem zaměstnancům sliboval," ulevil si Anton Kathrein.

 

Hledání partnera bylo podle Kathreina velmi složité, stejně tak jako vyjednávání o smlouvě. "Při hledání nového partnera jsme nechtěli nic uspěchat, proto jsem si vzali dostatek času, abychom našli toho nejsprávnějšího. Nebyla to sice ta nejjednodušší volba, ale překonali jsme díky bankám a zajišťovacím ústavům, které nás v průběhu této složité doby podporovali a stejně jako my neztratili důvěru v náš cíl. Oni a další zajišťovací instituce sehráli hlavní roli při záchraně firmy," podotkl Kathrein.

 

Bývalý největší akcionář Grundigu vyjádřil také své poděkování bavorskému ministru ekonomiky, dopravy a technologií Otto Wiesheu, který se zasadil svou aktivní kampaní za zachování pracovních míst ve společnosti pod záštitou ochranných nařízení Bavorského státu a také navrhoval a obhajoval konstruktivní řešení problémů Grundigu.

 

Generální ředitel a prezident Sampo group H.C. Ho mluvil se sebevědomím o budoucnosti Grundigu. "Již dnes vidíme, že zásahy provedené managementem Grundigu pomohli snížit náklady a vylepšit zisk. Značka Grundig a prodejní síť s 30 tisíci partnery po celé Evropě nám v budoucnu poskytne přístup na důležitý evropský trh. Spojení s Grundigem bude mít jistě synergický efekt a ve velké míře nám pomůže na naší cestě stát se celosvětově vedoucí značkou. Budeme tak schopni prodávat naše výrobky v Evropě a naopak zavést klasické výrobky Grundigu na asijské trhy,“ řekl Ho.

 

Šéf Sampa se také podotkl, že vynikající výzkumní a vývojoví pracovníci renomované německé společnosti bude úzce spolupracovat s inženýry Sampa. K reorganizaci společnosti se Ho nevyjádřil.

 

Společnost Sampo byla založena v roce 1936 a nyní zaměstnává 5400 lidí, má vynikající pozici v Asii, USA a zvláště na domácím trhu v Taiwanu. Jeho základním výrobním programem je spotřební elektronika a multimédia (televizory, LCD a DVD technologie a PDP přístroje). Sampo je jedním z vedoucích světových výrobců elektronický komponent (OEM). Jejich výrobky jsou prodávány především v USA, Austrálii, Hong Kongu a Číně. Roční obrat celé skupiny Sampo dosáhl 1,4 miliardy amerických dolarů. Společnost je zapsána na taiwanské akciové burze.

Váš názor Další článek: FM vysílač pro iPod

Témata článku: Hudba, filmy, seriály, Otta, Německá značka, Výrobek, Doprava budoucnosti, Hong Kong, Otto, Domácí spotřebič, Grundig, Kong, Asijský trh


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X