Růst trhu pronájmů webového prostoru se zpomaluje

Loňský dynamický růst českého webhostingu o 26 procent se letos zřejmě nebude opakovat. Svědčí o tom průběžné výsledky předních domácích společností, které pronajímají webový prostor.
Růst trhu pronájmů webového prostoru se zpomaluje

První desítce pronajímatelů přibylo za první čtvrtletí celkem 6 800 webových pronájmů, což znamená růst o pět procent. Tato hodnota zaostává za sedmiprocentním vzestupem, který trh generoval ve stejném období minulého roku. Zpomalení růstu je důsledkem sílící konkurence. Česká republika se tak pomalu přibližuje vyspělejším západním trhům, na kterých se utkávají především silné nadnárodní společnosti. Těm patří v současnosti asi 60 procent českého trhu.

Největším pronajímatelem webového prostoru je u nás již řadu let společnost Active 24, druhá je firma P.E.S. consulting. Obě společnosti mají na kontě více než 30 tisíc webových pronájmů a s výrazným odstupem dominují českému trhu. Rovněž další místa domácího webhostingového žebříčku jsou beze změn, třetí je Zoner software a čtvrtí Ignum. Celkově by měl letos vzrůst trh o 20 procent na hodnotu přibližně 450 milionů korun.

pořadí webhoster počet virtuálních serverů
1 ACTIVE 24 37 900
2 P.E.S. CONSULTING 31 000
3 ZONER SOFTWARE 17 500
4 IGNUM 12 600
5 NETHOST 8 900
6 ČESKÝ TELECOM 7 900
7 PIPNI 7 100
8 WEB4U 5 600
9 SUPER HOSTING 5100
10 CZECH ON LINE 5 000 *
Počty virtuálních serverů získány dle příslušné metodiky (http://www.hormart.cz/metodika.asp), symbol * značí odhad

Firma HorMart s.r.o. provozující Přehled českého webhostingu na www.hormart.cz poskytuje profesionální služby na internetu. Zaměřuje se na monitoring trhu hostingových a doménových služeb a  internetový marketing.

Témata článku: Software

Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí