Rozvoj cloud computingu v Evropě celosvětově zaostává

Rozvoj cloud computingu v Evropě celosvětově zaostává

Cloud computing patří k nejrychleji rostoucím segmentům globálního technologického trhu. V Evropě však služby v prostředí cloud computing používá necelá čtvrtina uživatelů osobních počítačů (viz graf).

„Pouze 24 procent respondentů uvedlo, že používají cloudové aplikace, například on-line e-mail nebo on-line textové procesory. Celosvětový průměr činí 34 procent.Navíc velká většina evropských uživatelů osobních počítačů cloud computing nezná: 65 procent uvedlo, že o něčem takovém ‚nikdy neslyšeli‘ nebo že ‚pouze zaslechli ten název,“ shrnuje závěry průzkumu Jan Hlaváč, tiskový mluvčí organizace BSA (Business Software Alliance), která sdružuje přední světové výrobce softwaru.

Data evropského průzkumu pocházejí z rozsáhlejšího celosvětového průzkumu, který pro BSA na začátku letošního roku provedla agentura Ipsos Public Affairs. Evropského průzkumu se zúčastnilo téměř 4000 uživatelů počítačů z devíti zemí Evropské unie. Česká republika, bohužel, do výzkumu zahrnuta nebyla.

Povědomí o cloudu se v EU značně liší, nejvyšší je v Řecku a Rumunsku

Průzkum dále zjistil, že obeznámenost s cloud computingem se značně liší napříč jednotným evropským trhem: od každého čtvrtého uživatele ve Velké Británii (28 %) a v Řecku (24 %) až po každého desátého v Polsku (9 %) a ve Francii (10 %).

Je překvapivé, že užívání cloud computingu je nejčastější v Řecku a Rumunsku: 39 %. To je podstatně více, než činí evropský i globální průměr. Velmi to kontrastuje také s rozvinutějšími evropskými trhy, kde je penetrace cloud technologií podstatně nižší: Německo (17 %), Belgie (18 %) a Francie (19 %). „Tento kontrast nicméně odráží globální trend, kdy méně rozvinuté trhy ‚přeskočily‘ trhy rozvinuté a začaly podstatně více využívat služeb cloud computingu,“ dodává Jan Hlaváč.

V EU 86 procent uživatelů cloud computingu uvedlo, že používají tyto aplikace pro osobní potřebu, a to zejména služby, které jsou k dispozici zdarma (viz graf). Pouze 29 procent uvedlo, že využívají tyto služby pro podnikání, což mírně zaostává za globálním průměrem 33 procent. „Nejpoužívanějšími cloudovými aplikacemi v Evropě jsou: e-mail (79 %), on-line textový procesor (36 %) a ukládání fotografií nebo on-line hry (obě 35 %),“ upřesňuje Hlaváč.

Cloud computing podpoří evropský hospodářský růst

Na podzim Evropská komise zveřejní Strategii pro cloud computing pro Evropskou unii. Jde o první krok ve snaze stimulovat penetraci a podpořit růst cloud computingu na jednotném trhu. BSA apeluje na politiky, aby ke cloudu zaujali široký a globální postoj. Cílem je zajistit, aby všichni koncoví uživatelé i poskytovatelé služeb mohli využít všech přínosů, které cloud computing nabízí.

„Cloud computing přinese evropskému hospodářství značný užitek, neboť státní správě, firmám i spotřebitelům umožní využívat efektivněji a levněji špičkový software a IT zdroje,” prohlásil prezident a generální ředitel BSA Robert Holleyman. „Bohužel, většina uživatelů počítačů v EU má jen malé povědomí o tom, co cloud computing nabízí, a dosud tudíž nebyli schopni využít jeho výhod.“

Cloud computing stojí a padá s rozsahem. „Má-li Evropa využít přínos naplno, je zapotřebí soudržný digitální trh, který bude globálně integrován. Jedině tak bude zajištěno, že uživatelé v EU budou mít volný přístup k těm nejlepším službám v režimu cloud computingu, které jsou nabízeny, a budou moci využívat růstového potenciálu na dynamicky rostoucích trzích mimo Evropu,“ uzavírá Robert Holleyman.

Nové XPS od Dellu: tablet, hybrid i allin jak má být (IFA)

Témata článku: Necelé procento, Cloud Computing, Robert, Ipsos, Průzkum

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší