Rozšiřování LTE a smartphonů vede k růstu objemu video přenosů

  • Video přenosy celoročně vzrostly o 60 %, zejména díky vyšší rychlosti sítí.
  • V roce 2012 celosvětový počet uživatelů smartphonů dosáhl celkem 1,2 miliardy; očekává se, že do konce roku 2018 dosáhne počtu 4,5 miliardy.
  • V roce 2018 bude 60 % obyvatel světa pokryto sítěmi LTE.
  • Uživatelé smartphonů tráví většinu času na sociálních sítích; v některých sítích je to v průměru 85 minut denně.
  • Od prvního čtvrtletí 2012 do prvního čtvrtletí 2013 se objem datových přenosů zdvojnásobil; očekává se, že do roku 2018 se 12x znásobí.

Nové vydání zprávy Ericssonu (burza NASDAQ: ERIC) o stavu mobility uvádí, že objem mobilních datových přenosů v nadcházejících letech výrazně vzroste, zejména díky video přenosům. Očekává se, že do konce roku 2018 celkový objem datových přenosů vzroste dvanáctinásobně. Stále větší míra využití datových přenosů je způsobena neustálým růstem objemu dostupného obsahu a vyšší rychlostí sítí, v důsledku rozvoje technologií HSPA a LTE.

Douglas Gilstrap, první viceprezident a ředitel pro strategie Ericssonu, prohlašuje: „V roce 2018 budou služby sítí LTE dostupné přibližně pro 60 % světové populace. Očekáváme, že zásluhou dokonalejších zařízení a poptávky po službách náročných na objem dat, například video přenosech, v roce 2017 počet uživatelů sítí LTE překročí 1 miliardu. Díky zavádění technologie WCDMA/HSPA se zvyšuje rychlost sítí a tedy i uživatelský komfort.“

Video přenosy tvoří hlavní objem datových přenosů v sítích – očekává se, že do konce roku 2018 každoročně porostou o přibližně 60 %. V některých sítích dosahuje objem video přenosů v průměru 2,6 GB na uživatele měsíčně.

Jiří Rynt, Senior Technical manager Ericssonu pro Českou republiku, dodává: „Z pohledu mobilního datového provozu je třeba také zmínit, že jeho celosvětový objem se meziročně v období Q1 2012 a Q1 2013 zdvojnásobil, zatímco hlasový provoz rostl za stejné období pouze 4%. Do roku 2018 vzroste mobilní datový provoz přibližně dvanáctkrát oproti roku 2012. Přestože rozdíly v růstu datového provozu mezi jednotlivými regiony světa mohou být velké, silný datový růst uvidíme ve všech regionech.“

I přes oblibu sledování videa není pravdou, že uživatelé nutně tráví většinu času používáním aplikací náročných na datové přenosy. Více času tráví na sociálních sítích: v některých sítích je to v průměru 85 minut denně.

V prvním čtvrtletí roku 2013 smartphony tvořily přibližně polovinu všech prodejů mobilních telefonů, ve srovnání se 40 % všech prodejů v roce 2012. K prvnímu čtvrtletí 2013 celkový počet uživatelů mobilních telefonů v celosvětovém měřítku meziročně vzrostl o 8 %. Z tohoto počtu přibližně 60 milionů uživatelů využívalo technologii WCDMA/HSPA, počty uživatelů využívajících pouze technologii GSM/EDGE vzrostly o cca 30 milionů a v sítích LTE přibylo přibližně 20 milionů nových uživatelů. Ještě rychleji v uvedeném období rostly počty uživatelů vysokorychlostního mobilního připojení (meziročně rychlostí 45 %) a dosáhly počtu přibližně 1,7 miliardy.

Další článek: Chrome trápí webmastery, kvůli chybě se chová trošku jako AdBlock

Témata článku: , , , , , , , , ,