Rok 2012 přál eknihám, optimistické jsou i vyhlídky

Rok 2012 přál eknihám, optimistické jsou i vyhlídky

Elektronické knihy potvrzují svůj vzestup na českém knižním trhu. Zájem o ně neustále stoupá, roste počet dostupných knih i nových čtenářů. Meziroční srovnání mluví o devítinásobném nárůstu prodejů. A ten by měl pokračovat i letos.

Fenomén elektronických knih se dostává ke slovu také v České republice. Jen v loňském roce se skrze Palmknihy, největšího českého distributora eknih, prodalo více než 65 tisíc elektronických knih. Za roku 2011 tomu bylo lehce přes 7 tisíc prodaných kusů v elektronické podobě. Eknihy si tak získávají stále větší podíl českého knižního trhu. Podle Jiřího Vlčka, ředitele a zakladatele společnosti Palmknihy, by mělo eknihám do roku 2015 patřit 15 procent českého knižního trhu. „V současné době si eknihy ukrajují přibližně jednoprocentní podíl, ale jejich vzestup je nezadržitelný. Roste jejich obliba nejen u čtenářů, ale také u nakladatelů,“ uvedl Jiří Vlček a dodal: „Navíc s nárůstem nových titulů stoupá také ochota dalších nakladatelů vydávat své tituly také v elektronické podobě. Čtenáři už se tak nemusí obávat, že by neměli ve své čtečce či tabletu, co číst“.

Růst trhu s eknihami je patrný také přímo na webu Palmknih. Ten během roku 2012 rozšířil svou nabídku o 2 721 knih. V současné době nabízí přes osm tisíc titulů (společně s knihami zdarma a odbornými tituly BookBoon). Mezi nejoblíbenější dlouhodobě patří především severské detektivky a autoři Jo Nesbo či Stieg Larsson. „Nesbův Sněhulák je na špičce prodeje již od samého uvedení v elektronické podobě. Mezi desítku se však dostala také česká autorka M. T. Majer se svou knihou Hot Boys. Jde o titul, který nejdříve vyšel v elektronické a následně až poté v tištěné podobě,“ vysvětlil Vlček.

A co přinese rok 2013 českému trhu s eknihami? Podle Jiřího Vlčka především řadu nových titulů a další nárůst prodejů. „I rok 2013 bude přát eknihám. Očekáváme nárůst zájmu v podobě trojnásobku loňských prodejů, tedy dvě stě tisíc prodaných eknih a více. Kromě toho očekávám, že se více otevře téma rozvoje sociálního DRM. Prodeje s tvrdým DRM se neujaly. Proto je jen otázkou času, kdy k této metodě přistoupí další nakladatelé,“ uzavřel své optimistické vyhlídky Vlček.

Témata článku: Odborný titul, Boys, Elektronická kniha

Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje