Roční výročí 1. lesního serveru

22. prosince 1999
Podrobné nastavení Wordu 97 a 2000
V těchto dnech slaví 1. lesní server (WWW.LESNICTVI.CZ) své první výročí. Jedná se o obsáhlé WWW stránky specializované, jak už název napovídá, na lesnictví.
Roční výročí 1. lesního serveru
Před rokem touto dobou se na Internetu objevila první verze stránek tohoto oborově úzce zaměřeného serveru pod adresou www.prvniles.cz a kdo je tenkrát shlédl, musí uznat, že 1. lesní server ušel za 12 měsíců značný kus cesty. Design stránek se za tu dobu 3x kompletně změnil a obsah serveru vyrostl z několika málo odkazů a pár informací v robustní a bohatý informační zdroj.

Na střízlivém designu jsou všem uživatelům Internetu přístupny základní údaje o našich lesích a slovníček odborných pojmů (i z mysliveckého žargonu). Dále je server plný mnoha dalších informací (přehled legislativy - většina zákonů a vyhlášek je přístupna v plném znění!, články o vlastnictví lesů, hospodářské úpravě lesů, i další lesnické problematiky). Některé informace jsou fyzicky přímo na disku 1. lesního serveru, některé jsou na jiných serverech. 1. lesní server tak slouží i jako brána ke zdrojům z lesnického oboru. I když se již objevilo více serverů s informacemi o lesnictví, 1. lesní server je nejstarší a rok usilovné práce je na něm vidět. Jako jediný navíc plní i funkci brány k desítkám linků na zajímavé informace z oblasti lesnictví a životního prostředí.

Dále 1. lesní server nabízí vlastní zpravodajství, které si klade za cíl denně informovat o dění v oboru. I když zatím k jeho aktualizaci dochází pouze několikrát do týdne, jistě bude přínosem pro Ty, kteří nemají čas denně procházet všechny zpravodajské servery a zajímá je dění právě v lesnictví a životním prostředí. Provozovatelům serveru se podařilo navázat v oblasti zpravodajství spolupráci se serverem Ekolist po drátě, takže návštěvníci zpravodajství 1. lesního serveru mají okamžitý přehled posledních zpráv z Ekolistu.

Dále je možné zapojit se na 1. lesním serveru do diskuse. I když prostředí diskuse je anglické a je realizováno pomocí free služby Bravenetu, je zcela funkční. V současné době je téma diskuse Boj s kůrovcem - kácet či nechat být. Dle zájmu o diskusi se však zdá, že anglické prostředí mnoho lidí odradí.

Pro Ty, kteří by rádi své názory na 1. lesní server veřejně někde zanechali, je k dispozici kniha návštěv. Ovšem také v angličtině přes Bravenet. Možná i kvůli tomu tam není žádný zápis.

Pro firmy může být zajímavá inzerce i reklama na 1. lesním serveru. Ceny za tyto služby na 1. lesním serveru jsou příznivé a návštěvnost dle nezávislého auditu služby Monitor - v průměru 25 unikátních osob denně je zajímavá.

Užitečné může být také právní poradenství, které 1. lesní server nabízí ve spolupráci s renomovanou právní kanceláří.

Silnou součástí 1. lesního serveru je databáze adres subjektů z lesnického oboru. V této databázi jsou adresy všech lesnických škol u nás, výzkumných ústavů, zájmových organizací, ale i firem a lesních správ Lesů české republiky. V současné době databáze obsahuje cca 1000 záznamů. Adresy jsou neustále upravovány dle vlastního výzkumu provozovatelů serveru a tak mohou být vítanou pomocí jak pro hledání konkurence, tak obchodního partnera či školy. V nejbližších dnech dozná výrazné změny rozhraní práce s databází, což je potvrzením, že autoři projektu na serveru stále pracují a neustále k nějakým změnám a vylepšením dochází.

V řeči čísel je v současné době na 1. lesním serveru přes 200 WWW stránek a tisíce html odkazů! Většina odkazů je však interních, takže odkazů na externí zdroje jsou desítky, i tak to je více, než naleznete v sekci lesnictví na českých vyhledávacích serverech. Ti, kdo se připojují modemem, jistě ocení rychlost natahování stránek. Server je navržen tak, že velikost stránek jen výjimečně výrazně přesahuje 20 kB a i různých obrázků tam je minimálně a když, tak opět s velikostí maximálně 20 kB. Také není používáno rámů (opět až na několik výjimek), takže stránky si mohou prohlížet i uživatelé starších prohlížečů.

Nejdůležitější stránky jsou k dispozici i v angličtině, takže základní informace o našich lesích si mohou prostudovat i cizinci.

Firmám navíc 1. lesní server nabízí komplexní služby v oblasti Internetu. Od tvorby WWW stránek přes jejich hostování a registraci domén až po vytvoření a provoz kompletního elektronického obchodu. Lesní obchodní centrum, což je plně funkční virtuální prodejna vytvořena na základě služby Zoner Inshop je s 1. lesním serverem úzce svázáno. Zatím tam nabídka není moc bohatá, ale snad se časem stane skutečně Lesním obchodním centrem na Internetu.

Závěrem možno dodat, jestliže hledáte nějakou informaci z lesnického oboru, určitě začněte na 1. lesním serveru. Snad se provozovatelům serveru podaří držet krok s dobou a zajímavých informací na tomto serveru bude přibývat.

Váš názor Další článek: Podrobné nastavení Wordu 97 a 2000

Témata článku: Plný internet, Silná doména, Plná kancelář, Usilovná práce, Nezávislý audit, Server, Zajímavá informace, Zajímavá služba, Obor


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky