Riziko softwarového napadení je u Windows XP 6× větší než u Windows 8

Riziko softwarového napadení je u Windows XP 6× větší než u Windows 8

Podle zprávy o bezpečnostních rizicích, kterou pravidelně vydává Microsoft, je riziko nákazy počítačů s Windows XP škodlivým softwarem až šestkrát vyšší než u Windows 8. Zpráva Security Intelligence Report 15 analyzuje informace o počítačových hrozbách z více než miliardy systémů na celém světě. Zaměřuje se i na dopady používání operačního systému Windows XP po skončení jeho podpory, k němuž dojde přesně za tři měsíce - 8. dubna 2014. Windows XP se podle StatCounter v současnosti celosvětově používá přibližně na 18 % počítačů, v ČR je to zhruba 21 %. Riziko nákazy může být nejefektivněji sníženo aktualizací počítače na modernější software, který poskytuje zvýšenou a trvalou ochranu proti škodlivému softwaru. Škodlivý software využívá napadený systém na to, aby získal informace o PC a dále se šířil na ostatní počítače.

„Nejnovější zpráva o kyber bezpečnosti jasně ukazuje, že uživatelé, kteří po 8. dubnu budou používat Windows XP, vystavují sebe, svoji rodinu a své přátele zvýšenému bezpečnostnímu riziku. Nezapomeňme, že Windows XP je na trhu 12 let. Je to podobné, jako když řidič nechce vyměnit své staré auto, jehož bezpečnostní výbava neodpovídá současným požadavkům, nelze ho vybavit novými prvky, a již se na něj ani nevyrábějí náhradní díly. Auto sice obstojně jezdí, ale pro rodinu není bezpečné a jeho provoz není efektivní,“ uvedl Lukáš Křovák, manažer divize Windows Client společnosti Microsoft v České republice.

„Tyto údaje pomáhají ilustrovat dopad bezpečnostních inovací, které jsou součástí moderních operačních systémů jako Windows 8. Ty obsahují pokrokové bezpečnostní technologie specificky vytvořené tak, aby bylo pro kyber zločince využívání zranitelností těžší, komplexnější, dražší a tím také méně zajímavé,” řekl Tim Rains, ředitel Microsoft Trustworthy Computing. Dodal také, že v momentě, kdy Windows XP přestane dostávat bezpečnostní aktualizace (od 8. dubna 2014), vzrostou rizika spojená s používáním zastaralého softwaru, neboť řada hackerů se právě kvůli ukončení podpory na tento systém zaměří. Mezi zásadní zdokonalení, které moderní verze Windows přinesly v oblasti ochrany proti škodlivému softwaru, patří:

  • Spouštění aplikací v úplně oddělených prostorech (sandbox aplikace), které znemožňuje škodlivému softwaru šířit se za hranice jedné aplikace.
  • Náhodné přidělování bloků operační paměti aplikacím (Address Space Layout Randomization), které omezuje možnosti přímého útoku na prostor operační paměti počítače.
  • Zabezpečený start počítače (vyžaduje novější hardware podporující standard UEFI), který znemožňuje škodlivému softwaru eliminovat antivirovou ochranu při startu.

Poslední verze Windows XP, které již podpora skončila, je Service Pack 2. V posledních dvou letech vzrostl počet nakažení malwarem u této verze v porovnání s podporovanou verzí Windows XP SP3 o 66 %. I přes dostupnou podporu Windows XP SP3 již tento systém nedokáže poskytnout dostatečnou ochranu proti nejnovějším typům červů a trojanů, a to ani při použití a pravidelné aktualizaci antivirového ochrany. Windows XP také neumožňují instalaci posledních verzí webových prohlížečů, jako např. Internet Explorer od verze 9, který rovněž přinesl některá zásadní zlepšení ochrany proti webovým serverům šířícím škodlivý software.

S blížícím se ukončením podpory Windows XP a Office 2003 společnost Microsoft doporučuje uživatelům přejít na nové verze systému Windows a sady Microsoft Office ještě před ukončením podpory. Jako vhodné řešení je nákup nového počítače se systémem Windows. Přehled aktuálních modelů lze nalézt na stránce www.atraktivnipocitace.cz.

O zprávě

Zpráva informuje o třech typech celosvětových hrozeb:

  • Sality – Skupina malwarových programů, které dokáží ukrást osobní informace a snížit úroveň bezpečnostních nastavení počítače.
  • Ramnit – Malware napadající soubory, které je možné otevřít ve Windows, soubory Microsoft Office a soubory HTML.
  • Vobfus – Skupina červů, která může do počítače stáhnout další malware; může být stažen jiným škodlivým softwarem nebo šířený přes odnímatelné disky, jako například USB flash disky.

Hlavní hrozby, kterým podle zprávy nejvíce čelí uživatelé počítačů v České republice:

  • Win32/Obfuscator – Programy, které se vydávají za jiné, aby zmátly antivirovou ochranu.
  • HTML/IframeRef – Speciální tagy IFrame, které směřují na vzdálené webové stránky, které obsahují škodlivý obsah.
  • Win32/Reveton – Ransomware, který zamyká počítač a vyžaduje po uživateli, aby zaplatil pokutu za domnělé vlastnictví ilegálního obsahu.

Společnost Microsoft vydává zprávu o bezpečnosti dvakrát ročně, aby informovala veřejnost o nejrozšířenějších globálních a regionálních hrozbách a aby tak zákazníci mohli lépe chránit sebe i své firmy. Zpráva č. 15 zahrnuje nová data z prvního pololetí 2013. Nejnovější zprávu společnosti Microsoft o bezpečnostních informacích Microsoft Security Intelligence Report si můžete stáhnout na www.microsoft.com/sir.

 

Další článek: Pouze dnes: Zoner Photo Studio 15 Pro ke stažení zdarma

Témata článku: Nejnovější rodina, Nejnovější verze, Bezpečnostní riziko, UEFI, Poslední verze, Sandbox, Riziko, Zásadní inovace, Zvýšený obsah, Poslední aplikace, Náhradní díl, Nejnovější zpráva, Nové auto, Nový ransomware, Počítač na Mall.cz


Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF