Rivers of Ice: Krásy Himalájí na dosah ruky

Rivers of Ice: Krásy Himalájí na dosah ruky

Ze spolupráce s horolezcem a dobrodruhem Davidem Breashearsem, jeho organizací GlacierWorks, vývojářů z Microsoft Research, Pixel Lab a týmu pro Internet Explorer, vzniknul unikátní internetový projekt na pozorování, studium a ochranu nejvyšší hory světa a jejího širokého okolí. Projekt byl připraven k 60. výročí výstupu Sira Edmunda Hillaryho a Tenzinga Norgaye na Mount Everest.

Interaktivní internetová stránka Rivers of Ice obsahuje kompletní mapové podklady Mount Everestu, panoramatické fotografie ve vysokém rozlišení, videozáběry a podrobné informace o himalájském kolosu. Návštěvníci stránek, které se nejlépe zobrazují v moderním internetovém prohlížeči Internet Explorer 10, si mohou přiblížit fotografie „Matky světa“, jak nejvyšší horu světa nazývají Tibeťané, do takových detailů, že uvidí jednotlivé lidi při výstupu na vrchol.

Detailní snímky Mount Everestu byly zpracovány pomocí technologie vyvinuté v Pixel Labs a jsou určeny exkluzívně pro web Rivers of Ice. Díky možnosti porovnání se snímky Mount Everestu z 20. let minulého století lze navíc podrobně zkoumat vliv klimatických změn na ledovcovou krajinu Himalájí. Návštěvníci stránek Rivers of Ice mají k dispozici jedinečný studijní materiál, se kterým mohou poznat Mount Everest a krajinu Himalájí ze zcela nové perspektivy a do zatím nevídané hloubky detailů. Sami si pak mohou udělat vlastní názor na to, jak naše civilizace mění dříve zcela nedotčenou krajinu velehorského masivu.

„Na projektu Rivers of Ice jsem se podílel proto, abych pomohl zpřístupnit krajinu Himalájí co nejširšímu okruhu zájemců o studium klimatických změn a obecně o vlivu činnosti lidí na naši planetu. Technologie Microsoftu nám přitom umožňují zpopularizovat studium Mount Everestu a šířit exkluzivní obsah mezi uživatele internetu po celém světě,“řekl David Breashears, zakladatel neziskové organizace GlacierWorks, která se snaží zvýšit povědomí veřejnosti o klimatických změnách.

Technologie použité při vývoji webu Rivers of Ice jej zpřístupňují miliardám lidí po celém světě – bez ohledu na to, zdali k jeho prohlížení používají klasický počítač, tablet nebo chytrý mobilní telefon. V internetovém prohlížeči Internet Explorer 10 na zařízení s dotykovou obrazovkou je zážitek z virtuální návštěvy Mount Everestu umocněn podporou vícedotykového ovládání a využitím zobrazovacích možností moderní internetové technologie HTML5.

„Projekt Rivers of Ice je krásnou ukázkou současných možností webových technologií, díky kterým můžeme zprostředkovat jedinečný zážitek všem uživatelům počítačů, tabletů a smartphonů. Při použití internetového prohlížeče Internet Explorer 10 jsou navíc k dispozici i dotyková gesta a další interaktivní funkce, které umožňují více než 2 miliardám internetových uživatelů stát se doslova členy expedice objevující krásy Mount Everestu,“dodal Lukáš Křovák, manažer divize Windows Client společnosti Microsoft v České republice.

Na Mount Everest se prostřednictvím projektu Rivers of Ice můžete podívat zde: http://www.glacierworks.org/. Přejeme vám krásnou podívanou.

Vědci naučili robota předpovídat, co uděláme v nejbližším okamžiku

Témata článku: Klimatická změna, Nejvyšší hora, Nejvyšší detail, Everest, Mount Everest, Mount

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší