Red Hat zdokonaluje automatizaci sítí i firemních prostředí s technologií Ansible

Red Hat zdokonaluje automatizaci sítí i firemních prostředí s technologií Ansible

Red Hat, Inc. (NYSE: RHT), přední světový poskytovatel řešení založených na open source technologiích, představil nejnovější inovace zaměřené na pokročilou automatizaci IT, které jsou reakcí na rostoucí strategický význam automatizace v podnikovém prostředí.

Ansible je průlomová open source automatizační technologie zjednodušující správu celých IT prostředí. Tento framework byl navržený s důrazem na snadné nasazení, používání i pochopení a je jednou z nejoblíbenějších open source technologií pro automatizaci IT. Důkazem vysoké popularity Ansible jsou i takřka tři tisíce jedinečných přispěvatelů, více než 32 000 aktualizací kódu i uživatelská základna, která se rozprostírá po celém světě a napříč všemi odvětvími. Společnost Ansible, Inc. získal Red Hat v roce 2015 a cílem této akvizice bylo pomoci uživatelům se snížení nákladů a se zjednodušením procesů spojených s nasazováním i správou cloudových i tradičních aplikací v prostředí hybridních cloudů. Automatizované podniky jsou dnes díky technologii Ansible realitou.

Nasazení automatizačních technologií napříč celou organizací může výrazně zvýšit potenciál firmy. V průzkumu, který proběhl v srpnu letošního roku, tři ze čtyř respondentů zdůraznili pozitivní vliv automatizace na všechny klíčové aspekty IT. Tento průzkum také ukázal, že většina účastníku považuje automatizaci za velmi důležitý nebo užitečný přístup pro celý provozní cyklus, od počátečního přidělení zdrojů přes běžný provoz a podporu až po proces řízení změn.

Na konferenci AnsibleFest konané v San Franciscu uvedla společnost Red Hat několik inovací, které mají za cíl pomoci firemním zákazníkům s využitím všech výhod automatizace napříč celou organizací včetně IT provozu, vývoje nebo správy síťové infrastruktury. Mezi tato vylepšení patří:

 • Red Hat Ansible Engine, nová součást portfolia značky Red Hat navržená tak, aby pro oblíbený komunitní automatizační projekt Ansible nabídla globální podporu podnikové úrovně.
 • Rozšíření Red Hat Ansible Engine Networking, které zahrnuje kompletní podporu pro vybrané síťové moduly.
 • Red Hat Ansible Tower 3.2, nejnovější verze podnikové automatizační platformy.

Red Hat Ansible Engine

Díky automatizaci v podání Ansible mohou vývojáři i provozní týmy nasazovat IT služby, aplikace a celá prostředí mnohem snadněji a rychleji, protože automatizace rutinních činností eliminuje bariéry mezi jednotlivými IT týmy. Ansible Engine přestavuje nejnovější přírůstek do portfolia značky Red Hat, který jako první nabízí podporu pro open source automatizační technologii Ansible. Upstreamová komunita okolo Ansible je sice známá rychlými inovacemi, nicméně mnoho firem vyžaduje bezpečnější, stabilnější a spolehlivější přístup. A právě díky Ansible Engine budou nástroje a inovace obsažené v Ansible k dispozici způsobem, který naplní náročné požadavky firemních zákazníků.

Součástí Ansible Engine je:

 • spolehlivá a pro nasazení ve firemním prostředí připravená sada frameworku, modulů a vlastností automatizační technologie Ansible,
 • podpora v pracovní době nebo v režimu 24x7 poskytovaná uznávanou globální organizací zajištující podporu i pro ostatní produkty značky Red Hat,
 • všechny výhody subskripce Red Hat včetně Open Source Assurance, reakčních dob dle smlouvy o úrovni poskytovaných služeb SLA nebo pravidelných bezpečnostních i běžných aktualizací.

Red Hat Ansible Engine je k dispozici i s novým síťovým rozšířením, které pomáhá se zajištěním funkčnosti nejdůležitějších prvků moderních infrastruktur. Nyní mohou IT organizace využívat plně podporované interně vyvinuté a spravovatelné Ansible moduly určené pro širokou škálu oblíbených síťových zařízení. Součástí této nabídky je komplexní technická podpora pro následující síťové moduly frameworku Ansible:

 • Arista (EOS)
 • Cisco (IOS, IOS-XR, NX-OS)
 • Juniper (Junos OS)
 • Open vSwitch
 • VyOS

Platforma Red Hat Ansible Tower 3.2

Stále více organizací začíná v souvislosti s využíváním technologie Ansible vyžadovat i podporu řízené a efektivně škálovatelné automatizace IT. Platforma Ansible Tower zefektivňuje správu automatizovaných systémů, optimalizuje vícevrstvá nasazení, umožňuje dokonalejší řízení a nabízí vyšší míru bezpečnosti i širší podporu delegování.

Součástí Red Hat Ansible Tower 3.2 je několik nových a vylepšených funkcí i vlastností, které práci IT týmů výrazně zjednodušují:

 • Globálnější správa:
  • Vylepšená inventarizace umožňující vytvářet uživatelské pohledy pro správu jednotlivých strojů – tyto pohledy lze vytvářet na základě vlastních atributů napříč veřejnými, privátními i hybridními cloudy
  • Skupiny instancí platformy Tower umožňující vyhradit kapacitu pro konkrétní organizace a zařízení
  • Izolované uzly platformy Tower zajišťující kapacitu pro provádění místních automatizačních úloh ve vzdálených lokalitách
 • Flexibilnější automatizace:
  • Podpora inventarizace SCM, díky které mohou týmy plně spravovat své automatizační úlohy i infrastrukturu jako kód
  • Přizpůsobitelné přihlašovací údaje umožňující definovat vlastní typy pověření a integrovat automatizaci s úložišti přístupových údajů třetích stran

Zákazníci využívající Ansible Tower mohou kdykoli subskripci Ansible Engine přidat ke své stávající subskripci a získat tak podporu i pro Ansible, tedy pro samotnou automatizační technologii, na které platforma Ansible Tower staví.

Red Hat Ansible Tower 3.2 je také první verzí založenou na open source projektu AWX. V rámci tohoto komunitního projektu sponzorovaného společností Red Hat mohou uživatelé komunikovat napřímo a přidávat nové funkce i vlastnosti – a tedy se podílet i na dalším směrování rozvoje platformy Ansible Tower.

Další článek: Google možná investuje do konkurence Uberu – Lyftu až miliardu dolarů


Určitě si přečtěte

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 113

Našli jsme 22 schopných internetových prohlížečů: Vyberte si, který vám nejvíc sedne

Našli jsme 22 schopných internetových prohlížečů: Vyberte si, který vám nejvíc sedne

** Není jen Chrome, Firefox, Edge či Opera. Na výběr máte mnohem více! ** Internetové prohlížeče se liší funkcemi, zaměřením i designem. Našli jsme 22 použitelných prohlížečů pro Windows ** Vyberte si prohlížeč, který vám bude nejvíce vyhovovat

Karel Kilián | 30

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

** Apple večer představil novinky ** Ukáže nové operační systémy, ale čekala se i nová zařízení ** Začíná vývojářská konference Applu WWDC 2018

Karel Javůrek | 87


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?