První rok s novou strategií je pro Microsoft úspěšný

První rok s novou strategií je pro Microsoft úspěšný

Praha – 14. června, 2007. Deset měsíců od představení nové obchodní strategie Microsoftu v České republice přineslo velmi dobré výsledky. Za necelý rok se Microsoftu podařilo dvakrát za sebou získat ocenění pro nejlepší pobočku na světě. Jako první pobočka v historii své prvenství české zastoupení obhájilo ve dvou po sobě následujících obdobích. Za tímto úspěchem stojí jasně definovaná strategie, posílení manažerského týmu a konkrétní projekty. Patří mezi ně otevření prvního Centra pro podporu mobilních technologií na světě, otevření Microsoft IT Academy na Strahovském Silicon Hill nebo pilotní projekt řešení pro internetové kavárny, spolupráce s Nadací naše dítě na projektu Bezpečnější internet, otevření nového Call Centra v Brně, efektivní rozdělení české a slovenské pobočky společnosti i neutuchající úsilí v boji proti nelegálnímu softwaru.

„Díky příznivému podnikatelskému prostředí, ucelenému produktovému portfoliu a zlepšení péče o zákazníky se nám daří nabízet mnohem více než jen software,“ říká Michal Čupa, generální ředitel Microsoftu Česká republika. „Podnikatelská komunita velmi příznivě přijala náš posun od prodeje krabic k nabídce ucelených řešení, a s tím spojenou novou prodejní a marketingovou strategii.“

Strategie společnosti Microsoft staví na pevných základech v podobě týmu více než 250 zaměstnanců, kteří zajišťují služby pro zákazníky v domácnostech, malých a středních firmách, velkých podnicích i státní správě. Microsoft se při posilování svého postavení soustředí na rozšíření osobních počítačů v domácnostech až na 50 % do konce roku 2009, používání legálního software a nabídku řešení, která odpovídají potřebám a přáním zákazníků ve firmách i organizacích státní správy.

V souladu se svou strategií Microsoft již v únoru 2007 uvedl do funkce obchodní a marketingovou ředitelku Jane Gilson, která původně vedla divizi Windows Embedded v redmondském ústředí společnosti, a posílil tak svůj vedoucí tým. V dubnu 2007 představil Microsoft také nového ředitele divize služeb. Stal se jím Dalibor Šídlo, který dříve řídil rozvoj telekomunikačních aktivit SAS Institute v regionu EMEA. Tím pokračoval proces utváření silného manažerského týmu.

Uplynulé měsíce byly bohaté na významné události, které ovlivnily obchodní úspěchy Microsoftu i celou českou ekonomiku. Microsoft mimo jiné prokázal své odhodlání podporovat české školství a budování znalostní ekonomiky a pokračoval v podpoře svých českých partnerů a zákazníků i v boji s nelegálním používáním softwaru.

Počátkem roku 2007 Microsoft uvedl na český trh operační systém Windows Vista a sadu kancelářských aplikací Microsoft Office 2007. První kopii Windows Vista podepsanou Billem Gatesem převzal ředitel Centra moderních technologií ve škole při Střední průmyslové škole na Třebešíně. Na sedmdesát zaměstnanců Microsoftu včetně generálního ředitele v následujících dnech osobně prodávali Windows Vista a Microsoft Office 2007 v obchodních centrech po celé republice. Hned první den prodeje si Microsoft Office 2007 objednalo více než 1500 pracovníků společnosti Škoda Auto, která svým zaměstnancům v rámci programu Právo domácího použití nabízí bezplatný přístup k softwaru používanému v zaměstnání. Během akčního měsíce si zaměstnanci Škody Auto objednali celkem 6 500 licencí. Za první tři měsíce prodeje Windows Vista se prodal dvojnásobek kopií ve srovnání s prvními třemi měsíci prodeje Windows XP a do roku 2009 bude podle odhadů Microsoftu Windows Vista v České republice používat více než polovina uživatelů osobních počítačů.

Jedním z cílů společnosti je zvyšovat povědomí českých uživatelů o hodnotě legálního software. Česká republika byla mezi prvními zeměmi, které zavedly program Výhody legálních Windows, který zákazníkům s legálním software nabízí celou řadu výhod. V rámci tohoto programu Microsoft ověřil od roku 2006 téměř tři miliony počítačů. Za první čtvrtletí roku 2007 přitom zjistil výrazné snížení počtu uživatelů, kteří ověřením pravosti operačního systému neprošli. Čtvrtina z těchto zákazníků následně využila nabídku zvýhodněné legalizace Windows. Možnost legalizace software poskytuje Microsoft i firemním zákazníkům.

Speciální projekt vyvinul pro internetové kavárny. Těm firma nabízí speciální balíček, který umožňuje pronájem používaného software dalším uživatelům. „K využití tohoto balíčku jsme se rozhodli, protože nám nabídnul výhodné řešení, jak mít na počítačích k dispozici programy Microsoft Office, na které jsou zákazníci zvyklí z práce nebo z domova. Naše kavárna se tak stala ještě oblíbenější než dosud,“ vysvětluje Pavel Bambásek, spolumajitel pražské internetové kavárny InterLogic.

Microsoft v České republice dlouhodobě podporuje využívání informačních technologií na všech stupních škol v rámci projektu Partneři ve vzdělávání. Od roku 2004 Microsoft v České republice investoval téměř 1,5 miliardy korun na rozvoj českého školství. Microsoft poskytuje školám software zdarma nebo za výrazně zvýhodněné ceny, podporuje vzdělávání pedagogů a podporuje nadané studenty při startu jejich kariéry. Nejvýznamnějším prvkem programu Partneři ve vzdělávání je Centrum moderních technologií ve škole, které se soustředí na zavádění moderních technologií do výuky prostřednictvím desítek školení a seminářů či odborných konferencí s mezinárodní účastí.

Spolu s klubem Silicon Hill Microsoft otevřel letos v dubnu v prostorách strahovských kolejí Microsoft IT Academy. Cílem projektu je vzdělávat studenty v oblasti informačních technologií tak, aby po ukončení studia našli kvalitní uplatnění v IT firmách působících na českém trhu. K rozvoji potenciálu studentů a k získání cenných zkušeností z mezinárodního konkurenčního prostředí přispívá také soutěž Imagine Cup. Zkušenosti potvrzují, že studenti, kteří se účastní podobných soutěží, a získají certifikace společnosti Microsoft, mají šanci od lokálních firem získat až o 20 % vyšší nástupní platy, než běžní absolventi. Společnost výchovou kvalifikovaných odborníků podporuje rozvoj lokální IT ekonomiky.

„Chceme vzdělávat studenty, kteří k nám přicházejí ze středních škol, tak, aby našli kvalitní uplatnění po skončení studia v těch nejlepších IT firmách, které u nás působí. Studentům nabízíme nejmodernější technologie a umožníme jim získat profesionální certifikace a znalosti pro úspěšné uplatnění v praxi,“ říká Jaromír Kašpar, předseda klubu Silicon Hill.

Microsoft se podílí na provozu Portálu státní správy, který slouží k usnadnění kontaktu občanů se státními institucemi. Společnost zajišťuje transakční část portálu, který uživatelům přináší neustálou dostupnost komunikace mezi 45 000 organizacemi státní správy a samosprávy.

Prostřednictvím Portálu veřejné správy probíhá zasílání ročních evidenčních listů důchodového pojištění a elektronické přihlášky a odhlášky zaměstnanců k nemocenskému pojištění na Českou správu sociálního zabezpečení. Denně proběhne v průměru 2 000 elektronických podání. Od roku 2004 se jedná o více než 29 milionů formulářů.

Portál veřejné správy slouží také k zasílání výsledků testů pro získání řidičského oprávnění na Ministerstvo dopravy ČR. Od srpna 2006 se měsíčně zpracovává mezi 15 000 – 25 000 podání. Za 6 měsíců provozu roku 2006 bylo přeneseno více než 113 000 výsledků testů.

Centrum pro podporu mobilních technologií zahájilo svou činnost v lednu 2007. Jeho cílem je poskytovat podporu významným zákazníkům z celé Evropy, kteří využívají mobilní technologie společnosti Microsoft. Pražské centrum se soustředí zejména na spolupráci s mobilními operátory a výrobci mobilních zařízení s operačním systémem Windows Mobile při vývoji nových služeb a chytrých telefonů.

Microsoft ve spolupráci s Nadací Charty 77 inicioval již v roce 1996 vznik projektu Počítače proti bariérám, který pomáhá hendikepovaným lidem najít uplatnění v běžném životě prostřednictvím informačních technologií. V současnosti nabízejí Počítače proti bariérám 14 výukových středisek po celé České republice. Celková finanční podpora projektu Počítače proti bariérám ze strany Microsoftu dosáhla výše téměř 79 milionů korun, mnohem výraznějším vkladem je však osobní účast zaměstnanců společnosti v tomto projektu.

„Informační technologie jsou pro hendikepované občany často jedinou cestou zpět do plnohodnotného života. Usnadňují jim vzdělávání, otevírají cestu k zajímavým zaměstnáním a pomáhají v každodenní komunikaci s jejich okolím,” uvedla Božena Jirků, ředitelka Nadace Charty 77. „Odbornými kurzy prošlo již více než 4 000 hendikepovaných a 111 absolventů v uplynulém roce získalo zaměstnání.”

Již v listopadu 2006 Microsoft na český trh oficiálně uvedl herní konzolu Xbox 360, která je nejúspěšnějším představitelem nové generace multimediální zábavy v České republice díky výjimečnému poměru mezi cenou a výkonem a dostupností více než stovky zajímavých herních titulů. Naposledy Microsoft představil v květnu závodní simulátor Forza Motorsport 2 v profesionální české verzi. V následujících týdnech a měsících svou nabídku Microsoft v České republice rozšíří o dlouho očekávané hry Halo 3 a Project Gotham Racing 4.

Microsoft uzavřel se skupinou PPF tříletou smlouvu o dodávce software v rámci Enterprise Agreement. PPF tak získala přístup k softwarovým produktům společnosti Microsoft za jednotných podmínek pro své dceřiné společnosti v České republice i dalších zemích. PPF tak může sjednotit svou IT infrastrukturu a snížit celkové náklady na provoz svých informačních systémů. V rámci této smlouvy může PPF poskytnout Microsoft Windows a Microsoft Office i svým zaměstnancům k bezplatnému domácímu použití.

Váš názor | Thermaltake NBcool: notebookové aktivní chlazení

Témata článku: Microsoft, Windows, Motorsport, Běžný občan, První společnost, Následující rok, Kancelářské potřeby brno, Hill, Český zákazník, Kancelářské potřeby praha, Moderní technologie, Závodní tým, Osobní doprava, Česká republika, První zákazník, První měsíc, Následující měsíc, První rok, Racing, Gotham, Celý rok, Uplynulý rok, Forza, Cenná koruna, Celá republika

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší