První monitory s nulovou spotřebou na světě v prodeji

První monitory s nulovou spotřebou na světě v prodeji

Společnost Fujitsu Siemens Computers, přední evropský poskytovatel IT, dnes zahájila prodej prvních monitorů na světě se zdrojem, který se v úsporném režimu zcela vypne. Nová revoluční technologie vyvinutá společností Fujitsu Siemens Computers přináší úsporu elektrické energie a je dostupná v rámci produktové řady SCENICVIEW Premium Line ECO.

Od okamžiku, kdy společnost Fujitsu Siemens Computers koncepci monitorů s nulovou spotřebou představila, obdržela od svých zákazníků z celého regionu EMEA tisíce předběžných objednávek. V souladu s plánem nyní první monitory s nulovou spotřebou dorazily na trh.

Díky technologii pro úsporu elektrické energie, která je aktuálně v patentním řízení, mají nové monitory SCENICVIEW ECO, nejsou-li právě používány, nulovou spotřebu – napájecí adaptér se úplně vypne. Jedná se o první takové řešení, běžné monitory totiž mají i v úsporném režimu spotřebu jeden až šest wattů. Monitory jsou dodávány s aktivovaným ekologickým režimem ve výchozím nastavení. Součástí napájecího adaptéru monitoru je spínací modul řízený připojeným počítačem. Když se monitor vypíná, napájecí adaptér se úplně odpojí od napájení. Jakmile počítač vyšle data na výstup z grafické karty, malý elektrický impulz napájení monitoru obnoví. Tato funkce pracuje jak s analogovými, tak s digitálními výstupy.

Podle Německého spolkového úřadu pro výzkum materiálů a testování BAM* by snížení spotřeby elektrické energie v rámci celé Evropské unie prostřednictvím elektrických spotřebičů s nulovou spotřebou v úsporném režimu ročně ušetřilo odhadem 35 terawatthodin – zprávy iniciativy EU Stand-by Initiative přitom odhadují, že spotřeba v úsporném režimu činí zhruba deset procent celkové spotřeby domácností a kanceláří států Evropské unie**.

„Když jde o řízení potřeby dodávek elektrické energie, malé změny se rychle sčítají,“ uvedl James Governor, vedoucí analytik společnosti RedMonk. „Je proto skvělé, že Fujitsu Siemens Computers vyvinula monitor, který nespotřebovává žádnou energii, když není právě používán.“

Oba nové monitory Fujitsu Siemens Computers SCENICVIEW ECO – dvacetipalcový P20W-5 ECO a dvaadvacetipalcový P22W-5 ECO – patří do řady Premium Line, a tak kromě toho, že splňují požadavky ekologických certifikátů, splňují i přísné ergonomické požadavky. Součástí obou monitorů je vylepšený ergonomický stojan umožňující uživatelům bezkonkurenční kontrolu nad polohou obrazovky, kterou lze snížit téměř na úroveň desky stolu.

Monitory ECO navíc přinášejí funkci DisplayView AutoBright, automatickou správu jasu, která upravuje jas monitoru s ohledem na množství okolního světla a nabízí další až třicetiprocentní úsporu elektrické energie během provozu a nadto snížení únavy očí. Je-li třeba maximálního jasu, nové osvětlovací jednotky dokážou předvést působivých 300 cd/m2.

Při grafickém rozlišení 1680 × 1050 pixelů nové monitory ECO nešetří ani na velikosti obrazovky a odezva 5 ms zajišťuje čistý a ostrý obraz bez artefaktů. Díky podpoře HDMI rozhraní jsou oba monitory ideální také pro práci s grafikou ve vysokém rozlišení.

V září doplní řadu monitorů s nulovou spotřebou další dva modely s úhlopříčkami 24“ a 26“.

Dr. Joseph Reger, technologický ředitel společnosti Fujitsu Siemens Computers, který hrál ve vývoji monitorů s nulovou spotřebou klíčovou roli, uvedl: „V minulém roce jsme byli často svědky rozsáhlého ‚ekologického marketingu‛: nepodložených marketingových tvrzení o tom, jak nové IT produkty přispívají k ochraně životního prostředí. Uvedením těchto dvou nových monitorů dnes společnost Fujitsu Siemens Computers přináší něco víc než pouhé proklamace o ekologických IT. Představujeme výrobky, které jsou bez výjimky opravdu ekologičtější než všechny ostatní monitory na trhu – jak v úsporném režimu, tak při provozu – a bez cenového navýšení.

„Ohromný zájem veřejnosti o monitory této řady – a množství předběžných objednávek – ukazuje, že existuje jednoznačná poptávka veřejnosti po IT produktech, které jsou skutečně ekologické,“ dodal Dr. Reger. „Fantastická odezva spotřebitelů je pro nás inspirací k vývoji dalších produktů odpovídajících koncepci ekologických IT.“

Monitory SCENICVIEW ECO je možné ve všech zemích regionu EMEA okamžitě objednávat. Doporučené koncové ceny začínají na 7 280 Kč bez DPH za 20“ model.

Váš názor | Od září se zrychlí ADSL – Volný nabídne 16 Mb/s už v srpnu

Témata článku: Fujitsu Siemens, Elektrická energie, Čistá energie, Monitor, Ohromná obrazovka, Režim, První monitor, Skvělý monitor, Spotřeba, Napájecí zdroje a adaptéry

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší