První komplexní výzkum českého Internetu

15. května 2000
Diamond Viper II: diamantová zmije
Zpřístupněním www stránky HTTP://www.VYZKUMINTERNETU.CZ byl dnes zahájen rozsáhlý výzkumný projekt „Struktura a využití českého Internetu v roce 2000“, jehož zadavatelem je Ministerstvo kultury ČR.
První komplexní výzkum českého Internetu
Zpřístupněním www stránky http://www.vyzkuminternetu.cz byl dnes zahájen rozsáhlý výzkumný projekt „Struktura a využití českého Internetu v roce 2000“, jehož zadavatelem je Ministerstvo kultury ČR.

Jednoletý výzkumný projekt „Struktura a využití českého Internetu v roce 2000“ je první komplexní sociologickou studií věnovanou Internetu a metodám internetového výzkumu. Nositelem odborného grantu MK ČR je společnost Network Media Service, s.r.o., zabývající se sociologickým výzkumem. Členové výzkumného týmu si kladou za cíl nejen zmapovat současnou situaci, ale i popsat vývoj českého internetu od jeho počátků do dnešní doby a naznačit možné vývojové trendy.

Na www stránce www.vyzkuminternetu.cz jsou uveřejňovány zprávy a novinky z oblasti měření a výzkumu internetu v Čechách i ve světě, probíhají diskuse o metodách internetového výzkumu a budou průběžně uveřejňovány výsledky výzkumného projektu. Diskusní fórum zaměřené na výzkum internetu je otevřeno všem zájemcům o internet jako nástroj i předmět odborného zkoumání.

Výzkumný projekt kombinuje klasické sociologické metody výzkumu s původní metodologií on-line výzkumu. Analytik Network Media Service Miroslav Kříž uvádí: "Naše vlastní metodologie on-line reprezentativního šetření mezi návštěvníky www serverů představuje zatím nejsofistikovanější přístup ke kvantitativnímu výzkumu uživatelů internetu. Jedním z cílů našeho projektu je zavedení této metodologie do běžné praxe."

V první fázi výzkumného projektu budou prováděny osobní rozhovory s osobnostmi a tvůrci českého internetu. Další částí výzkumu je reprezentativní on-line šetření vybraných www serverů, jehož cílem je zjištění sociodemografické struktury návštěvníků. Třetí metodou je analýza obsahu vybraných www serverů a dalších informačních zdrojů českého Internetu. Komplexnost a široká škála použitých metod je klíč k celistvému popsání struktury českého internetu.

"Závěrečná zpráva výzkumu, která bude uveřejněna na konci roku 2000, bude samozřejmě přístupná široké veřejnosti. Věřím, že každému poskytne zajímavé informace o stavu českého internetu na přelomu století." dodává Ondřej Veis, ředitel společnosti Network Media Service.

O společnosti Network Media Service, s.r.o.

Společnost Network Media Service je výzkumnou agenturou, která se zabývá sociologickým výzkumem zejména v oblasti Internetu a moderních komunikačních technologií. Vedle toho svým klientům poskytuje i služby v oblasti výzkumu trhu, analýzy médií a veřejného mínění kvantitativního i kvalitativního typu.

Jako jedna z prvních firem v České republice se věnuje vývoji internetových výzkumných technik (on-line šetření) pro provádění sociologických výzkumů.

Informace o společnosti Network Media Service, s.r.o jsou uveřejněny na adrese http://www.nms.cz.

Váš názor Další článek: Diamond Viper II: diamantová zmije

Témata článku: Internet, Rok šetření, Vybraná oblast, Šetření, Network, Struktura, Grant, Osobní klíč


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 112

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 31

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu