První komerční síť GPRS na světě

10. července 2000
VBA: Programujte v Office
První komerční síť GPRS na světě spustil BT Cellnet ve spolupráci s Motorolou a Ciscem
První komerční síť GPRS na světě
Praha, 30. června 2000 -- První komerční síť GPRS (General Packet Radio Service) na světě byla představena 22. června 2000 britskou BT Cellnet na veletrhu Networks 2000 ve Velké Británii. Tato síť pracuje na bázi technologií společností Motorola a Cisco Systems.

Datové služby jsou v síti GPRS „neustále v provozu a neustále připojeny“. Tyto služby jsou nyní komerčně dostupné zákazníkům BT Cellnet a umožní značný rozmach internetových služeb pro mobilní zařízení, včetně přístupu k e-mailu a kalendářovým aplikacím. BT Cellnet představila své služby GPRS s telefony Motorola Timeport p7389i – prvními GPRS telefony na světě.

Návštěvníci stánku BT Cellnet na veletrhu Networks 2000 si mohou vyzkoušet celou řadu služeb přenášených sítí GPRS. BT Cellnet vystavuje svoji první aplikaci vytvořenou speciálně pro uživatele GPRS, PocketNet Office. Tato aplikace je vyvinuta pro velké organizace a umožní připojit se k Internetu, intranetu, e-mailu a síti LAN a přitom být neustále v pohybu.

Motorola a Cisco připravily speciálně pro výstavu Networks 2000 ukázku dalších možností sítě GPRS společnosti BT Cellnet, aby ukázaly budoucnost těchto služeb.

Služby založené na určení místa, kde se uživatel nachází, nabízejí celou řadu velmi pohotových a relevantních informací. Uživatel může ze svého mobilního zařízení zjišťovat informace odpovídající místu, kde nachází. Pro demonstraci schopností si mohou návštěvníci Networks 2000 zjistit, kde je nejbližší lékař, zubař nebo bankomat, nejbližší restaurace nebo hotel, prohlédnout jízdní a letové řády birminghamského letiště a jednotlivých nádraží i dopravní situaci na silnicích. Vaše mobilní zařízení GPRS ví, kde jste, i když vy to právě vědět nemusíte.

GPRS je také schopné přenášet video ve formátu MPEG4, čímž se otevírá škála možných aplikací včetně video konferencí, dohledu a monitoringu na dálku přes mobilní terminál. Demonstrace živého přenosu videokamerou byla umožněna kalifornskou společností PacketVideo, která dodala produkty pro kódování a řízení přenosu MPEG4, jež umožňují přenášet množství obsažných a bohatých mediálních aplikací na mobilní zařízení kdykoliv a kamkoliv. Přenos se uskutečňoval přes síť GPRS společnosti BT Cellnet z webových kamer do osobního organizéru vybaveného dekódovacím softwarem PVPlayerTM společnosti PacketVideo a dále přes infraport do telefonu Motorola Timeport GPRS p7389i.

Jeff Gordon, viceprezident a ředitel divize NSS pro Evropu, střední Východ a Afriku společnosti Motorola, řekl: „GPRS je tady a teď. Společně s BT Cellnet a naším strategickým partnerem Cisco jsme zprovoznili první síť GPRS na světě – absolutně bezdrátové internetové řešení pro dokonalou mobilitu jak hlasu, tak i dat. Je to důkaz slíbené nové generace komunikací.“

Peter Richardson, obchodní a marketingový ředitel, BT Cellnet, k tomu dodal: „Vývoj GPRS byla velká iniciativa BT Cellnet a společně s Motorolou a Ciscem jsme dokázali uvést tyto nové služby na trh přesně podle plánu. A protože to bylo vyvíjeno s ohledem na obchodní trh, Networks 2000 je pro nás ideální místo na demonstraci GPRS těm, kdo se brzy stanou uživateli a tak již nyní mohou vidět výhody GPRS.“

BT Cellnet uskutečnila první hovor přes síť GPRS v listopadu 1999 s využitím řešení společností Motorola a Cisco. Kontrakt mezi Motorolou a BT Cellnet zahrnuje implementaci síťového řešení GPRS AspiraTM včetně SGSN (Serving GPRS Support Node) a GGSN (Gateway GPRS Support Node) od společnosti Cisco. Motorola je dodavatelem síťových řešení pro BT Cellnet od roku 1984.

O firmě Motorola

Motorola je přední globální dodavatel integrovaných komunikačních a vestavěných elektronických řešení. Její obrat v roce 1999 dosáhl výše 33,1 miliardy USD. V případě zájmu o další informace o řešení Aspira GPRS firmy Motorola prosím navštivte http://horizongprs.motorola.com

O firmě Cisco

Cisco je celosvětový lídr v oblasti síťových zařízení pro Internet. Další informace najdete na www.cisco.com.

Váš názor Další článek: VBA: Programujte v Office

Témata článku: Video, Internet, Živá ukázka, První služba, Gordon, Internet Radio, Motorola, Velký rozmach, NSS


Určitě si přečtěte

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 107


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky