První klubový večer SPISu v roce 2000 o informačních systémech veřejné správy

7. února 2000
Premio P910: první velké P
Tentokráte výjimečně ve středu 2. února se v Kaiserštejnském paláci konal letošní první klubový večer SPISu na téma vládní návrh zákona o informačních systémech státní správy.
Tentokráte výjimečně ve středu 2. února se v Kaiserštejnském paláci konal letošní první klubový večer SPISu na téma vládní návrh zákona o informačních systémech státní správy. Včera se účastnil RNDr. Alexander Kratochvíl, CSc., pověřený řízením Úřadu pro státní informační systém a ing. Petr Kohout ze sekretariátu Rady vlády pro státní informační politiku.

Úvodem výkonná ředitelka SPIS Jitka Pavlonová přítomné informovala, že poslanecký návrh zákona o elektronickém podpisu prošel první parlamentním čtením a že se jeho autoři spolu s předkladateli dohodli zapracovat do zákona před druhým čtením připomínky ze strany vlády a ÚSISu tak, aby konečnému a brzkému přijetí zákona již nic nestálo v cestě.

Vládní návrh zákona o informačních systémech veřejné správy vypracoval, na základě schválené koncepce reformy veřejné správy a materiálu Státní informační politika, ÚSIS, který z počátku uvažoval práci na zákoně o státním informačním systému, případně o tomtéž zákoně, ale se zařazením paragrafů vymezujících působnost samotného Úřadu pro státní informační systém a posléze třetí variantu představoval zákon o státním informačním systému, ÚSISu a registrech. Z odborné diskuse nakonec vyplynulo jednoznačné opuštění pojetí jednotného státního informačního systému a zároveň byla dána přednost variantě číslo 2 s tím, že práce na zákonném vymezení registrů bezprostředně navážou na přijatý zákon o informačních systémech veřejné správy.

Alexander Kratochvíl ozřejmil hlavní princip navrhovaného zákona, který tkví ve stanovení některých práv a povinností osob souvisejících s provozem informačních systémů veřejné správy a dále ve vymezení působnosti Úřadu pro státní informační systém jako ústředního správního úřadu pro tvorbu a rozvoj informačních systémů veřejné správy, vytvoření podmínek pro zajištění kompatibility informací vedených orgány veřejné správy a stanovení systému atestací.

Řekl: „Informační systémy veřejné správy jsou pojímány jako soubor jednotlivých informačních systémů, které slouží pro výkon veřejné správy a jsou vedeny ministerstvy, jinými správními úřady, orgány územní samosprávy v přenesené působnosti a dalšími státními orgány.“ Zdůraznil, že cílem zákona je vytvoření podmínek pro zajištění kvalitních dat a bezpečné výměny informací za předem stanovených podmínek a dodal, že autorům práci ztěžovalo zpoždění v rozhodnutí o reformě veřejné správy.

Prof. Zlatuška z Masarykovy univerzity následně návrh zákona kritizoval pro jeho údajnou „technickou zahleděnost do minulosti a přílišný důraz na vymezení působnosti Úřadu“. Na to Kratochvíl reagoval poznámkou, že veškeré kritické hlasy ÚSIS vítá, neboť ÚSIS má možnost oprávněné připomínky do zákona prostřednictvím pozměňovacích návrhů poslanců zahrnout. Uvedl také, že návrh zákona nepočítá s vybudováním speciální komunikační infrastruktury pro veřejnou správu.

Krátká diskuse se pak více než předmětu zákona dotýkala vlastní koncepce Státní informační politiky, především předpokladu „do každé školy internet“. Zástupci ministerstva školství upozornili, že na webovských stránkách ministerstva je k veřejné diskusi až do 11. února vystaven obsáhlý materiál Návrh koncepce státní informační politiky ve vzdělání, který s touto eventualitou počítá. Vrchní ředitel ČTÚ David Stádník prohlásil, že Český Mobil prozatím své licenční závazky plní a tak věří, že se důstojně vypořádá i se svým slibem, že do základních a středních škol internet zavede. Jen nelze očekávat, že se tak stane během následujícího půl roku.

Váš názor Další článek: Premio P910: první velké P

Témata článku: , , , , ,