První hovor třetí generace

11. září 2000
Canon DM-XM 1 - Technické parametry
Nokia a Eurotel potvrzují svou vedoucí pozici v mobilních komunikacích třetí generace.
Nokia uskutečnila první mobilní videohovor třetí generace v České republice.

Nokia v České republice prezentovala první videohovor ve zkušební mobilní síti třetí generace. Jukka Pietarinen, generální ředitel Nokia s.r.o. a Ing. Marcela Gűrlichová, náměstkyně ministra dopravy a spojů ČR tímto hovorem udělali revoluční krok k další generaci mobilních komunikací.

"Nokia je světovou jedničkou v systémech 3G a touto živou demonstrací chceme dokázat, že v této oblasti patříme na špičku také v České republice", říká Jukka Pietarienen, generální ředitel Nokia s.r.o.

"Provozovatelé mobilních sítí, kteří používají řešení Nokia si mohou být jisti nejen hladkým přechodem ze sítí 2.generace na technologii generace třetí, ale zároveň využitím do sítě již investovaných prostředků," dodává Pietarinen.

První hovor třetí generace v síti EuroTel

Společnosti EuroTel a Nokia prezentovaly první hlasový hovor v sítí EuroTel využívající technologii WCDMA. Živá demonstrace byla provedena díky propojení zkušební sítě 3G společnosti Nokia a vysoce kvalitní sítě GSM společnosti EuroTel.

UMTS je logickým rozšířením technologie a služeb GSM. Jeho nejrychlejší a nejracionálnější rozvoj je možný implementací nových prvků do stávajících GSM sítí. Společnost EuroTel Praha spol. s r.o. potvrzuje, že její vysokokapacitní GSM síť je připravena pro rozšíření o zařízení UMTS. Dokazuje to první uskutečněný hovor 3. generace v síti GSM v České republice.

”Přestože 3G sítě vyžadují obrovské investice, EuroTel chce nabídnout služby 3. generace mobilních komunikací svým zákazníkům okamžitě jakmile bude technologie připravena pro komerční použití. Naši zákazníci však už dnes využívají nejkvalitnější síť GSM s největším pokrytím, nejčistším zvukem a s nejrychlejšími mobilními datovými přenosy v České republice, do které EuroTel investoval nejvíce z českých mobilních operátorů ,” řekl Alexander Winkler, zástupce generálního ředitele společnosti EuroTel.

Nokia svými novátorskými produkty a řešeními připravuje půdu mobilní informační společnosti. Nokia je největším světovým výrobcem mobilních telefonů a předním dodavatelem mobilních a pevných telekomunikačních sítí a sítí založených na protokolu IP, jakož i souvisejících služeb zákazníkům. Dodává také multimediální terminály. V roce 1999 dosáhly čisté tržby 19,8 mld EUR (19.9 mld USD). Nokia má hlavní sídlo ve Finsku a její akcie jsou kótovány na burzách v New Yorku (NOK), Helsinkách, Stockholmu, Londýně, Frankfurtu a Paříži. Nokia zaměstnává více než 60 000 pracovníků po celém světě.

Jako první operátor v České republice EuroTel nabídl svým zákazníkům přístup k internetu pomocí služby WAP a to o polovinu rychleji než je GSM standard. Díky službě EuroTel GSM - 43.2 Data Service umožňuje EuroTel nejrychlejší datové přenosy v sítích GSM v ČR rychlostí 43,2 Kbps. EuroTel se pomocí technologie GPRS přibližuje k mobilním sítím 3. generace. EuroTel Praha je společný podnik ČESKÝ TELECOM, a.s. (51%) a Atlantic West B.V. (49%). Atlantic West B.V. je rovným dílem vlastněna Verizon Communications (NYSE:VZ) a AT&T (NYSE:T).

Život v 3G

Odpočítávání třetí generaci – mobilní rádiové síti 3G – právě začíná. Celosvětové zahájení jejího závádění je očekáváno příští rok, nejdříve v Japonsku, následně v Evropě a Severní Americe. Příslibem 3G je skutečně první multimediální a víceméně univerzálně přístupný bezdrátový komunikační systém.

Dosud byly mobilní rádiové sítě, pokud přihlédneme k potencionální důležitosti dat, navrhovány tak, aby poskytovaly optimální hlasovou a datovou podporu. S 3G se všechno mění. 3G je první systém mobilní komunikace pro masový trh, navržený s cílem optimalizovat data a ostatní “ne-hlasové aplikace.”

Důvod vzniku 3G je prostý. Dramatický vzestup internetu a ostatních aplikací a služeb založených na IP (Internet Protocol = protokol pro přenos dat po Internetu), jako jsou intranet, extranet nebo dokonce IP telefonie a IP multimédia, učinil podporu dat nutností pro jakoukoliv novou komunikační technologii. A s mobilní komunikační technologií přichází zcela nová perspektiva: mobilní internet, poskytující přístup ke službám a zdrojům kdykoliv, kdekoliv a kamkoliv.

Některé mobilní telefony již dnes umožňují základní přístup na internet a intranet.

Telefon tak nabývá podoby mikrotelefonu s vestavěným rozhraním pro přenos dat nebo dokonce s vestavěným modemem, který umožňuje připojení počítače na internet, nebo přímo účelových terminálů, jako je Nokia 9110 Communicator s vestavěnou sadou aplikací umožňujících odesílání a čtení e-mailových zpráv, web-browsing až po funkce osobního digitálního diáře a emulaci terminálu.

Nedávno byla tato řada doplněna o nový druh mobilních telefonů podporujících WAP (Wireless Application Protocol), sadu specifikací, umožňujících přístup na web-stránky nebo účast při interaktivních transakcích, jako jsou elektronické obchodování (e-commerce) – v kontextu s mobilními telefony často uváděné jako mobilní obchodování (m-commerce). Předpokládáno je takové rozšíření WAPu, že v roce 2003 bude přístup na Internet využíván prostřednictvím mobilních telefonů více než prostřednictvím osobních počítačů nebo laptopů.

Všechny tyto prostředky mají však jednu společnou nevýhodu: jsou pomalé. GSM (Global System for Mobile communications), celosvětově dominantní mobilní rádiový standard, má v sobě od začátku zabudovanou podporu pro komutovanou datovou komunikaci do rychlosti 9,6 kbit/s. To se mohlo jevit jako úžasné koncem posledního desetiletí, kdy se jeho specifikace dokončovaly, na dnešní požadavky je to však málo. A to není vše - pokud se připojujete, je vám znemožněno telefonovat nebo přijímat hovory.

Plánováno je také zapracování podpory pro souběžnou datovou a hlasovou komunikaci, jakou je podpora pro multimediální komunikaci. Multimediální komunikace by měla zahrnovat zpracování zpráv smíšenými médii – od pokrytí statického nebo pohyblivého zobrazení, spojeného s namluvenou nebo napsanou zprávou – až k plně rozvinuté interaktivní multimediální komunikaci, jako jsou dvojcestné videotelefony.

Na počátku se doufalo, že bude k dispozici jeden globální standard, umožňující naprostou kompatibilitu infrastruktury, mikrotelefonů a služeb kdekoliv na světě. Na konci byl kompromis, který by měl zajistit, aby tato celosvětová kompatibilita byla z pohledu koncových uživatelů alespoň emulována. V Evropě a Japonsku je vybranou variantou standardu 3G WCDMA (Wideband Code Division Multiple Access).

V Evropě si WCDMA vyžádá modernizaci stávajících digitálních mobilních komunikačních infrastruktur, nepůjde však o hromadné odstraňování a nahrazování, jak tomu bylo v případě přechodu z mobilní rádiové sítě první generace (analogové) na mobilní rádiovou síť druhé generace (úzkopásmové digitální). Ve skutečnosti spatřují operátoři sítě a dodavatelé přechod na 3G spíše jako vývoj než jako revoluci.

Tato evoluce začala již s uvedením WAP telefonů a aplikací. WAP bude umožňovat téměř jakoukoliv aplikaci vytvořenou pro Internet nebo intranet, přizpůsobenou pro použití s WAP-podporou pro mikrotelefony. Ta bude poskytovat možnosti od přístupu k databázím až k multimediálnímu zpracování zpráv.

K pokroku došlo také v oblasti rychlosti přenosu dat. Na mnoha sítích bylo zavedeno HSCSD (High Speed Circuit Switched Data). To umožňuje podporu rychlosti přenosu dat 57,6 kbit/s, ovšem jen na hlasové a datové bázi. Nicméně GPRS (General Packet Radio Service), jejíž zavedení se bezprostředně blíží, nabízí podporu rychlosti přenosu dat 184 kbit/s současně s hovorem. GPRS ve skutečnosti nabízí stálé připojení na bázi IP, nepříliš odlišné od toho, na které jsou zvyklí uživatelé v podnicích u svých počítačových sítí.

V průběhu následujících 12 až 18 měsíců je očekáváno další významné zlepšení v oblasti rychlosti přenosu dat, které umožňuje mobilní rádiová síť 2G, ve formě Enhanced Data Rate (rozšíření přenosu dat) pro GSM Evolution (rozvoj GSM) nebo EDGE standard. Tato technologie bude využívat zdokonalených metod modulace rádiového nosiče k zesílení kapacity přenosu dat na 384 kbit/s – na úrovni mobilních dat 3G.

Veškerá tato zlepšení - především však 3G – mohou skutečně změnit mnoho obchodních procesů – vnitropodnikových i mimopodnikových. Montážní technici nebudou muset přenášet poměrně těžké a neskladné laptopy jen proto, aby se mohli ujistit o dostupnosti dílů. E-mail bude ještě snadněji přístupný. Náklady by mělo být možné sledovat a dokonce uplatňovat prostřednictvím mobilního telefonu. Videokonference bude možné uskutečňovat nejen v kanceláří, ale i s jednotlivci v pohybu.

Z nových příležitostí budou mít užitek také zákazníci a dodavatelé. Mobilní obchodování jim umožní, že budou ve stejnou chvíli flexibilnější a zároveň blíže jeden k druhému. Uskutečňování objednávek a plateb bude pohodlnější. Osobní informace – například včetně lokality – bude možno při provádění transakcí brát automaticky v úvahu a zpříjemnit tak poskytování služeb.

Šířka přenosového pásma navíc poskytne bohatší a zábavnější komunikaci se statickými nebo pohyblivými obrázky, zvuky nebo texty, které umožní účelnější pracovní podmínky.

Přijetí otevřených standardů ze strany prodejců zařízení otevírá také obzory mnohem větších možností pro koncové uživatele než kdy dříve vytvářet aplikace, jež budou nejlépe vyhovovat jejich potřebám. V mnoha ohledech je tato situace podobná té, kdy centralizované střediskové počítače a mini počítače nahradily osobní a stolní počítače. Jak již dnes všichni víme, osobní a stolní počítače znamenaly důležitou revoluci v obchodních praktikách. Stejně ambiciózní jsou očekávání u 3G.

3G a proces směřující k jeho uvedení spatřuje mnoho aktivit, které nás v současné době připoutávají k jednomu místu, jako mobilnější a flexibilnější. Lidé nebudou svázáni se svým stolem a budou moci strávit více času tam, kde jsou užitečnější. Přínosem bude zvýšení organizační produktivity. A díky tomu mohou společnosti dokonce dosáhnout zcela nových možností.

Toto nové vzrušující prostředí otevírá mnoho nových příležitostí. Je jen na nás, zda je uchopíme a co nejlépe je využijeme. 3G je jen oknem. Ostatní je na nás.

Váš názor Další článek: Canon DM-XM 1 - Technické parametry

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,