Proměny klimatu v technologiích ESRI

Proměny klimatu v technologiích ESRI

Ke studiu klimatických změn nově přispívá webová mapová aplikace Climate Wizard, která je provozována na technologiích ESRI.

Americká organizace The Nature Conservancy, zabývající se ochranou přírody, provozuje na webových stránkách Climate Wizard interaktivní mapovou aplikaci, ve které jsou formou mapových služeb znázorněny změny klimatu na celé planetě za poslední desetiletí. Pro předpověď budoucího vývoje je možno zvolit si ze šestnácti klimatických modelů, vycházejících z programu CMIP 3, a prohlédnout si předpokládaný stav pro období blízké i vzdálenější budoucnosti.

Aplikace Climate Wizard využívá nejnovější serverové technologie společnosti ESRI. ArcGIS Server totiž umožňuje splnit všechny požadavky, které Nature Conservancy na svou mapovou aplikaci klade. Jeho prostřednictvím lze rychle a snadno publikovat data v rozdílných formátech a od různých organizací – v tomto případě klimatické modely z různých vědeckých pracovišť. Kromě prohlížení jednotlivých modelů či možnosti data stáhnout a využít je pro vlastní analýzy jsou součástí stránek další dvě aplikace, ve kterých lze modely mezi sebou porovnávat, případně u vybraného prohlížet změny podrobněji, rok po roce.

Současná verze aplikace Climate Wizard byla představena na prosincové konferenci COP-15 věnované změnám klimatu. Společnost ESRI se problematice životního prostředí věnuje již od svého založení v roce 1969 a se společností The Nature Conservancy udržuje dlouholetou spolupráci. Máte-li zájem o více informací ohledně technologií ESRI používaných při výzkumu změn klimatu, navštivte stránky www.esri.com/climate.

Témata článku: Nature, Wizard, Klimatická změna, Blízká spolupráce

Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje