Programy Cisco rozšiřují počet odborníků

11. října 1999
Kde jsou uloženy parametry AT?
Společnost Cisco Systems se rozhodla uvést do života dva vzdělávací programy: Cisco University a Cisco Academy.
Zkušenosti ukazují, že je v praxi stále málo na slovo vzatých odborníků v oblasti informačních technologií, kteří jediní jsou schopni přeměnit tradiční ekonomiku v ekonomiku elektronickou. Společnost Cisco Systems se rozhodla uvést do života dva vzdělávací programy: Cisco University a Cisco Academy.

První program je určen pro obchodní partnery – firmy i jednotlivce –, kteří mají po absolvování školení možnost dosáhnout různého stupně certifikace. Cisco University tak napomáhá rozšiřování počtu certifikovaných pracovníků všude ve světě, tedy i v českých zemích a na Slovensku.

Společnost Cisco Systems, která jako první umožnila vzájemné propojení a komunikaci nesourodých multiprotokolových počítačových sítí a jejíž zákazníci se rekrutují z nejrůznějších odvětví (sféra financí, telekomunikací, služeb, obchodu, vládních sektorů, školství ad.) pomáhá svým partnerům financovat náklady na toto školení, které zahrnuje nejenom lektora, ale rovněž potřebnou literaturu, kompletní vybavení laboratoří, neboť výuka neprobíhá teoreticky, ale v praktické podobě. Každý adept si musí na základě daných informací postavit konfiguraci a rozběhnout ji. Potom nastoupí lektoři a na této konfiguraci něco pokazí. Úkolem účastníka programu Cisco University je chybu najít a v limitovaném, relativně krátkém čase, ji odstranit a síť znovu zprovoznit.

Absolvent zde po předvedení teoretických i praktických znalostí může dosáhnout několika stupňů certifikace. Rozděleny jsou do dvou větví: obchodní a technologické. Druhá větev, tzv. inženýrská, je nejvyšším stupněm certifikace. O její náročnosti svědčí skutečnost, že úspěšnost složení této zkoušky je zhruba šedesát procent.

Takto vyškolených inženýrů je na světě zhruba 3500, což je poměrně malé číslo. V České republice a na Slovensku jich pracuje třicet a v dohledné době by se na základě programu Cisco University měl tento počet zdvojnásobit.

Druhý program, Cisco Networking Academy, je zaměřen na vzdělávání nových kádrů, kteří budou schopni kvalitně pracovat v oblasti informatiky. Důvodem jeho vzniku byla skutečnost, že praxe v USA i v Evropě ukazuje, že počet nově vyškolených lidí, kteří umějí pracovat s internetem, je podstatně nižší, než kolik jich je na trhu potřeba. Bylo zjištěno, že nůžky mezi nabídkou a poptávkou se dokonce rozevírají, že počet pracovních míst, jež by měla být obsazena, je mnohem vyšší, než je počet pracovníků, kteří je opouštějí s touto úrovní vzdělání.

Na toto zjištění reagovala společnost Cisco Systems právě vytvořením programu s názvem Cisco Networking Academy pro vysoké školy a univerzity v České republice a na Slovensku. Jeho hlavním cílem je podpora předmětu školícího kádry pro oblast IT. Spočívá v bezplatném vybavení laboratoře, v dodání materiálů (osnovy, skripta a další učební pomůcky) a vyškolení lektorů. Organizace si hradí pouze cestovné do místa školení, jenž probíhá v Anglii.

Program má dvě úrovně: první tvoří regionální akademie (vysoké školy a univerzity), jež mají za úkol udržovat v chodu tzv. lokální akademie (střední školy). Každá regionální akademie řídí 5 – 10 lokálních akademií.

Středoškoláci i vysokoškoláci se po ukončení školení se v problematice lépe orientují a snadněji naleznou uplatnění ve světě nové internetové ekonomie.

Díky tomuto programu by naše střední a vysoké školy již brzy měli začít opouštět lidé speciálně vyškolení a orientující se ve specifickém oboru IT. Nebudeme-li totiž mít dostatek takto kvalifikovaných odborníků, nebudeme schopni přeměnit ekonomiku z tradiční do ekonomiky elektronické a naše země nebude schopna udržet krok se světem.

Váš názor Další článek: Kde jsou uloženy parametry AT?

Témata článku: , , , , , , , ,