Programu Adobe Photoshop je dvacet

Software Adobe® Photoshop®, který změnil definici kreativity v digitální éře, oslavuje dnes dvacáté výročí. Fanoušci Photoshopu na celém světě oslavují dopad, jaký měl jejich oblíbený software na všechny oblasti fotografie, umění, designu, publikování a obchodu. Ve Spojených státech bude dnes Národní asociace profesionálních uživatelů Photoshopu (NAPP) pořádat v divadle Palace of the Fine Arts v San Francisku speciální oslavu 20. výročí Photoshopu pro více než tisíc návštěvníků. Této akce se zúčastní hlavní viceprezident pro kreativní řešení u Adobe John Loiacono, stejně jako viceprezident pro management produktu Photoshop Kevin Connor, spolutvůrce Photoshopu Thomas Knoll a známý creative director Adobe a evangelista Photoshopu Russell Brown. Chcete-li být součástí těchto oslav a sledovat jejich živé webové vysílání, navštivte web http://www.photoshopuser.com/photoshop20th.

Oslavy budou dále pokračovat v Japonsku, jihovýchodní Asii a po celé Evropě. Na počest tohoto 20. výročí bude pobočka Adobe Germany pořádat speciální dvacetihodinový online maratón, ve kterém vystoupí více než 15 místních expertů na Photoshop, kteří budou pro fanoušky programu živě předvádět své oblíbené tipy a triky. V Indii a ve Francii se pořádají digitální tvůrčí soutěže, které předvedou práci uživatelů programu Photoshop. Televize Adobe TV bude v den výročí vysílat speciální pořad na webu http://tv.adobe.com/go/photoshop-20th-anniversary, kde se poprvé po 18 letech znovu sejde původní „tým Photoshopu“, bude diskutovat o své práci v počátcích tohoto softwaru a předvede Photoshop 1.0 na renovovaném počítači Macintosh.

Komunita kolem programu Photoshop také online zveřejňuje své oblíbené historky na stránce programu na Facebooku s více než 400 000 fanoušky, která představuje centrum pro posouzení celosvětového významu tohoto produktu. Nová záložka „Celebrate“ (Oslavujte) nabídne uživatelům logo 20. výročí, které si již mnozí ve Photoshopu přizpůsobili a použili jako náhradu svého obrázku v profilu uživatele. S týmem programu Photoshop se můžete spojit na stránkách http://www.facebook.com/Photoshop nebo http://twitter.com/photoshop. Na Twitteru přidejte ke svým příspěvkům o tomto výročí tag #PS20.

„Celých 20 let hrál Photoshop mnoho různých rolí – dal kreativním lidem možnost vytvářet úžasné obrazy, které měly vliv na každou součást naší vizuální kultury, a zpochybnil naše vidění svou schopností transformovat fotografie,“ řekl Shantanu Narayen, prezident a výkonný ředitel společnosti Adobe. „Bez přehánění můžeme říci, že Photoshop díky miliónům tvůrčích zákazníků změnil způsob, jak se svět na sebe dívá.“

Vliv Photoshopu je všude – na tabulích billboardů, obálkách časopisů, v úspěšných filmech, a dokonce i na hrnečku, ze kterého každé ráno pijete kávu. To vše pravděpodobně přišlo do styku s tímto softwarem. Více než 90 % kreativních profesionálů má na svém počítači Photoshop a tento program dnes využívají profesionální fotografové, grafici nebo zadavatelé reklamy, stejně jako architekti, technici a dokonce i doktoři. Ať je to oživení filmových vizuálních efektů v kasovním trháku Avatar, pomoc při záchraně životů ve spolupráci s odděleními soudního lékařství a Centrem pro pohřešované a zneužívané děti, nebo vytváření obrazů, u kterých je obtížné prostým okem poznat, zda jsou reálné nebo umělé, Photoshop nadále nachází nová využití a nové příznivce.

Jak to všechno začalo

V roce 1987 vyvinul Thomas Knoll program zobrazující obrazové body, nazvaný Display. Byl to jednoduchý program pro předvádění obrazů ve stupních šedi na černobílém monitoru. Ale ve spolupráci se svým bratrem Johnem Knollem začali přidávat další funkce, které umožnily zpracovávat soubory digitálních obrazů. Program nakonec upoutal pozornost vlivných lidí oboru a v roce 1988 se společnost Adobe rozhodla licencovat tento software, pojmenovala ho Photoshop a v roce 1990 vydala jeho první verzi.

„Před dvaceti lety společnost Adobe předpovídala, že se bude měsíčně prodávat 500 kopií programu Photoshop,“ řekl Thomas Knoll, spolutvůrce programu Photoshop u Adobe. „Snad můžeme prohlásit, že jsme tyto odhady zdaleka překonali! Je úžasné si představit, že dnes tento software používají milióny lidí. Věděli jsme, že máme ve svých rukou převratnou technologii, ale nikdy jsme neočekávali, jak moc to poznamená všechny obrazy, které kolem sebe vidíme. Možnost umístit někoho věrohodně do obrazu byla jen začátkem kouzelnických triků programu Photoshop.“

V průběhu své dvacetileté historie se Photoshop podstatně rozvinul, z původního jednoduchého zobrazovacího programu na široce populární aplikaci, která má na celém světě přes 10 miliónů uživatelů. S každou další verzí přinesla společnost Adobe další technologické inovace, které popírají pojem „nemožné“. Vrstvy, zavedené ve verzi Photoshop 3.0, dávají návrhářům možnost vytvářet složité kompozice snadněji než dříve. Nástroj retušovací štětec, další převratná funkce zavedená ve verzi Photoshop 7.0, umožnila uživatelům magicky retušovat obrazy a odstranit kazy nebo pomačkání předlohy se zachováním osvětlení a textury. Názvy nástrojů programu Photoshop, jako je oříznutí, guma, rozostření a ztmavení nebo zesvětlení se staly součástí vyjadřování tvůrčích pracovníků na celém světě.

Tým Photoshopu těží ze svého rozvinutého programu beta testování, s aktivními a hlasitě se projevujícími uživateli, kteří již po léta posílají své požadavky a pomáhají formovat vývoj nových funkcí. Společnost Adobe udržuje silné pouto se svými zákazníky přes blogy, průzkumy uživatelů, podporu zákazníků, fóra a reakce od „evangelistů“ Adobe, kteří cestují po světě a věnují se uživatelům programu Photoshop.

Užitečné odkazy

Oslavy 20. výročí Photoshopu americké Národní asociace profesionálních uživatelů Photoshopu (NAPP)

Vysílání k 20. výročí Photoshopu na webu Adobe TV

Stránka Photoshopu na Facebooku

Photoshop na Twitteru

Stránka produktu Photoshop CS4

Jak by svět vypadal bez Photoshopu

Rodina produktů Adobe Photoshop

Společnost Adobe nabízí pod značkou Photoshop celou řadu standardních i na webu hostovaných řešení pro všechny úrovně uživatelů, vycházejících z historie inovací a vedoucího postavení Photoshopu. Každý produkt v rodině Photoshopu dává uživatelům z celého spektra digitálních zkušeností možnost spravovat, upravovat, vytvářet a předvádět obrazy.

Srdcem rodiny produktů Photoshop jsou programy Photoshop CS4 a Photoshop CS4 Extended, poskytující nesrovnatelný výkon a volnost úprav. Program Photoshop Lightroom®se zaměřuje na potřeby pracovních postupů pokročilých amatérů a profesionálních fotografů, kterým pomáhá spravovat, vyhledávat, vylepšovat a působivými způsoby předvádět jejich obrazy. Software Photoshop Elements poskytuje snadno dostupné nástroje a volby sdílení pro ty, pro které je fotografování koníčkem. Občasní fotografové mohou snadno a rychle sdílet a upravovat fotografie pomocí jednoduchých gest na svých telefonech iPhone nebo Android. Webová služba Photoshop.com doplňuje řadu produktů Photoshop a nabízí online sdílení fotografií, jejich úpravy a možnosti hostování pro každého.

Další článek: Deset nejnebezpečnějších olympioniků na internetu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,