Programátorský maraton přinesl 11 zajímavých aplikací

Programátorský maraton přinesl 11 zajímavých aplikací

Tisíce nadšenců na 60 místech po celém světě strávilo víkend psaním kódu s cílem vytvořit zajímavé aplikace pro Windows 8 a Windows Phone. Českého Microsoft programátorského maratonu - hackathonu, který probíhal v Impact Hub Praha, se zúčastnilo čtyřicet vývojářů z řad studentů a start-upů a vzniklo jedenáct podařených aplikací.

Na místě bylo všem účastníkům k dispozici kvalitní zázemí, v rámci kterého bylo možné otestovat nové aplikace na nejrůznějších zařízeních, ale také řada odborníků, kteří poskytovali konzultace a zpětné vazby ke vznikajícím projektům. Partnerem akce byl Seznam.cz, který letošním účastníkům nabídl vedle aplikačního rozhraní pro Mapy.cz i běžně neveřejné aplikační rozhraní Seznam.cz Vyhledávání.

Tématem českého maratonu byly aplikace pro lepší život ve městě a aplikace pro rodinu a volný čas. Vývojáři hráli o krásné ceny v podobě Nokia Lumia 1520, tabletů DELL Venue Pro, členství v Impact Hub Praha, možnosti volného využití UX testovací místnosti od Seznam.cz, dvouměsíční mentoring od Czech ICT Alliance, který vyvrcholí cestou na TechCrunch San Francisco 2014 s doprovodným programem.

Všechny aplikace z hackathonu postupují do globálního kola, do kterého se mohou přihlásit i ostatní vývojáři. Stačí svou aplikaci nahrát do Windows Store nebo přihlásit do jedné ze čtyř kategorií na https://publishwindows.com/.  Ve hře jsou telefony, 3D tiskárny, finanční příspěvky na zřízení vývojářského doupěte či vstupenky na závod Formule 1 Grand Prix ve Spojených státech amerických.

Výherci českého hackathonu

V kategorii Cross aplikací, tedy aplikací určených pro Windows 8 i pro Windows Phone, vyhrály aplikace Kdykde a Čmelda Alda. První z nich vzešla z dílny studentů SŠ aplikované kybernetiky v Hradci Králové a přináší přehled kulturních, sportovních a jiných novinek podle regionů včetně zajímavých informací jako například možnosti parkování. Čmelda Alda je výsledkem důkladné práce startu-upu Alda game a představuje velmi zajímavou formu, jak děti učit programování.

Kategorii Windows Phone vyhrála v rámci tématu „Lepší život ve městě“ aplikace XIN a v rámci tématu „Rodina a volný čas“ aplikace Hádankář. XIN od start-upu Wuji-grid umožňuje komunikovat s lidmi, kteří jsou připojeni na stejnou wifi. V aplikaci je integrovaná mapa, díky které je na první pohled viditelné, kde je živo, kde je hodně lidí připojených k wifi. Hádankář v podání studentů ŠŠ aplikovatelné kybernetiky Hradec Králové pak přestavuje aplikaci s integrovanou mapou, na které se zobrazují fotografie památek a zajímavých míst s cílem hádání, co to je. Pro děti existuje jednodušší verze s poznáváním zvířátek.

V kategorii Inovace a design porotu zaujala aplikace Dopravní alarm od Jana Hájka z VUT Brno a Tomáše Prokopa z Gymnázia Žďár nad Sázavou, která přináší informace o jízdních řádech a aktuálních spojích s perličkou upozornění na blížící se cílovou stanici. Na téma Rodina a volný čas pak zvítězila zábavně logická hra Wily Weed.

V kategorii Extra porota vybrala vzhledem k velmi zajímavému byznys potenciálu aplikaci Invetoroid od Michala Kurimského. Umožňuje totiž snímat čárové kódy bez nutnosti zakoupení čteček, díky čemuž je velmi snadné udělat s telefonem rychlou inventuru.

Další článek: Žádná velká změna, česká Telefónica se přejmenuje na O2

Témata článku: Game store, Mentoring, Nokia Lumia, Lumia 920, Impact, Čtečky čárových kódů, Lumia 1020, Lumia 950, Weed, Grand Prix, Zajímavé místo, Tablety windows na Mall.cz


Určitě si přečtěte

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 96

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 45


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky