Přípravy na připojení Centrálního registru vozidel k základním registrům pokračují

Přípravy na připojení Centrálního registru vozidel k základním registrům pokračují

Po období testování a dokončení probíhajícího druhého kola školících workshopů pro úředníky obcí s rozšířenou působností má dojít během prosince k propojení Centrálního registru vozidel se základními registry (ISZR). Úředníci tak mají možnost se v předstihu seznámit se všemi informacemi a aspekty, která tato změna přinese, včetně situací, kdy žadatelé po připojení k ISZR nebudou na přepážkách obslouženi.

Připojení aplikace Centrálního registru vozidel na základní registry je další plánovanou změnou nového registru vozidel. Tuto zásadní změnu provede Ministerstvo dopravy na základě požadavků obcí s rozšířenou působností, které agendu registru vozidel vykonávají. V prvním kole školení Ministerstva dopravy pro úředníky byli zaměstnanci ORP seznámeni se všemi informacemi o základních registrech, jejich správou a logikou nové koncepce vyplývající z odlišného přístupu k občanovi a referenčním údajům, které toto rozhraní základních registrů poskytuje. Ve druhé fázi školení teď mají možnost si vyzkoušet praktickou ukázku ovládání aplikace, mj. v situaci, kdy v aplikaci registru vozidel budou chtít ztotožnit majitele vozidla. Tytopraktické workshopy, které se konají postupně v jednotlivých krajích České republiky, budou ukončeny na začátku prosince. Poté ORP od ministerstva obdrží příslušné metodické pokyny a pracovní postupy i s přesným termínem, kdy by k připojení centrálního registru vozidel k ISZR mělo dojít. „Pevně věřím, že semináře a probíhající školení pomůžou úředníkům se plně připravit na napojení registru vozidel na základní registry,“ uvedl ministr dopravy Pavel Dobeš.

Na školících workshopech a seminářích byly spolu se zástupci Ministerstva dopravy a ORP diskutovány i případy, kdy žadatelé po připojení k ISZR nebudou na přepážkách obslouženi, aniž by se jednalo o chybu v aplikaci centrálního registru vozidel. První takovou situací může být, že ISZR nebude dostupný a výkon agendy nebude možný (registrace vozidla, změna vlastníka a provozovatele), další případ nastane tehdy, když klient předloží doklady, ve kterých budou údaje odlišné od údajů vedených v ISZR. Žadatelé ovšem nebudou odbaveni ani tehdy, když ISZR sdělí pracovníkovi ORP, že referenční údaje v ISZR jsou zpochybněny, případně žadatel v ISZR nebude zavedený. Určitým rizikem pro úředníky pak i přes zvýšení komfortu může být i dílčí zpomalení agendy vzhledem k prodloužení odezvy databází třetích stran.

Ministerstvo dopravy proto doporučuje všem občanům a právnickým subjektům, aby před návštěvou registračního místa ověřili správnost svých referenčních údajů v základních registrech, a to například návštěvou jakéhokoli místa Czech POINT, případně při vlastnictví datových schránek přímo on-line. Úředníci vykonávající agendu registru vozidel budou mít po připojení základních registrů možnost využívat metodiku postupu a nápovědu práce se základními registry, která bude před napojením vložena přímo do aplikace CRV. Další možností, pomocí které úředníci získají informace s ohledem na plánované napojení na základní registry, je už nyní Help Desk Správy základních registrů, speciálně určený pro otázky týkajících se funkčnosti základních registrů.

Ministerstvo dopravy na základě předchozích návštěv registračních míst ORP nadále pokračuje na vylepšeních centrálního registru vozidel, zejména směrem k optimalizaci uživatelského prostředí. Z předchozích úprav se například jednalo o rozšíření transakcí „oprava vozidla“, „výměna ORV“, „výměna TP“, „výměna RZ“ o možnost zrušit omylem zavedené doklady. Dále byla upravena položka výkon vozidla a VIN v záložce „Údaje o vozidle“ dle příslušné metodiky nebo možnost pamatování si země původu dokladů při lustraci dovezeného vozidla. Mezi již zavedené změny patří například rozšíření operace „Oprava karty vozidla“, možnost vyhledání základního technického popisu vozidla dle kódu a obchodního označení, úprava změnové transakce „Změna doplňkového vybavení“, zaevidování doplňkového vybavení vozidla při volbové transakci „Přestavba“, umožnění trvalého nastavení tiskárny, nasazení funkce „Přehled odhlášek“, možnost exportu informací o vozidle. Mezi další uživatelská vylepšení patřilo i rozšíření formátů pro vkládání údajů technických popisů, možnost vytištění karty vozidla při jejím zobrazení přímo z prostředí webového prohlížeče nebo rozšíření číselníku „Druh RZ" o položku s názvem Trvale manipulační. Zároveň byla v minulosti posílena produkční infrastruktura aplikace Centrálního registru vozidel o další servery, které obsluhují uživatele. Toto změna se projevila v přibližně 35-40 % nárůstu výkonu aplikace.

V novém Centrálním registru vozidel bylo provedeno od jeho spuštění až do konce měsíce října celkem 1 407 465 transakcí. Z tohoto počtu bylo například 125 255 prvně přihlášených vozidel v České republice, 180 998 přeregistrací, 37 167 výměn registračních značek a technických průkazů.

Další článek: YouTube přidává titulky v šesti nových evropských jazycích

Témata článku: Základní možnost, Transakce, Pokyn, Základní úprava, Rozšíření, Workshop, Registrační značka, Vozidlo, Základní popis, Tiskárny na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 47

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

** Chytré hodinky mají relativně malou výdrž ** Sportovní fénixy od Garminu jsou na tom ale lépe ** Poslední verze nabízí dokonce transparentní solární panel

Jakub Čížek | 56

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky