Převzetí americké firmy Gateway, Inc. umožní společnosti Acer upevnit si pozici

5. září 2007
MSI uvádí Radeon HD 2600 Pro AGP
Převzetí americké firmy Gateway, Inc. umožní společnosti Acer upevnit si pozici

PRAHA, 27. srpna 2007. Společnost Acer Inc. (TWSE:2353), jeden z předních světových dodavatelů značkových osobních počítačů, dnes oznámila, že uzavřela konečnou dohodu o převzetí firmy Gateway, Inc. (NYSE: GTW). Gateway je čtvrtý největší výrobce osobních počítačů v USA a přední maloprodejce osobních počítačů. Spojení obou firem umožní vytvořit společnost, která bude schopna nabízet výrobky několika značek, dosáhnout tržeb přes 15 miliard USD a vyrábět více než 20 miliónů počítačů ročně.
 
Podle podmínek uzavřené dohody společnost Acer zahájí celou transakci vyhlášením veřejné nabídky na koupi všech akcií firmy Gateway v oběhu za 1,90 USD za akcii, což představuje celkovou hodnotu investice 710 mil. USD. Převzetí, které bylo jednohlasně schváleno představenstvy obou společností, podléhá standardním podmínkám pro uzavírání obchodů, včetně schválení podle Hart Scott Rodinova zákona, Exon Floriova zákona a podobných zákonů mimo území USA. Převzetí má být ukončeno do prosince 2007.
 
Společnost Gateway již dříve oznámila, že hodlá využít předkupního práva a získat od Lap Shun (John) Hui veškeré akcie firmy PB Holding Company, S.a.r.l, mateřské společnosti firmy Packard Bell BV, předního evropského dodavatele osobních počítačů se sídlem ve Francii. Gateway současně vede jednání s třetí stranou o prodeji své americké společnosti Professional.
 
„Tato strategická transakce představuje důležitý milník v dlouhé historii společnosti Acer,” prohlásil J.T. Wang, předseda společnosti Acer. „Převzetí společnosti Gateway a její silné značky se bezprostředně projeví upevněním naší pozice na americkém trhu a současně přispěje ke zvýšení vlivu společnosti Acer ve světě. Společnost Acer tím dále posílí svou již tak pevnou pozici v Evropě a Asii. Převzetí společnosti Gateway přispěje i k upevnění našeho třetího místa mezi největšími světovými dodavateli osobních počítačů.“
 
Gianfranco Lanci, president společnosti Acer, dodal: „Zeměpisné zastoupení a pozice výrobků na trhu obou společností se vzájemně velmi dobře doplňují. Jsme přesvědčeni, že naše spojení přinese výrazné zvýšení efektivity. Společnost Gateway vybudovala jednu z nejsilnějších a zcela jedinečných značek v odvětví. Její převzetí nám umožní zavést efektivní strategii založenou na více značkách, a tedy pokrýt všechny nejdůležitější segmenty trhu - a to právě v době, kdy hodláme začít aktivně řídit své portfolio značek a odlišit jednotlivé značky tak, abychom dokázali oslovit různé skupiny zákazníků. Navíc získáváme špičkový světový tým odborníků a zaměstnanců společnosti Gateway, což bude mít zásadní význam pro náš společný úspěch.“

„Jsme přesvědčeni, že z hlediska zeměpisného a výrobkového mixu, který se vhodně doplňuje, jakož i vzhledem ke společnému zaměření na spotřebitelský trh je společnost Acer nejvhodnější partner pro Gateway,“ prohlásil Ed Coleman, výkonný ředitel společnosti Gateway. „Spojení se společností Acer nám umožní přinést ještě vyšší hodnoty na spotřebitelský trh, na nějž jsme zaměřeni, a využít vysoce oceňovaný dodavatelský řetězec společnosti Acer, jakož i její celosvětové zastoupení k rozšíření značek Gateway a eMachines do celého světa. Společnost Acer dosahuje velkých úspěchů na světovém trhu osobních počítačů, a proto představenstvo i já vítáme tuto fúzi.”
 
Spojení společností Acer a Gateway má podle předpokladů přinést jednoznačný synergický efekt v oblasti tržeb a nákladů. Výrazné zvýšení výrobních objemů se projeví u obou partnerů snížením jednotkových nákupních nákladů a nákladů na díly. Spojení rovněž vytvoří významnou příležitost pro křížový prodej výrobků z nabídek obou společností díky působení pákového efektu založeného na vztahu zákazníků k oběma společnostem. Podle předpokladů se dosáhne významných úspor i díky vyšší efektivitě spojených podpůrných a administrativních činností. Očekává se, že převzetí přinese zvýšení zisku před zdaněním nejméně o 150 mil. USD. Dále se předpokládá, že fúze se projeví i zvýšením výnosu na akcii společnosti Acer v roce 2008 i bez uvedených synergických efektů.

Firma Citigroup Global Markets Inc. působila jako výlučný finanční poradce společnosti Acer a firma Goldman, Sachs & Co. poskytovala poradenské služby společnosti Gateway.

Váš názor Další článek: MSI uvádí Radeon HD 2600 Pro AGP

Témata článku: Značka, Coleman, Emachines, Hart, Gateway, Packard Bell, Americký řetězec, Spojení

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší