Převratné využití technologie SIM Toolkit

RadioMobil je jedním z předních operátorů GSM na světě ve využití technologie SIM Toolkit, firmy si mohou navrhnout vlastní aplikace, které usnadní jejich zaměstnancům práci, telefon poslouží jako plánovací kalendář, B2B rozhraní i dispečerské centrum
Převratné využití technologie SIM Toolkit
RadioMobil je jedním z předních operátorů GSM na světě ve využití technologie SIM Toolkit, firmy si mohou navrhnout vlastní aplikace, které usnadní jejich zaměstnancům práci, telefon poslouží jako plánovací kalendář, B2B rozhraní i dispečerské centrum

Speciální SIM kartu s aplikacemi připravenými na míru profesionálním uživatelům služeb GSM připravil RadioMobil pod názvem Paegas Profi SIM. Jde o kartu na bázi standardu SIM Toolkit, na niž lze nahrát různé aplikace podle požadavků klienta. „Ve světě se podnikové aplikace na internetu stávají realitou a začíná se mluvit o jejich postupném převodu na mobilní telefony. My takové služby představujeme na Invexu a naši zákazníci je mohou začít používat," uvedl marketingový ředitel společnosti RadioMobil Robert Chvátal.

Zatím je připraveno několik aplikací, na každé kartě budou standardně dvě: Paegas E-mail a Paegas Locator, k tomu místo pro jednu libovolnou aplikaci. Paegas E-mail je už dostatečně známý, protože je standardně na všech kartách Paegas a umožňuje odesílání i přijímání e-mailů a odesílání faxů. S aplikací Paegas Locator majitel zjistí aktuální polohu mobilního telefonu. Třetí aplikací může být třeba Paegas MobilChange, potřebný k ovládání počítačové aplikace Microsoft Outlook prostřednictvím mobilního telefonu. Další je demoverze aplikace "Business to business" (B2B), jejíž pomocí je možné z mobilního telefonu objednávat zboží u dodavatelů.

„Před třemi lety jsme přišli s bankovními službami na SIM kartě, nyní jsme první operátor sítě GSM na světě, který dává zákazníkům možnost připravit si vlastní aplikaci pro mobilní telefon, a zefektivnit tak svou činnost. Ze strany našich partnerů je o podobné služby velký zájem, protože všichni cítí, že používání je velmi jednoduché, levné, rychlé a efektivní. Navíc je zcela bezpečné díky kódování sítě GSM," dodal Robert Chvátal.

Paegas Locator: dispečink v mobilu

Zejména dopravní společnosti, ale i obchodní firmy jistě uvítají možnost zjišťovat polohu svých automobilů, obchodních cestujících či mobilních telefonů. Právě tuto službu nyní RadioMobil ve spolupráci s firmou Geodézie ČS nabízí velkým zákazníkům pod názvem Paegas Locator.

Zákazník si do počítače nainstaluje vybrané mapy (mapa ČR 1:100.000, mapy okresních měst a další) a speciální program, který zajišťuje převod dat na elektronickou mapu. Zároveň klient ke každé SIM kartě dostane PUK2, po jehož zadání si nastaví osmimístný Locator PIN (LPIN). Teprve poté může majitel mobilního telefonu službu Paegas Locator jednoduše aktivovat. Majitel mobilu přitom může sám službu s pomocí PUK2 opět vypnout (třeba na víkend či při cestě na dovolenou).

Pracovníci firmy využívající lokátor v systému mohou nastavit, jak často se má poloha telefonů aktualizovat (např. každou hodinu), popřípadě lze polohu kdykoliv jednorázově zjistit odesláním požadavku z řídícího počítače. Jde o zcela ojedinělé řešení, které využívá informací buněk a dále je zpracovává v aplikaci SIM Toolkit přímo v telefonu. Data jsou potom formou SMS poslána do počítače příjemce, kde se převedou na elektronickou mapu. Informaci o poloze může vždy zjistit pouze ten, kdo zná LPIN karty a má patřičné vybavení. Patří mezi ně i správný typ mobilního telefonu, protože některé nedokáží určit polohu vůbec a další jen s menší přesností (seznam telefonů podporujících Paegas Locator je k dispozici na webových stránkách Paegas).

Přesnost polohy přitom závisí na hustotě sítě GSM: ve městech je přesnost vyšší než v otevřené krajině. Na počítači je přitom indikována i přesnost polohy, takže uživatel vždy ví, v jakém okruhu může telefon přibližně být. Ve městech jde obvykle o desítky či stovky metrů. „Jde o ideální aplikaci například pro dispečinky sledující firemní vozy. Například RadioMobil vždy ví, kde přesně jsou všechny technické vozy, takže k případnému zásahu vyjede ten, který se tam může dostat nejrychleji," upřesnil Robert Chvátal. Oproti výrazně dražším systémům využívajícím GPS, které jsou přesnější, ale potřebují anténu nekrytou budovami nebo stromy, zjistí Paegas Locator polohu i tehdy, kdy je telefon uvnitř budov, stačí jen signál sítě GSM.

Paegas MobilChange: mobilní Outlook

Pokud si uživatel na kartu nahraje aplikaci Paegas MobilChange, kterou vyvinul RadioMobil ve spolupráci se společnostmi Microsoft a DataSys, může kdykoliv nejen prohlížet e-maily na mobilním telefonu, ale také na ně reagovat nebo je přeposílat. Stejně tak je možné nahlížet do části kontaktů a do plánovacího kalendáře. V něm lze schůzky rovnou také plánovat a přizvat na jednání další účastníky. Aplikace se dodává v rámci celého balíku, jehož součástí je modul GSM a software MobileChange firmy DataSys, který zajistí propojení intranetu s mobilními telefony prostřednictvím SMS. Zákazník také získá čtecí zařízení SIM karet a aplikaci, aby ji jeho technici mohli podle potřeby sami nahrávat na SIM karty.

B2B demo: přímé objednávání přes mobil

První aplikaci B2B už připravil RadioMobil spolu se společnostmi IBM a BrainSystem jako demoverzi, která ukazuje širokou škálu uplatnění služeb na bázi standardu SIM Toolkit. Obchodník může jejím prostřednictvím přímo při jednání u zákazníka zjistit, zda je požadované zboží na skladě a rezervovat je, popřípadě rovnou objednat. Díky tomu je možné vždy ihned zjistit aktuální stav zásob anebo sledovat, zda se objednávka vyřizuje. Stačí k tomu přitom pouze mobilní telefon podporující standard SIM Toolkit a SIM karta s patřičnou aplikací. „Podle našich průzkumů bude o podobné aplikace velký zájem. Možnosti jsou ale mnohem širší a záleží jen na koncovém uživateli, jakou aplikaci bude sám využívat a jak. Nyní k tomu má veškeré nástroje," uvedl Robert Chvátal.

Celá řada dalších aplikací

Na bázi technologie SIM Toolkit přitom může fungovat mnoho dalších služeb, ať už jde o bankovnictví, informační služby, M-commerce, B2B aplikace... „Začalo to informacemi v rámci Paegas Info, pokračovalo bankovnictvím Paegas GSM banking a teď máme dalších několik služeb založených na standardu SIM Toolkit. Určitě ale budou přibývat další, protože naši partneři už na nich začínají pracovat," dodal Robert Chvátal.

Jedině standard SIM Toolkit dnes dokáže nabídnout podobný typ služeb s jednoduchým ovládáním. Zákazník v podstatě potřebuje pouze telefon podporující standard, což jsou prakticky všechny prodávané přístroje a kartu SIM Toolkit. Při nové aktivaci za ni zákazník zaplatí 200 Kč navíc, výměna starší SIM karty vyjde na 400 Kč, přičemž všechna data (telefonní seznam, SMS) lze na požádání zákazníka přehrát na novou SIM kartu. Velké firmy využívající služeb sítě GSM Paegas, pro které je Paegas Profi SIM určen, určitě naleznou další uplatnění.

Váš názor Další článek: Invex: Autocont představuje nové kryty řad Alivio a OfficePro

Témata článku: Microsoft, Mobilní objednávání, Mobilní telefony, Speciální anténa, Objednávání, První vůz, Velké město, Telefon, B2B, Robert


Určitě si přečtěte

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 66

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

** Waze není jen navigace – je to i sociální síť s dopravními informacemi ** Mobilní aplikace skýtá široké možnosti nastavení ** Vybrali jsme pro vás 16 nejzajímavějších tipů a triků

Karel Kilián | 48

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 91Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF