Představujeme blade RC200, který přináší FPGA do SGI systémů Xeonové třídy

16. listopadu 2007
Exkluzivní video: Asus Eee PC v redakci
Představujeme blade RC200, který přináší FPGA do SGI systémů  Xeonové třídy

SGI oznámila, že sestavila největší konfiguraci FPGA (Field Programmable Gate Array) na světě, na které byla spuštěna široce používaná bioinformatická aplikace více než 900x rychleji než by byla spočítána na tradičním clusteru.

Rekonfigurovatelný superpočítač od SGI je vybavený 70-ti FPGA, což je více než jakýkoliv dosud postavený jednotlivý systém. Superpočítač FPGA od SGI zrychlil výkon komplexního BLAST-n vyhledávání více než 900 x a dokončil úlohu za méně než 33 minut, což dříve zabralo 68-uzlovému Opteronovému clusteru přibližně 3 týdny. Aplikace porovnávala 20 nukleotidních základních párů s 600 000 dotazy.

SGI nakonfigurovala systém za použití pouze standardních komponentů včetně jejich SGI® RASC™ (Reconfigurable Application Specific Computing) zařízení pro bioinformatiku – uvádějící Mitrion™-Accelerated BLAST-n. Žádný hardware ani software nebyl pro tento test modifikován.

Bill Mannel, ředitel marketingu pro servery společnosti SGI, porovnal systém SGI RASC s dřívějším systémem FPGA podobné (i když menší) velikosti. „Dřívější FPGA superpočítače byly sestaveny na zakázku, což se sebou přinášelo vysoké náklady, „ řekl Bill Mannel. „Systém SGI RASC byl naopak sestaven ve velmi krátkém čase ze standardních komponentů s méně než polovičními náklady v porovnání s větším superpočítačem sestaveným na zakázku. Tyto klíčové schopnosti z oblasti HPC potom představují přínos SGI do odvětví rekonfigurovatelných výpočtů.“

Mnoho zákazníků SGI dosáhlo výrazného zlepšení výkonnosti i při použití SGI RASC, který zahrnoval mnohem méně než 70 FPGA. Již čtvrtou generací technologie SGI RASC posílila SGI produktivitu intenzivních datových aplikací v odvětvích jako je výzkum těžby ropy a zemního plynu, obrana státu a zpravodajské služby, bioinformatika, lékařské zobrazování a média v oblasti celoplošného vysílání.
FPGA se s novým bladem RC200 řadí k hlavnímu proudu

SGI uvedla nový blade SGI® RC200, aby tak zpřístupnila výhody FPGA širšímu spektru uživatelů. Tento nový blade je první, který přináší technologii SGI RASC do clusterů a blade serverů SGI Altix® XE a SGI Altix® ICE, jež jsou oba založeny na procesorech Intel® Xeon®. Nyní mohou organizace, jejichž aplikace běží na architektuře x86, začlenit technologii SGI RASC do svých výpočetních systémů. SGI vyvinula blade RC200 se společností XtremeData, Inc.

„Řešení SGI RASC jsou navržena, aby přinášela výhody FPGA vícero zákazníkům a blade RC200 je dalším důležitým krokem tohoto snažení“, uvedl Bill Brown, manažer marketingu serverových produktů firmy SGI. „S integrací provedenou na místě týmem profesionálních služeb SGI může tento blade zlepšit výkonnost jejich Xeonových clusterů a bladových serverů.“

Technologie SGI RASC kombinuje pokročilé FPGA se softwarem vyvinutým společností SGI a jejími partnery, aby zredukovali kritická místa při programování, které bránila řešením FPGA v rozsáhlejším zavedení na trhu HPC. Na rozdíl od tradičních procesorů, FPGA dovoluje simultánní provádění několika funkcí a umožňuje uživatelům, jejichž aplikace spotřebují většinu procesorového času na řadě specifických algoritmů, snížit dobu běhu aplikace individuálním nastavením RASCového modulu.

Každý RC200 blade spojuje několik vysoce výkonných FPGA modulů Altera Stratix III k vytvoření dostupného nejvýkonnějšího FPGA modelu. RC200 blade také používá technologii Intel® QuickAssist, která poskytuje abstraktní vrstvu umožňující spojení s datovou sběrnicí (FSB) Xeonového procesoru.

„SGI byla průkopníkem v zavádění uživatelsky přístupných implementací technologie FPGA na trhu HPC a my jsme nadšeni, že s nimi můžeme pracovat na RC200,“ sdělil Geno Valente, více prezident pro obchod a marketing společnosti XtremeData, Ing. „Doufáme, že zpřístupníme výhody FPGA programování široké vrstvě uživatelů, včetně zvýšení výkonu, úspory energie a efektivity využitého prostoru.“

Váš názor Další článek: Exkluzivní video: Asus Eee PC v redakci

Témata článku: Hardware, Programování, Gate, Brown, Blade, Cluster, Bill, Field, Pokročilý výzkum, Poloviční velikost, Specific, Marketing

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší