Představitelé společnosti Intel nastiňují imperativy celodenního používání mobilních zařízení

Vedoucí pracovníci společnosti Intel rozebrali klíčové faktory, které přispějí k uvedení celodenního, bezdrátového mobilního provozu „kdykoliv a kdekoliv“ do reality.

Mezi imperativy zařadili nové funkce přenosných PC, spolupráci celého odvětví na zajištění celodenního provozu na baterie, softwarové aplikace optimalizované pro mobilní provoz a vznik jednotné, inteligentní, mobilní, modulární síťové infrastruktury.

 

Společnost Intel rovněž zveřejnila další podrobnosti o připravovaných produktech mobilní technologie Intel® Centrino™, včetně platformy Sonoma a další generace kódově označované „Napa.”

 

Počátkem příštího roku bude uvedena platforma Sonoma, nejlepší řešení společnosti Intel pro mobilní zábavu na noteboocích. Bude zařazena do programu Intel® Stable Image Platform, který správcům podnikových počítačů pomáhá řídit vývoj softwarové výbavy jejich infrastrukutry. Sonoma bude obsahovat nový procesor Intel® Pentium® M s rychlejší, 533MHz FSB sběrnicí, čipovou sadu kódově označovanou „Alviso” a nedávno uvedené síťové rozhraní Intel PRO/Wireless 2915ABG.

 

Po platformě Sonoma bude následovat „Napa”, která již nabídne nový mobilní procesor se dvěma jádry, vyráběný 65nm technologií (kódově označený „Yonah”). Platforma bude rovněž vybavena novou integrovanou grafikou („Calistoga”) a bezdrátovým rozhraním nové generace („Golan”).

 

Spolupráce při prodlužování provozu na baterie

Doplnění nových funkcí a vlastností mobilní platformy se odrazí na životnosti baterií a může tím pádem negativně ovlivnit design notebooků. Společnost Intel usilovně pracuje na zvrácení tohoto trendu – vyvíjí sofistikované způsoby řízení spotřeby a technologie výroby baterií, které umožní prodloužení provozu při zachování malých rozměrů a hmotnosti notebooků.

 

„Pamatujeme na to, že mobilní provoz v pravém smyslu slova znamená odpojení skutečně všech kabelů. Intel spolupracuje s celým odvětvím na společném cíli, totiž dosáhnout osmihodinového provozu na baterie do roku 2010,“ řekl Anand Chandrasekher, viceprezident a general manager Mobile Platforms Group společnosti Intel. „Některé z dílčích problémů se nám daří řešit v rámci pracovní skupiny Mobile PC Extended Battery Life a dnes představené specifikace ACPI v.3.0, ale bude potřeba ještě užší spolupráce a mnoho dalšího úsilí.“

 

Společnost Intel rovněž uvedla program optimalizace životnosti baterie, který řeší některé komplikace při konfiguraci platformy a řízení spotřeby energie, a přispívá tak k zajištění celodenního provozu na baterie. Společnost Intel bude spolupracovat s OEM i ODM výrobci na tvorbě technických postupů a architektury distribuce a správy energie. Společnost Intel rovněž připraví doporučení ohledně úsporných funkcí využívajících hardwarové a softwarové komponenty Intel, které výrobci mohou při prodlužování provozu využít.

 

Všechen software optimalizovaný pro mobilní provoz

Díky úsilí společnosti Intel o ještě větší „mobilizaci“ platformy budou moci koncoví uživatelé plně využít předností mobilního osobního i pracovního životního stylu. V současné době je pro mobilní provoz optimalizováno již více než 250 softwarových aplikací, včetně důležitých podnikových systémů, jako je SAP*, PeopleSoft*, SAS* a UGS-PLM*.

 

Anand Chandrasekher podtrhl úsilí společnosti Intel na poli posunu bezpečnosti bezdrátových LAN na úroveň klasických kabelových sítí a rozebral připravovanou publikaci Intel Secure OnConnect Authentication Guide. Tato příručka ukazuje, jak použít zdokonalené technologie 802.1x a EAP k zajištění autorizace zařízení a prosazení bezpečnostních standardů, které omezí rizika plynoucí pro kabelové i bezdrátové sítě.

 

Jedna síť:  moderní modularita

Howard Bubb, viceprezident a general manager Communications Infrastructure Group společnosti Intel, nastínil další vývoj komunikační architektury podle požadavků moderních multimediálních služeb, jako je VoIP, Video On Demand (VOD) a hry v reálném čase.

 

„Během příštího desetiletí se bude síťová architektura vyvíjet směrem ke standardizovaným konstrukčním prvkům, protokolům a aplikačním systémům – vznikne modulární, snadno dostupná, širokopásmová síť založená na přenosu paketů, která bude zajišťovat multimediální služby pro celou řadu chytrých, mobilních klientů,“ řekl Howard Bubb. „Společnost Intel v tom hraje významnou roli, protože dodává modulární konstrukční prvky, které tuto transformaci umožňují a podporuje zároveň přijetí standardů, jako je Linux pro telekomunikace a AdvancedTCA™.

 

Společnost Intel rovněž stimuluje rychlý rozvoj bezdrátových systémů. Bezdrátové služby se v našich životech stále více rozmáhají, poskytovatelé neustále hledají nové technologie, jako je například WiMAX, aby na nich postavili další širokopásmové bezdrátové sítě a očekávají od společnosti Intel pokračující modernizaci technologií a zjednodušení jejich použití.

 

Na pořad se dostaly i nejnovější produkty pro bezdrátový přístup, včetně plánů výroby integrovaných procesorů pro chytrá kapesní zařízení a nové čipové sady kódově označené „Rosedale” pro výrobu cenově výhodných koncových zařízení a bran pro obytnou zástavbu.

 
Samostatnou část Howard Bubb věnoval uveřejnění 1/10 Gigabit Ethernetové technologie společnosti Intel, využívající 90nm výrobní technologii. Pod kódovým označením „Capilano” se skrývá „přepínač na čipu“ integrující několik 1 a 10 GbE portů, vyrovnávací paměť pro adresy a pakety a vysokorychlostní rozhraní typu SERDES (Serializer/Deserializer) a XAUI (Attachment Unit Interface). Capilano je první v řadě řešení ethernetových přepínačů Intel, jejiž cílem je urychlit zavádění 10GbE technologie.

 

 

 

O IDF

Intel Developer Forum je významné setkání vývojářů hardwaru a softwaru, které se koná v průběhu celého roku na různých místech světa. Na IDF se setkávají významné osobnosti odvětví a rozebírají nejmodernější technologie a produkty pro PC, servery, komunikační zařízení a kapesní klienty. Další informace o IDF a technologiích Intel viz http://developer.intel.com.

 

Společnost Intel je největším světovým výrobcem mikroprocesorů, a zároveň je předním výrobcem počítačových, síťových a komunikačních produktů. Podrobné informace o společnosti Intel jsou k dispozici na www.intel.com/pressroom nebo www.intel.com/cz/pressroom.

 

* Další názvy a značky mohou být prohlášeny za vlastnictví jiných subjektů. Intel a Centrino jsou ochranné značky nebo registrované značky společnosti Intel Corporation nebo jejích dceřiných společností ve Spojených státech a dalších zemích. AdvancedTCA je registrovaná značka PCI Industrial Computers Manufacturers Group.

 

 

 

Váš názor Další článek: Sybase začne nabízet databázi pro Linux zdarma

Témata článku: , , , , , , , , , ,