Přední mobilní společnosti podporují společné zavádění mobilního televizního vysílání na bázi standardu OMA BCAST

Haag, Nizozemsko/Praha 16. dubna 2007 – Společnosti Digitenne, Ericsson, KPN, Nokia, Nokia Siemens Networks, NXP Semiconductors, Sony Ericsson, Telefónica, O2 Europe, T-Mobile, Vodafone a ZTE dnes vyjádřily svou podporu implementačnímu profilu pro zavádění mobilního televizního vysílání, který byl vyvinut v rámci organizace Broadcast Mobile Convergence Forum (bmcoforum).
Přední mobilní společnosti podporují společné zavádění mobilního televizního vysílání na bázi standardu OMA BCAST

Tento profil zjednodušuje standard Open Mobile Alliance (OMA) Mobile Broadcast Services Enabler Suite (BCAST) s cílem zajistit rychlou implementaci při zachování interoperability a budoucího rozvoje.

Tři hlavní funkce podporované uvedeným profilem jsou:

  1. Pokročilé služby a programový průvodce (ESG) umožňující nabídku širokého spektra služeb
  2. Podpora více vysílacích technologií
  3. Podpora ochrany obsahu a služeb pomocí Smart Card Profile (na bázi karty (U)SIM) nebo DRM Profile (na bázi OMA DRM V2.0)

Výhodami standardu OMA-BCAST jsou podpora pro distribuci TV vysílání prostřednictvím DVB-H i mobilních sítí třetí generace (služba MBMS). To umožňuje společnostem rozšířit jejich aktuální podnikatelský model, jakož i nabídku současných i budoucích služeb mobilní televize. Díky tomu mohou operátoři poskytnout svým zákazníkům širší nabídku pro sledování televize v mobilním telefonu.

Implementační profil bmcoforum OMA BCAST zajišťuje tu nejlepší možnou interoperabilitu mezi mobilními telefony a vysílacími systémy – poskytuje tak zákazníkům skvělé mobilní televizní zážitky a umožňuje široký prostor pro vývoj mobilních zařízení.

Přepokládá se, že tento profil urychlí velkoplošné zavádění mobilní televize v Evropě.

Profil definovaný bmcoforem je první implementační součástí funkčně bohatého standardu Mobile Broadcast Services Enabler Suite 1.0 (OMA BCAST 1.0) vyvinutého v rámci Open Mobile Alliance.

„Digitenne má v úmyslu nabízet velkoobchodní služby DVB-H různým mobilním operátorům v Nizozemsku,” vysvětluje Marc van Dijk, vedoucí oddělení rozvoje podnikání společnosti Digitenne, která v Nizozemsku poskytuje služby v oblasti komerční digitální pozemní televize. „Zvolili jsme implementační profil od bmcofora OMA BCAST, abychom mobilním operátorům poskytli flexibilitu při provozování jejich vlastních služeb mobilní televize bez ztráty interoperability. Kromě toho tento základní profil od OMA BCAST umožní poskytovatelům obsahu vytvářet mobilní televizní obsah, který může být využit pro celý trh.”

„Ericsson si uvědomuje, že televize prochází významnou změnou, kdy se vyvíjí od jednostranného televizního vysílání k vysílání personalizovanému a interaktivnímu. Podporujeme otevřená řešení se společnou platformou pro dodávání služeb mobilní televize v sítích třetí generace prostřednictvím HSPA a MBMS, jakož i v jiných vysílacích sítích,” říká Claes Ödman, ředitel multimediální divize společnosti Ericsson. „Díky standardu OMA BCAST je to vše možné provést způsobem, který zajistí interoperabilitu a umožní kombinaci mobilní televize distribuované jak individuální, tak celoplošnou formou. Profil od bmcofora výrazně urychlí rozvoj a zavádění těchto služeb.”

„KPN velice vítá iniciativu organizace bmcoforum, pokud jde o vytvoření profilu na bázi standardu OMA. Díky obecně schválené platformě v oblasti technologie mobilní televize budeme moci našim zákazníkům nabídnout atraktivní službu interaktivní televize. Trh s mobilními televizními službami doposud čekal na jasné vymezení dalšího směřování z hlediska technologie. Tato důležitá dohoda by měla všem hráčům na trhu mobilní televize pomoci urychlit spuštění atraktivních služeb prostřednictvím stále se rozšiřující nabídky cenově dostupných a vysoce kvalitních telefonů,” podotkl Franklin Selgert, manažer pro inovace společnosti KPN.

„Nokia přivítala s nadšením tuto dohodu na komplexním implementačním profilu napříč celým odvětvím, který vyhovuje řešením jak na bázi DVB-H, tak i sítí 3G,” prohlásil Jouni Kämäräinen, ředitel multimediální divize společnosti Nokia. „Vidíme zde silnou paralelu s počátky rozvoje GSM. Velké úsilí našeho odvětví o vymezení jasného implementačního profilu bude následováno společnými zkouškami, jejichž výsledkem bude vytvoření uceleného a otevřeného trhu pro úspěšné celosvětové zavádění služeb DVB-H. Implementační profil od bmcofora na bázi standardu OMA BCAST je naprosto nezbytný pro zavedení mobilních televizních služeb v globálním měřítku."

„NXP Semiconductors, jakožto poskytovatel kompletních systémových řešení pro televizní vysílání v mobilních systémech („TV on Mobile System Solutions“), zcela schvaluje snahu organizace bmcoforum a podporuje vytvoření implementačního profilu bmcofora na bázi standardu OMA BCAST. Vnímáme jasnou poptávku ze strany odvětví i zákazníků po takovéto aktivitě a vítáme příležitost přizpůsobit tak vývoj našich systémových řešení prostřednictvím kombinace našeho mobilního telefonu třetí generace a integrovaných DVB-H TV on Mobile referenčních přijímačů a implementačního profilu od bmcofora na bázi OMA BCAST,” řekl Kees Joosse, ředitel pro rozvoj podnikání divize řešení pro osobní zábavu společnosti NXP Semiconductors.

„Nokia Siemens Networks se domnívá, že rychlý a úspěšný rozvoj mobilního televizního trhu je podmíněn včasnou dostupností interoperabilních implementačních řešení,” zdůraznil Dr. Thomas Werner, vedoucí oddělení Applications v rámci obchodní jednotky Service Core & Applications společnosti Nokia Siemens Networks. „Mnoho operátorů uplatňuje při zavádění mobilních televizních služeb přírůstkový (skokový) přístup. Z tohoto pohledu profil vytvořený organizací bmcoforum na bázi standardu OMA BCAST pomůže urychlit zavádění a provádění zkoušek interoperability. Začínaje se základními funkcemi a umožňuje více standardizované funkce s tím, jak se bude trh postupně rozvíjet, má tento profil potenciál nabídnout z hlediska budoucnosti perspektivní cestu směrem k mobilním televizním službám s mnoha funkcemi, které budou dodávány prostřednictvím DVB-H, MBMS i unicast sítí.”     

Dave Williams, technologický ředitel společnosti Telefónica O2 Europe, řekl: „Byli jsme na vedoucí pozici při zavádění DVB-H ve Velké Británii, Německu a Irsku prostřednictvím zákaznických zkoušek i konsorciálních aktivit. Domníváme se, že soubor standardů OMA BCAST nabízí nejlepší možné řešení pro zavádění integrovaných multimediálních služeb prostřednictvím vysílací technologie DVB-H v kombinaci paketových datových služeb na bázi 3G/MBMS a těšíme se na jeho zavádění na evropském trhu.”

„T-Mobile podporuje veškeré aktivity vedoucí ke konečné specifikaci standardů OMA Smart Card Profile a OMA ESG. Považujeme Smart Card Profile i OMA ESG za technologie s největšími perspektivami do budoucna, které budou podporovat interaktivní služby u velké škály mobilních přístrojů a zajistí maximální úroveň bezpečnosti," podotkl Alexander Gedrovics, vedoucí oddělení platforem služeb společnosti T-Mobile International.

„Vodafone je připraven řídit se standardem OMA BCAST při zavádění budoucích vysílacích multimediálních služeb založených na vzájemně se doplňujících vysílacích síťových technologiích, jako jsou DVB-H a 3G/MBMS. Ochrana vysílacích služeb prostřednictvím Smartcard a elektronického průvodce Electronic Service Guide (ESG) jsou klíčovými prvky standardu OMA BCAST, který přinese jasné výhody pro zákazníky,” říká Dr. Alfred Baier, Senior Programme Manager pro Mobile TV Technology skupiny Vodafone. „Aktivně podporujeme vývoj vyhrazených implementačních profilů na bázi OMA BCAST v rámci organizace bmcoforum, protože nám to umožní poskytovat atraktivní mobilní televizní služby a terminály, které potěší naše zákazníky na všech našich trzích.”

„Uvedli jsme na evropský trh nejmodernější telefon 3G DVB-H. Díky spolupráci s organizací bmcoforum má ZTE velkou schopnost dodávat další telefony s mobilní televizí na bázi standardu OMA BCAST, a to v celosvětovém měřítku," zhodnotil situaci Li Yingfeng, generální ředitel divize mobilních koncových zařízení pro sítě WCDMA společnosti ZTE.

Váš názor Další článek: Další červ pro Skype začíná útočit

Témata článku: Služba, Televize 55, Profil, Base, Televize 02, Televize v mobilu, Vodafone Smart, Televize 60, Smart TV, Mobilní trh, Televize 4 k, Televize 81, Televize 80, Televize 32, I televize, NXP Semiconductors, Mobilní telefony nokia 225, Standard, T mobile mobilní telefony

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší