Pravěk v Muzeu Kroměřížska, tentokrát počítačový

28. září 2010
Superpočítačová honba za výkonem

Kde je konec kdysi masově rozšířeným kotoučovým magnetofonům či vinylovým elpíčkám? Platí tu veršík Jana Vodňanského: „Kam zmizel ten starý SMETOL? Kam by zmizel, čas ho smetol.“ (pro později narozené: SMETOL byla značka ztuženého tuku, smetol pak slovensky znamená smetl).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vývoj techniky prchá více než mílovými kroky!

I u počítačů. To, co nám leží na stole či si nosíme v tašce, kdysi plnilo rozsáhlé sály. A mění se i vzhled. Proto přístroje, které jsme znali (a mladá generace už nezná) z osmdesátých let XX. století už nám připadají jako z jiného světa, neobvykle jako pravěká zvířata.

Na výstavě „Pravěk počítačů“ bude představeno přes sto kusů 8 a 16 bitových počítačů, desítky monitorů, tiskáren, joysticků a myší ze soukromé sbírky Ing. Bronislava Zaorala. Budou vystaveny i vzácné časopisy počítačových spolků, počítačové časopisy a návody. Ke každému vystavenému počítači bude k dispozici i technická dokumentace.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 

Návštěvníci budou mít i možnost zapařit si staré předpotopní hry.

Nejpočetněji budou zastoupeny počítače z osmdesátých let, nejmladší budou z roku 1994. Výrobci pocházejí z USA, Anglie, Německa, Francie, ale i z bývalého Sovětského svazu, Jugoslávie, Polska a jsou zastoupeny výrobky z tehdejšího Československa (Consul, Didaktik, Maťo, IQ, Ondra, PMD a školní mikropočítač PMI 80). Západních firem jsou přes tři desítky. Např. Acorn, Amiga, Amstrad, Aquarius, Atari, Canon, Commodore, Daewo, Epson, Enterprise, Elwro, Gold Star, Macintosh, Meritum, Nixdorf, Laser, Osborne, Philips, Poisk, Robotron, Sharp, Sinclair, Schneider, Sony, Texas, Thomson, Toshiba, Velebit a další

Pravěk počítačů
Muzeum Kroměřížska, Galerie v podloubí, Velké náměstí 38, Kroměříž
výstava bude probíhat od 1. října do 28. listopadu 2010
otevřeno denně mimo pondělí 9 – 12 a 13 – 17 hodin

Témata článku: Aquarius, Atari, Schneider, Sinclair, Thomson, Tiskárny k počítači, Starý přístroj, Československo, Starý počítač

Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí