Podniky zanedbávají bezpečnost mobilních zařízení

Stoke Poges, Spojené království, 11. května 2007 — Mnoho podniků příliš lehkomyslně přistupuje k ochraně citlivých a důvěrných dat na mobilních zařízeních. Odhalila to nezávislá studie provedená na zakázku společnosti Hitachi Data Systems. Průzkum situace v 950 firmách v celém regionu EMEA zjistil, že přes nárůst kybernetického zločinu i pokut za únik dat zavedlo pouze 53 procent z nich interní pravidla pro zabezpečení firemních dat uložených na mobilních zařízeních, jako jsou PDA, notebooky a USB flash disky. Pracovníci firem jsou přitom těmito zařízeními vybavováni ve stále větší míře.

Západoevropské společnosti jsou při striktním zavádění politik pro zabezpečení mobilních zařízení mnohem důslednější. Nejpilnější jsou firmy švédské (76 procent), francouzské (74 procent) a německé spolu se švýcarskými (oboje 72 procent). Z průzkumu zároveň vyplývá, že podniky z východní Evropy a Blízkého východu jsou při zavádění bezpečnostních politik výrazně laxnější. Mezi nejhorší patří izraelské a ruské firmy (oboje 18 procent), dále polské (20 procent) a společnosti ze Spojených arabských emirátů (26 procent) (viz dodatek 1 na konci tiskové zprávy).

Průzkum zároveň ukázal, že v jiných oblastech bezpečnostní politiky si mnoho podniků vede výrazně lépe. V celé Evropě má politiky pro auditovanou správu hesel 72 procent (nejlepší jsou zde švédské firmy s 86 procenty, nejhorší ze Spojeného království s 54 procenty). Přitom však pouze 57 procent evropských firem zavedlo pravidla pro šifrování dat.

Průzkum ukázal značnou úroveň připravenosti podniků v oblasti business continuity a zotavení po selhání. Osmdesát procent firem testovalo své strategie v těchto oblastech během posledních 12 měsíců a 40 procent během posledních tří měsíců. Nejdále pokročilo Německo a Španělsko, kde v posledním roce testovalo své plány v těchto oblastech 94 procent. Na opačném konci žebříčku stojí Spojené království, kde v témže období testovala své plány pouhá čtvrtina všech dotazovaných firem (viz dodatek 2 na konci tiskové zprávy).

Michael Väth, viceprezident a generální manažer Hitachi Data Systems EMEA, uvedl: „S tím, jak má dnešní byznys charakter nepřetržitého provozu, uvědomila si většina firem důležitost řešení pro business continuity a zotavení po selhání. Zatímco jde o hlavní problémy IT bezpečnosti dneška, nemenší rizika budou velmi brzy plynout z nezabezpečených mobilních zařízení.“

Podle průzkumu dále téměř polovina (45 procent) společností odhaduje, že od 10 do 25 procent jejich úložné kapacity zabírají data nesouvisející s pracovní činností (osobní e-maily, videa a hudební soubory stahované zaměstnanci). Spolu s tím zvyšují náklady a komplikace spojené se správou úložných systémů také požadavky na soulad se zákony a předpisy vyžadujícími uložení více kopií dat. Proto přes tři čtvrtiny (76 procent) firem buď již mají interní předpisy týkající se ukládání dat nesouvisejících s pracovní činností, nebo je budou zavádět v příštích 12 měsících.

Michael Väth k výsledkům průzkumu dodal: „Je nevyhnutelné, aby společnosti minimalizovaly náklady na ukládání dat, jejichž objem neustále roste. I když většina z nich uvádí, že zavedly politiky omezující využívání úložné kapacity pro osobní potřebu zaměstnanců, ukazuje se, že tyto politiky nejsou účinné. Je zřejmé, že je třeba udělat mnohem víc.“

Váš názor Další článek: Fujitsu uvede 2,5" pevný disk s kapacitou 250 GB

Témata článku: , , , , , ,