Podle IDC se očekává, že silné postavení trhu systémů a serverů ve střední a východní Evropě vydrží nejen v roce 2004 ale i v dalších letech

Charakteristické faktory expanze trhu systémů a serverů v loňském a letošním roce jsou koupě za účelem nahrazení zastaralého vybavení a posun k levnějším serverům
Podle IDC se očekává, že silné postavení trhu systémů a serverů ve střední a východní Evropě vydrží nejen v roce 2004 ale i v dalších letech
Objem prodejů systémů a serverů ve střední a východní Evropě vzrostl v roce 2003 o více než 17% a i v letošním roce očekáváme až 20% nárůst. Podle nejnovější studie IDC se trh posunul směrem k x86 serverům, což zapříčinilo v loňském roce růst o pouhých 1,1% v peněžním vyjádření. I tak by měl letošní růst přesáhnout 15%.

Přesto, že střední a východní Evropa patří mezi místa s nejrůznorodějšími oblastmi vývoje trhu systémů a serverů, je zde řada činitelů, které udržují současný růst. Nedávné rozšíření EU o 8 států, země jako Bulharsko, Rumunsko a Chorvatsko čekající na přijetí - to vše pravděpodobně povede ke zlepšení hospodářství a zavedení modernizačních programů. Co více, vlády a soukromé firmy potřebují přizpůsobit své stávající systémy mezinárodním standartům, aby dodržely předpisy a srovnaly krok s konkurencí. Členství některých zemí v NATO, deregulace a privatizace budou v regionu vést převážnou část investic do IT.

"V mnoha případech rozhoduje konkurenceschopnost," říká Darian Bird, Senior analyst v Systems Group společnosti IDC CEMA. "Vlády, státní podniky i menší soukromé firmy - každý bude muset zvýšit výkonnost a připravit se na vstup a podnikání v mezinárodním prostředí. To znamená zdokonalení hardwaru, zvláště pak mezi malými a středními organizacemi, z nichž většina stále využívá pouze ty nejzákladnější sítě."

Největší trh regionu byl v loňském roce v Rusku a ani v několika dalších letech by tomu nemělo být jinak. Na vedoucí pozici má zásluhu početná populace a velikost trhu. Druhé skončilo Polsko a za ním Česká republika, která se řadí svým počtem obyvatel spíše k menším trhům. Její umístění svědčí o relativní vyzrálosti českého IT trhu. Společně představovaly tyto 3 země téměř 64% celkového objemu. Nejrychleji rostoucí trhy jsou v Bulharsku, Chorvatsku a Rumunsku. "Trendy růstu odrážejí podobný technologický a ekonomický vývoj v celém regionu," uvádí Bird. "Státy přímo sousedící se zeměmi západní Evropy začaly své ekonomické a politické reformy o mnoho dříve než ty ostatní dále na východ a jih. Nicméně, země jako Rumunsko a Chorvatsko jim jsou v patách a díky nízkým cenám zde budou do hardwaru proudit značné investice."

V roce 2003 HP potvrdilo svou dominantní pozici mezi výrobci systémů a serverů ve střední a východní Evropě a udrželo si ji i v 1. polovině letošního roku. Druhé místo obsadilo IBM a Dell skončil třetí. Ruským výrobcům Aquarius a Kraftway patří čtvrtá a pátá pozice. Výrobci jsou v rámci regionu řazeni podle velikosti jejich lokálních trhů. Celkově těchto 5 výrobců představovalo více než 58% celkového objemu trhu serverů a systémů v loňském roce. I přesto na trhu vládne výrazná konkurence a 20 top výrobců představuje téměř 3/4 celkového trhu. "Obrat k serverům x86 zvýhodňuje lokální assemblery, kteří obvykle mohou nabízet nižší ceny a lépe znají potřeby místního trhu než mezinárodní aktéři,"říká Bird. "Ovšem mezinárodní výrobci se v nejbližší době nikam nevytratí. Ti, kteří mají solidní místní zastoupení a důvěryhodné partnery, zůstávají ve hře."

V roce 2003 byl trh serverů v CEE charakteristický silnou poptávkou po levnějsích serverech (ASV pod $25,000) a jejich prodej tvořil 97,6% celkových prodejů. Klesající ceny a rostoucí poptávka ze strany malých a středních podniků pomohla k růstu tohoto segmentu, který dosáhl 18,9%. Naopak serverů střední velikosti ($25,000-$500,000) se prodalo o pouhé 2,3% více než vloni a podílejí se 29,7% na celkové hodnotě trhu. Zbytek patří high-end serverům.

Systémy na platformě Windows mají za poslední rok více než 80% podíl na prodaných kusech po celém regionu. Vysoký podíl vychází z faktu, že v posledních dvou letech harware pro servery x86 a příslušné řídící nástroje byly značně vylepšeny, aby mohly konkurovat mnoha low-end RISC systémům a tudíž byly přitažlivé pro IT manažery omezované striktními rozpočty. Zatímco v roce 2003 se trh s Unixem a Novellem zmenšil, Linux zaznamenal prudký nárůst o úctyhodných 72,2% celkového objemu.

V příštích několika letech IDC očekává ve střední a východní Evropě růst objemu i hodnoty trhu systémů a serverů. "V podstatě ve všech zemích trh poroste," tvrdí Bird," jelikož i ty vyspělejší státy investují do nových technologií, které si osvojují, hlavně pak SME sektor. Atraktivní místa trhu budou Balkán, jeho okolí a střední Asie, kde začínají s podstatně menší uživatelskou základnou."

Nejnovější IDC studie, Central and Eastern European Commercial Systems and Servers 2004-2008 Forecast and 2003 Vendor Shares, Vám poskytne detailní analýzy a předpovědi pro jedenáct rozvíjejících se trhů (Bulharsko, Chorvatsko, Česká republika, Maďarsko, Slovensko, Polsko, Rusko, Slovinsko, Ukrajina a zbytek východní Evropy) a zahrnuje systémy a technické pracovní stanice. Studie se zaměří na zodpovězení klíčových otázek k lepšímu porozumnění současných změn a výzev IT průmyslu na tomto perspektivním trhu.

O společnosti IDC
IDC je vedoucí globální poskytovatel technologických informací, průmyslových analýz, dat o jednotlivých trzích a strategických znalostí, které jsou určeny pro tvůrce, poskytovatele a uživatele informačních technologií. IDC nabízí přesné, relevantní a vysoce efektivní informace a trendové souhrny o informačních technologiích (IT), které pomáhají nejrůznějším organizacím v procesech obchodních a technologických rozhodování. IDC předpovídá vývoj na IT trzích, trendy přijímání nových technologií a technologický rozvoj po celém světě, přičemž analyzuje IT produkty a jejich dodavatele s využitím kombinace pečlivého primárního výzkumu a detailních konkurenčních analýz. IDC dodává globální průzkumy s lokálním obsahem prostřednictvím více než 700 analytiků ve více než 43 zemích světa, Zákazníky IDC jsou nejvýznamnější světoví IT výrobci, organizace, eBusiness společnosti a finanční instituce. Podrobnější informace o IDC lze nalézt na stránce www.idc.com.

V regionu střední a východní Evropy je IDC přítomna díky síti zastoupení v Budapešti, Moskvě, Sofii, Varšavě a Záhřebu. Celá tato síť je řízena z regionálního centra v Praze. Zákazníky IDC jsou přední světoví IT dodavatelé, IT organizace a finanční sektor.

Váš názor Další článek: Slovenské dráhy budou tisknout jízdenky mobilně

Témata článku: Linux, Detailní analýza, Forecast, Klesající cena, Přesná pozice, Celý rok, Celá studie, Přesná předpověď, Technologický vývoj, Sofia, Aquarius, Evropa, Celková velikost, Celá Evropa, Region, Celý trh, Východní Evropa, Malý objem, Nejnovější trend, Letošní rok, Reform, Celá organizace


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 47


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky