Počítače IBM Blue Gene dominují seznamu nejrychlejších superpočítačů světa

Počítače IBM Blue Gene dominují seznamu nejrychlejších superpočítačů světa

ARMONK, N.Y., 27. června 2007 – Superpočítač Blue Gene/L společnosti IBM (NYSE: IBM) pokračuje ve své čtyřleté vládě na špičce žebříčku 500 nejvýkonnějších superpočítačů světa, který byl vydán koncem června. Systémy IBM představují 42% souhrnné výpočetní síly nejvýkonnějších počítačů planety – více než systémy jakéhokoli jiného výrobce superpočítačů, vyplývá z žebříčku.

Vývojová verze nejnovějšího systému IBM Blue Gene/P vstoupila do žebříčku na 30. příčce. Dvouskříňový testovací systém oznámený den před vydáním seznamu dosahuje výkonu 20,86 teraflopu ve velikosti dvou chladniček. V maximální konfiguraci může Blue Gene/P poskytovat výkon až tři petaflopy – tedy tři tisíce biliónů výpočtů za sekundu.

IBM dominuje první desítce žebříčku se šesti systémy – a čtyři z nich jsou superpočítače Blue Gene. Systém Blue Gene/L na první příčce, nainstalovaný v národní laboratoři Lawrence Livermore v Kalifornii, poskytuje dlouhodobě udržitelný výkon 280,6 biliónu operací za sekundu, neboli teraflopů.

V první stovce nejvýkonnějších superpočítačů má IBM 46 systémů. Z toho 39 je postaveno na architektuře IBM POWER a používá různé verze operačních systémů Unix (AIX) a Linux. 

Letos se do top 10 dostaly dva nové superpočítače IBM Blue Gene. New York Blue nainstalovaný v Newyorském centru výpočetních věd ve Stony Brook a systém Blue Gene ve Výpočetním centru pro nanotechnologické inovace na Rensselaer Polytechnic Institute sídlícím ve městě Troy, stát New York.

Kromě superpočítače Blue Gene/L v laboratoři Lawrence Livermore figuruje v první desítce žebříčku TOP500 vlastní systém Blue Gene vývojového centra IBM Watson Research Lab s výkonem 91,29 teraflopů. Vedle systémů Blue Gene se na šesté příčce žebříčku nachází také superpočítač ASC Purple postavený rovněž na architektuře IBM POWER, který je nainstalovaný v národní laboratoři Lawrence Livermore.

Superpočítač IBM MareNostrum, postavený z blade serverů IBM BladeCenter JS21 a nainstalovaný v Superpočítačovém centru v Barceloně, si udržel pozici nejvýkonnějšího superpočítače v Evropě; celkově je v žebříčku devátý. IBM má na kontě také největší systém v Číně, cluster serverů BladeCenter v Institutu geofyzikálního výzkumu Sinopec ShengLI Oilfield Branch Company.

Řešení IBM System Blue Gene je postaveno na architektuře IBM POWER a je optimalizováno s ohledem na vysokou propustnost, škálovatelnost a schopnost zpracovávat obrovské objemy dat při zlomkové spotřebě energie a nesrovnatelně nižším nárokům na prostor proti jiným nejrychlejším systémům současnosti. Systémy Blue Gene se využívají k pokročilému výzkumu v oblasti přírodních věd, finančního modelování, hydrodynamiky, kvantové chemie, molekulární dynamiky, astronomie, vesmírného výzkumu a modelování klimatu.

Seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů světa (TOP500 Supercomputer Sites) sestavují a publikují odborníci na superpočítače Jack Dongarra z Univerzity Tennessee, Erich Strohmaier a Horst Simon z NERSC/Lawrence Berkeley National Laboratory a Hans Meuer z Univerzity Mannheimu (Německo).

Témata článku: Linux, IBM, Barcelona, Blue, Mannheim, New York, Purple, Simon, Stone, Tennessee, York, Výpočetní výkon, Obrovský objem, Pokročilý výzkum, První planeta

Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí