Platební portál PLATBA.CZ podporuje aplikaci peněženka v mobilních telefonech Nokia

5. srpna 2002
Internet Explorer 6 SP1 Final?
Globe Internet představuje praktické použití aplikace peněženka při registraci domén.
Platební portál PLATBA.CZ podporuje aplikaci peněženka v mobilních telefonech Nokia

Mobilní telefony Nokia s aplikací peněženka usnadňují nakupování přes WAP pomocí kreditní karty pro zaplacení zboží a služeb. „Peněženka“ je heslem chráněná oblast v mobilním telefonu, obsahující informace o kreditní kartě a další potřebné informace pro nákup zboží. Pokud si chce zákazník něco přes WAP nakoupit a je požádán o zadání udajů o krediní kartě, stačí pouze přenést „virtuální kreditní kartu“ z aplikace peněženka a použít ji k vyplnění požadovaného formuláře.

 

Mobilní telefony Nokia s peněženkou (Nokia 6310, Nokia 6310i, Nokia 6510 a Nokia 6610)

Aplikace peněženka umožňuje uživatelům pohodlně provádět mobilní transakce přes WAP prohlížeč, s možností uložení chráněných osobních informací jako např. detailů o kreditní kartě v paměti telefonu. Peněženka také poskytuje možnost používat virtuální kartu s flexibilitou, zatímco zjednodušuje uložení a vyzvednutí osobní informace při mobilní transakci. Umožněním Internetového způsobu placení, kde informace o kartě je přenesena Internetovému obchodníkovi, peněženka skýtá obchodníkům možnost snadno adoptovat své e-business řešení do mobilního světa.

 

Aplikace peněženka

Menu aplikace peněženka obsahuje tři různé moduly: Karty, Osobní poznámky a Nastavení. Modul Karty pro ukládání informací o platbě - kreditní, debetní, věrnostní a jinými kartami. Uložené informace o kartě obsahují údaje (jméno, číslo), účetní data (fakturační adresa, atd.) a údaje pro odeslání (dodací adresa, email, telefonní číslo, atd.) Uživatel může přenést z peněženky požadované informace přes WAP prohlížeč a jednoduše vyplnit požadované položky. Modul Osobní poznámky je poznámkový blok, kde uživatel může ukládat osobní informace. Nastavení poskytuje uživateli možnost vypnout nebo zapnout požadavek na kód peněženky.

 

ECML standard

Peněženka podporuje ECML (Electronic Commerce Modelling Language) standard, který je již běžně používán na Internetu. ECML je otevřený internetový standard pro digitální peněženky a online obchodníky k usnadnění automatické výměny informací o transakci. Není to protokol, ale spíše syntaxe pro přenos informace o transakci mezi zákazníkem a obchodníkem. ECML nepřenáší pouze informace o kreditní kartě, ale může být použita kdykoliv aplikace potřebuje běžnou metodu pro přenos dat jako jsou např. údaje o adrese.

 

Bezpečnost

Data uložená uvnitř mobilního telefonu jsou chráněna specialním kódem peněženky (PIN), který je použit pro ověření uživatele aplikace. V blízké budoucnosti bude možné použít další bezpečnostní elementy poskytující ještě vyšší bezpečnost. WTLS (Wireless Transport Layer Security) může být použit pro ověření serveru a kódování dat. WIM (Wireless Identity Module) může být použit pro ověření zákazníka a digitálního podpisu, umožňující „neodmítnutelné“ platby. WTLS může být použito pro server/klient ověření a kódování dat. Neviditelně kóduje a odkóduje informaci poslanou mezi WAP klientem a WAP bránou, zabraňujíce třetí straně v dešifrování takovéto komunikace. Protokol také chrání integritu této komunikace, umožňujíce příjemci informace ověřit, zda obsah nebyl změněn cestou. WIM ukládá a procesuje informaci a bezpečnostní klíče potřebné pro identifikaci a ověření uživatele. Zároveň také poskytuje digitální podpisy, které jsou požadovány pro „neodmítnutelné“ platby. Digitální podpisy zbavují potřeby vizuální kontroly ID karty nebo psaného podpisu. WIM může být uložen mnoha způsoby, například v hardware telefonu nebo na SIM kartě.

 

Platební portál PLATBA.CZ přináší možnost online platby využitím všech dostupných platebních metod na českém trhu prostřednictvím mobilních telefonů vybavených technologií Nokia Wallet. Přenos dat je řešen zabezpečeně s využitím šifrovacího algoritmu SHA zabudovaného do telefonu a 1024bitoveho klíče, tím pádem je možno bezpečně použít i platby kreditními kartami.

 

Příkladem konkrétního použití je platba za registraci domény. Na adrese http://wap.domeny.cz je rozhraní pro registraci internetových domén (.CZ, .COM, .NET,.ORG, .INFO a .BIZ). Pokud je doména volná, uživatel se přihlásí prostřednictvím svého jména a hesla do klientské databáze Globe Internet (pro využiti služby je nutné, aby klient měl vytvořen svůj zákaznický profil). Nyní je přesměrován na zabezpečenou stránku platebního portálu PLATBA.CZ a z aplikace Nokia Wallet sem několika  kliknutími doplní informace o platební kartě, kterou k placení domény použije. Po ověření transakce dojde k  provedení registraci domény. Obratem obdrží uživatel potvrzení o provedené registraci a může ihned začít doménu využívat. Doménu typu .COM je možné tímto způsobem platně zaregistrovat z kteréhokoli místa na Zemi do 7 minut.

 

„Sám jsem se ocitl v situacích, kdy bylo třeba provést ověření domény a její registraci okamžitě, například v průběhu jednání s klientem. I když nejsem zastáncem WAPu jako substituce internetu, v některých chvílích může šikovná WAP aplikace, jako je třeba tato, ušetřit mnoho peněz a nervů“, říká Jakub Ditrich, jednatel Globe Internet.

 

Karel Holub, Business Development Manager, Nokia Czech Republic k tomu dodává: „Věříme, že tento způsob platby přes mobilní telefony si najde své příznivce mezi uživateli mobilních telefonů. Obchodníci na internetu nyní mají novou příležitost prodávat své zboží mobilním zákazníkům.“

 

O společnosti Globe Internet

Globe Internet provozuje platební portál PLATBA.CZ od roku 1999 a nabízí přes 15 platebních metod. V roce 2001 aplikace PLATBA.CZ úspěšně prošla jako první ve střední a východní Evropě certifikačním procesem IBM ASP Prime. Mezi zákazníky patří např. Economia Online a její zpravodajský portál iHNed. Globe Internet provozuje registrační portál DOMÉNY.CZ od podzimu 1997. Jeho prostřednictvím bylo zaregistrováno asi 25% všech .CZ domén a tisíce dalších národních i nadnárodních domén. DOMÉNY.CZ zajišťují registrace a management doménového portfolia pro společnosti Eurotel, Radiomobil, Škoda automobilová a mnoho dalších.

 

 

 

 

 

 

Pro další informace o službě DOMENY.CZ

kontaktujte:  

Mgr. Jakub Ditrich, jednatel

Globe Internet, s.r.o.

 

Tel.: 02/ 3536 5000

Fax: 02/ 3536 5009

E-mail: jakub.ditrich@globe.cz

Pro další informace o platebním portálu PLATBA.CZ kontaktujte:  

Ing. Karel Umlauf, jednatel

Globe Internet, s.r.o.

 

Tel.: 02/ 3536 5000

Fax: 02/ 3536 5009

E-mail: umlauf.karel@globe.cz

 

 

O společnosti Nokia
Nokia je vedoucí společností v oblasti mobilních komunikací. Díky zkušenostem, inovacím a snadno ovladatelným a bezpečným řešením se stala předním světovým výrobcem mobilních telefonů a předním světovým dodavatelem mobilních a pevných telekomunikačních sítí a sítí založených na protokolu IP. Spojením mobility a internetu vytváří společnost Nokia nové možnosti pro podniky a koncové uživatele. Nokia patří mezi společnosti s nejširší akcionářskou základnou na světě, její akcie jsou kótovány na šesti velkých světových burzách.

Další informace:

Petr Hošek,

Marketing manager and PR officer
Nokia Czech Republic, s.r.o.
Tel.: +420221855100
E-mail: petr.hosek@nokia.com
www.nokia.cz

 

Váš názor Další článek: Internet Explorer 6 SP1 Final?

Témata článku: Internet, Kreditní karta, Mobilní telefony nokia 225, Mobilní telefony, Mobilní telefony element, Platební karta, Wallet, Škoda Element, Globe, Osobní klíč, Virtuální peněženka, Platební údaj, Zpravodajský blok, Platební peněženka


Určitě si přečtěte

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 62Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu