Plány společnosti Geac ve střední a východní Evropě

27. dubna 2000
Vzorečky v 3D Studiu
Společnost Geac Computer Corporation Ltd. oznámila, že se stala stoprocentním vlastníkem dodavatele komplexních informačních řešení na českém a východoevropském trhu JBA, spol. s r. o.
Společnost Geac Computer Corporation Ltd. oznámila, že se stala stoprocentním vlastníkem dodavatele komplexních informačních řešení na českém a východoevropském trhu JBA, spol. s r. o. Před touto transakcí vlastnil Geac 51 % této společnosti. Zakladatelé společnosti JBA, spol. s r. o., Tomáš Matějovský a Václav Jakoubek byli současně jmenováni do významných funkcí v rámci nové organizační struktury Geac pro východní Evropu. T. Matějovský se stává výkonným ředitelem Geac Eastern European Operations a V. Jakoubek generálním ředitelem společnosti Geac pro Českou republiku.

Toto oznámení plně zapadá do kontextu probíhajících procesů ve světové ekonomice. Oznámení o akvizicích a strategických spojeních jsou na pořadu dne, přičemž oblast informačních technologií není výjimkou.

Historie dodavatelů řešení ERP a jejich současnost

Prostým náhledem do historie zjistíme, že to byla osmdesátá léta, do kterých datuje své počátky většina nynějších významných softwarových společností, např. SAP, SSA a také JBA. Prvním typem produktů byly především nástroje pro řízení financí a základní produkty pro řízení výroby (typ BOM - bill of material). Dále následovaly systémy s označením MRP a MRPII. V druhé polovině devadesátých let se zrodil termín ERP (Enterprise Resource Planning) a zároveň, coby výsledek technologického vývoje, začaly být používány technologie typu client/server nebo relační databáze, záváděly se první nástroje pro datové sklady, MIS a také produkty pro elektronické obchodování.

Každý z významných dodavatelů systémů ERP nyní obsluhuje stovky až tisíce zákazníků různé velikosti v různých průmyslových odvětvích. Na druhé straně, udržet si své zákazníky je v současné době stále více nákladnější a podmínky, které dodavatelé informačních řešení nabízejí, musejí být v pravém slova smyslu konkurenční. Někteří z dodavatelů dokonce začali dodávat svůj software za cenu pod hladinou výrobních nákladů. V takové situaci nejeden z nich uvažuje o své budoucnosti a možnostech, které mu současný trh nabízí. Ne každý je schopen přežít. Příklady jako je Baan nebo SSA jsou obecně známé.

Akvizice společnosti JBA a orientace na elektronické podnikání

JBA byla do roku 1997 společnost, která pravidelně vykazovala ze svého hospodaření zisk. V posledních letech však docházelo i k jistým ztrátám, což vytvářelo potenciální risk pro naše zákazníky. To byl hlavní důvod, proč vedení JBA začalo zvažovat možné kroky k překonání nepříznivé situace, což nakonec vedlo k doporučení akcionářům prodat své akcie společnosti Geac.

Geac Computer Corporation je silný kanadský investor a dodavatel softwarových produktů s významnou pozicí na severoamerickém trhu. Na druhou stranu, JBA patřila mezi nejvýznamnější dodavatele systémů ERP, zvláště v Evropě. Po akvizici JBA se společnost Geac stala jedním z vedoucích dodavatelů na softwarovém trhu s obratem přesahujícím 1 mld. dolarů. Jednou z mnoha výhod spojení je bezesporu možnost využívat jednotlivé distribuční kanály k efektivnějšímu prodeji v Evropě, Americe a v oblasti Asie a Austrálie.

Akvizice otevřela pro obě společnosti také možnost mnohem efektivněji využívat prostředky především na vývoj infrastruktury a nových technologií jako je e-business, CRM, SCM, ASP, atd. S takovouto základnou je Geac/JBA schopna dodávat špičkové produkty v souladu se svojí zřetelnou orientací na rozvoj elektronického podnikání. Řešení pro e-business znamená v podání Geac/JBA robustní ERP produkt v kombinaci s nástroji CRM, SCM a elektronického obchodu. Součástí těchto globálních snah je i nově přijatá strategie pro český a východoevropský trh nazvaná Klíč k elektronickému podnikání. Geac/JBA je v rámci této strategie připravena poskytovat komplexní e-business řešení, která reagují na skutečnost, že podniky se nacházejí v různém stupni připravenosti na plné využití nástrojů a možností, které e-business nabízí. Strategie elektronického podnikání, se kterou nyní celosvětově Geac/JBA přichází, se ubírá právě tímto směrem, tj. vyjít vstříc těm podnikům, které rozpoznaly nezbytnost elektronického podnikání pro svůj další rozvoj a potřebují jasný orientační bod. Elektronické podnikání v podání Geac/JBA stojí na těchto pilířích:

  • dodávat informační řešení světové úrovně, která reagují na požadavky trhu a zajišťují pro uživatele kontakt s nejnovějšími trendy v oboru informačních technologií a e-businessu,
  • vytvářet a udržovat dlouhotrvající obchodní partnerství se zákazníky i spolupracovníky na bázi vzájemné důvěry a vysoké úrovni služeb,
  • dodávat zákazníkům stejnou úroveň služeb po celém světě.

Cílem řešení Geac/JBA v této oblasti je umožnit zákazníkům zrychlit dynamiku jejich podnikání, zvýšit efektivitu a produktivitu jednotlivých činností, zrychlit zpracování a dostupnost klíčových informací, zajistit jejich ochranu a bezpečnost, jinými slovy pomoci objevit nové možnosti, které elektronické podnikání přináší. Základem je individuální přístup, znalost prostředí jednotlivých průmyslových odvětví, osvědčené zkušenosti týmu odborníků a v neposlední řadě špičkové informační technologie.

JBA v České republice: úspěšná minulost, úspěšná současnost, úspěšná budoucnost

Pobočka JBA v České republice byla založena v roce 1992 se základním jměním ve výši 1 mil. Kč. JBA, spol. s r. o., byla z 51 % vlastněna JBA International PLC a 49 % patřilo společnosti MJC, s. r. o., vlastněné T. Matějovským a V. Jakoubkem. Po celou dobu působení JBA na českém trhu si společnost udržuje rozumnou míru ziskovosti a její hospodaření nepodléhá nežádoucím výkyvům. Řada spolupracovníků, kteří byli v roce 1992 u vzniku společnosti a kteří během této doby získali neocenitelné zkušenosti, stále v JBA pracuje. I tato skutečnost hovoří o stabilitě a úspěšnosti JBA.

Mezi první zákazníky patřily společnosti jako Sanitas, Pražské pivovary nebo Whirlpool v Popradu. Nyní JBA pečuje o více než 30 zákazníků včetně Plzeňského Prazdroje nebo Vitany Byšice, má 65 zaměstnanců a celoroční obrat dosahuje hranice 250 mil. Kč. Další známkou úspěšnosti je rozšíření obchodních aktivit i mimo území České republiky např. na Slovensko, do Chorvatska, Ruska a Slovinska zvláště od chvíle, kdy byl T. Matějovský jmenován generálním ředitelem JBA pro východní Evropu v polovině roku 1998.

V rámci JBA International se JBA, spol. s r. o., dařilo stabilně dosahovat pravidelného nárůstu obratu v průměrné hodnotě 30 % ročně. Po akvizici JBA společností Geac však nastal čas pro určitou revizi dosavadní obchodní strategie. Geac spatřuje v regionu střední a východní Evropy značné možnosti pro svůj další budoucí růst, obzvláště uvážíme-li - doufejme - brzký vstup některých zemí do Evropského společenství (Česká republika, Polsko, Maďarsko). Tato skutečnost povede k výraznému tlaku na vyrovnání úrovně IT vybavení srovnatelné s vyspělými evropskými zeměmi.

Kromě posílení finanční stability a záruky dalšího rozvoje začíná JBA zvažovat umístění špičkových produktů své mateřské společnosti na trhu střední a východní Evropy. Mezi tyto produkty patří např. StreamLine (ERP systém na NT a unixové platformě) a SmartStream (finanční řešení hlavně pro oblast hospodaření s energiemi, bankovnictví a pojišťovnictví a státní sektor). Zároveň se momentálně vyhodnocuje možný přínos uvedení na trh řešení pro oblast nakladatelství a veřejných knihoven.

Geac/JBA samozřejmě nezanevřela na svoje tradičně silné zbraně, tj. System 21, přední celosvětové řešení pro oděvní a obuvnický průmysl Style a řešení Drinks pro nápojový průmysl. Vývoj těchto produktů dále pokračuje s dominantní orientací na jejich zapojení do konceptu elektronického podnikání. Hlavní cílem je samozřejmě udržet a dále rozšiřovat podíl těchto produktů na trhu.

Cíle nové obchodní strategie vyžadují i nárůst prostředků věnovaných na vývoj, marketing a v souladu s politikou Geacu na akvizice dalších společností na IT trhu. Jak je zřejmé, naplnění těchto cílů by nebylo možné při spojení dvou nesouměřitelných jednotek. Proto se T. Matějovský a V. Jakoubek, nyní ředitelé v rámci JBA a zároveň majitelé společnosti MJC, rozhodli využít nabídky prodeje MJC Geacu a zároveň tak převést 49 % podíl vlastnictví v JBA, spol. s r. o., na Geac. Tato akvizice se uskutečnila v minulých dnech a nyní Geac vlastní 100 % podíl v JBA, spol. s. r. o., i MJC, s. r. o.

JBA v České republice tak následovala svoji sesterskou organizaci v Polsku, kde ke stejnému kroku došlo před několika týdny, kdy se i JBA Polsko stalo stoprocentně vlastněnou pobočkou společnosti Geac.

Pro českou pobočku tato akvizice znamená lepší finanční stabilitu s otevřenými možnostmi dále se rozvíjet i formou akvizic na českém a východoevropském trhu. Současně se tím rozšiřuje nabídka o nové špičkové produkty i pro segmenty trhu, na které nebyla dosud zaměřena pozornost.

V České republice se nyní připravuje první operace tohoto druhu. Pro letošní rok existuje plán převzít jednoho nebo dva dodavatele softwarových řešení a tak rozšířit své úspěšné působení na trhu. V tuto chvíli je zatím brzy na zveřejnění konkrétních údajů, nicméně první určité informace lze očekávat v brzké době.

JBA, spol.s r.o. v České republice

JBA, původně britská společnost, nyní součást kanadské společnosti Geac Computer Corporation Ltd., je předním dodavatelem komplexních obchodně technologických řešení s cílem připravit zákazníka na plné využití nástrojů elektronického podnikání. Tato řešení, která JBA, spol. s r. o. poskytuje svým zákazníkům v České republice od roku 1992, jsou založena na individuálním přístupu, znalosti prostředí jednotlivých průmyslových odvětví, osvědčených zkušenostech týmu odborníků a špičkových informačních technologiích. Informace o produktech a službách JBA naleznete na webové stránce http://www.jba.cz.

System 21

System 21 je integrovaným souborem širokého spektra podnikových softwarových aplikací, které uspokojují potřeby a požadavky podniků v různých průmyslových odvětvích. Mimo jiné též obsahuje odvětvově orientovaná řešení pro sektor potravinářský, nápojový, textilní, oděvní a obuvnický a pro výrobce automobilového příslušenství.

System 21 je plně funkční v prostředí Internetu a umožňuje společnostem využít výhody elektronického podnikání.

System 21 používá technologii @ctive Enterprise, která podporuje neustálé zlepšování podnikových procesů a kvalitativní změny v řízení podniku.

System 21 je vhodný pro střední a velké podniky.

System 21 je provozován na serverech IBM AS/400 e-business.

System 21 zaručuje společnosti Geac přední postavení na světovém trhu dodavatelů podnikových řídících systémů.

Geac Computer Corporation

Společnost Geac Computer Corporation Limited (v Torontě na burze zaznamenána symbolem: GAC) je dodavatelem klíčových aplikací a systémových řešení společnostem po celém světě. Řešení společnosti Geac obsahují podnikové aplikace pro správu financí a lidských zdrojů a také aplikace ERP pro výrobu, distribuci a řízení obchodních řetězců v různých průmyslových odvětvích. Geac je také dodavatelem specifických klíčových podnikových aplikací pro stravovací a ubytovací služby, pro oblast správy nemovitostí, bankovnictví a vydavatelství tiskovin a nabízí široké spektrum řešení pro veřejné knihovny a pro sektor zahrnující různé oblasti bezpečnosti obyvatelstva (např. policie, záchranná služba, apod.). Společnost Geac, jejíž sídlo je v kanadském Torontu, se globálně řadí mezi největší softwarové firmy.

Podrobnější informace najdete na http:// www. geac.com nebo dotazem na e-mailové adrese info@geac.com

Váš názor Další článek: Vzorečky v 3D Studiu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,